Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Wągrowiec
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Białystok
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Fontanny przy Pałacu Branickich, fot. Urząd Miejski w Białymstoku
Park Branickich
Rynek Kościuszki
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Kościół św. Rocha
Pałacyk Gościnny
Białystok

Blisko 300-tysięczny Białystok jest największym miastem północno-wschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego.

Pełni rolę administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum tej części kraju, która ze względu na wyjątkowe walory ekologiczne, zwana jest Zielonymi Płucami Polski.

Położenie miasta w czystym ekologicznie i pełnym atrakcji turystycznych regionie oraz bogata infrastruktura czynią Białystok i jego otoczenie miejscem atrakcyjnym do życia, wypoczynku i rozwoju turystyki. Białystok to ponadregionalny ośrodek akademicki i naukowy. Na dwudziestu dwóch wyższych uczelniach studiuje około 50 tys. osób.

Dużym dorobkiem naukowym pochwalić się mogą, funkcjonujące od kilkudziesięciu lat, uczelnie państwowe: Uniwersytet Medyczny – jedna z wiodących uczelni medycznych w kraju, Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet w Białymstoku.

W mieście mają siedzibę również uczelnie artystyczne: Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie. Wśród uczelni niepaństwowych należy wymienić: Wyższą Szkołę Administracji Publicznej, Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania, Wyższą Szkołę Ekonomiczną, czy też Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego.

Najstarszą uczelnią miasta, uruchomioną po II wojnie światowej, jest Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne, kontynuujące tradycje Wydziału Teologii Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Rozwinięte szkolnictwo wyższe oraz dobra baza noclegowa, przyczyniają się do rozwoju turystyki konferencyjnej w mieście.

W Białymstoku krzyżuje się dziewięć szlaków drogowych i kolejowych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Turystyczny Białystok Politechnika Białostocka Akademia Teatralna Białystok Informator Turystyczny 7 Przez miasto przebiega międzynarodowa linia kolejowa Berlin – Warszawa – Sankt Petersburg oraz trasa z krajów nadbałtyckich biegnąca dalej w kierunku Warszawy.

Park Planty
Park Branickich
ul. Lipowa w Białymstoku

Położenie Białegostoku w pobliżu granic z Białorusią, Litwą i Rosją stwarza dobre warunki do rozwoju kontaktów gospodarczych i kulturalnych z krajami Europy Wschodniej.

W sąsiedztwie Białegostoku funkcjonuje kilka przejść granicznych – w Kuźnicy Białostockiej, Bobrownikach, Siemianówce, Czeremsze, Połowcach, Ogrodnikach, Trakiszkach oraz Budzisku.

Historia Białegostoku sięga kilku wieków wstecz, a jego specyficzna natura kształtowała się w klimacie współistnienia wielu narodowości, wyznań, kultur, obyczajów i tradycji. Miasto było i jest miejscem, gdzie spotykali się Polacy, Białorusini, Żydzi, Litwini, Niemcy, Rosjanie, Tatarzy, Ukraińcy i Romowie. Ten czynnik był m.in. powodem, dla którego urodzony tutaj Ludwik Zamenhof rozpoczął pracę nad stworzeniem uniwersalnego języka – esperanto.

W Białymstoku znajduje się kilkaset obiektów zabytkowych, a około 250 spośród nich zostało wpisanych do rejestru zabytków.

Nieopodal Białegostoku leżą urokliwe miejscowości, będące spuścizną różnorakich kultur. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miasta znajduje się wiele unikatowych w skali europejskiej zespołów przyrodniczych i zabytkowych. Należą do nich przede wszystkim Białowieski Park Narodowy – ostoja żubrów w Europie – umieszczony na Liście Dziedzictwa Światowego i uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, Narwiański Park Narodowy – ostoja niezwykle rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych; Biebrzański Park Narodowy – największy w Europie Środkowej kompleks torfowisk niskich i największy w Polsce park narodowy.

Atrakcją jest także graniczący z miastem Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej oraz unikatowy nie tylko w kali kraju – Szlak Tatarski.

Szlak Tatarski, fot. UMWP
Szlak Tatarski, fot. UMWP


Ostatnia dekada zapisała się jako okres dynamicznego rozwoju infrastruktury turystycznej miasta. Obecnie Białystok oferuje swym gościom konkurencyjną w regionie i kraju infrastrukturę hotelową, gastronomiczną i kulturalną.


ZAPRASZAMY DO BIAŁEGOSTOKU !

Prezentacja została przygotowana na podstawie materiałów (opisy tekstowe oraz zdjęcia) udostępnionych w celu promocji atrakcji turystycznych Białegostoku przez Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Park Planty
Szlak Wielu Kultur
Szlak Bociani
Aleja Bluesa
Pałac Lubomirskich, fot. Urząd Miejski w Białymstoku
Pałac Hasbacha, fot. Urząd Miejski w Białymstoku
Pałacyk Beckera
Rynek Kosciuszki
Fontanna
Czy wiesz że?
Białystok – jako „zielone miasto” – może pochwalić się ośmioma parkami i dwoma rezerwatami. Ogółem parki zajmują 80 ha. Najczęściej odwiedzane to Ogród Branickich, park im. Konstytucji 3-go maja, Park Planty z Zoo „Akcent” i Park Centralny z placem zabaw dla dzieci i Park Stanisława Gralli. Są to doskonałe miejsca do spacerów i wypoczynku, a także imprez, koncertów czy wystaw. Ogród Branickich jest jednym z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce. Za czasów Branickich zdobiły go bukszpanowe partery, strzyżone grabowe szpalery, rzeźby, altany, kanały, kaskady i fontanny.

***
Najcenniejszym zabytkiem Białegostoku jest niewątpliwie wybudowany w XVIII wieku i odbudowany po zniszczeniach wojennych, Pałac Branickich – dzieło wybitnych architektów doby baroku, działających na ziemiach polskich. Jego obecny kształt pochodzi z czasów Jana Klemensa Branickiego i odzwierciedla ambicje królewskie hetmana. Zbudował on rezydencję, która jako jedna z nielicznych spełniała wymagania etykiety przyjmowania koronowanych gości.
Parki miejskie
Parki miejskie
Rynek Kościuszki
Rynek Kościuszki
Szlak Wielu Kultur, fot. UMWP
Szlak Wielu Kultur, fot. UMWP
Szlak Wielu Kultur, fot. UMWP
Szlak Papieski, fot. UMWP
Szlak Papieski, fot. UMWP
Szlak Papieski, fot. UMWP
Szlak bociani, fot. UMWP
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone