Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ujsoły
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Bobolice
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Jubileuszowe Dni Bobolic
Kościół rzymsko-katolicki p.w. Świętego Piotra i Pawła w Kłaninie
Muzeum Regionalne w Bobolicach
Jezioro Chlewo Wielkie
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Kościół w Goździe
kościół w Świelinie
Zapraszamy
do Bobolic
,

do malowniczej i dynamicznie rozwijającej się gminy położonej w północno – zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, powiat koszaliński.

Miasto położone jest na Pojezierzu Bytowskim, nad rzeką Chociel, w pobliżu jeziora Chlewo Wielkie, pomiędzy dwoma głównymi ośrodkami administracyjno – gospodarczymi: Koszalinem i Szczecinkiem.

W latach 1975-1998 gmina administracyjnie należała do województwa koszalińskiego.   Korzystne usytuowanie miasta oraz specyficzny układ sieci drogowej krzyżujący drogi wojewódzkie, krajowe i powiatowe umożliwia łatwy dojazd i tranzyt. Zbiegają się tu drogi krajowe nr 11 – łącząca polskie morze z aglomeracją śląską i nr 25 prowadząca do Bydgoszczy i Warszawy.

Centralne położenie Bobolic sprawia, że są one oddalone od: Gdańska, Poznania i Szczecina o ok. 200 km.

Jako gmina czynimy wiele starań, żeby mieszkańcom żyło się lepiej. Przystąpiliśmy do działań z zakresu partnerstwa publiczno – prywatnego. W jego ramach chcielibyśmy zrealizować na terenie miasta trzy następujące inwestycje:
1.    „Budowa Domu Późnej Starości w Bobolicach”,
2.    „Hotel wraz z częścią komercyjną w formule partnerstwa publiczno – prywatnego”,
3.    „Budowa zakładu przetwórstwa i chłodnictwa rolno – spożywczego oraz skup płodów rolnych i runa leśnego z infrastrukturą techniczną”.

Powzięte przez gminę działania w pozyskaniu partnera prywatnego dla powyższych inwestycji to proces długotrwały, który da efekty w przyszłości. Jednakże jest bardzo pracochłonne i trudne, ale nie boimy się takich wyzwań.

Bobolice ze względu na swoje unikatowe położenie, wysokie walory przyrodnicze, krajobrazowe, rekreacyjno-wypoczynkowe oraz gościnność przyciągają do siebie rzesze turystów z Polski i z zagranicy o każdej porze roku.

Dobrze zlokalizowana i rozwijająca się wciąż baza agroturystyczna pozwala na obcowanie z różnorodną oraz niepowtarzalną fauną i florą.
 
Bobolice – to idealne miejsce na inwestycje, komfortowy i wygodny wypoczynek.
 
Przyjedź, zobacz i zakochaj się w tym zakątku Polski…


>> baza noclegowa <<

Jezioro Chlewo Wielkie
Zbiornik wodny w Bobolicach
Jezioro Trzebień jesienią, fot. J.Rząd

Dobrze zlokalizowana i rozwijająca się wciąż baza agroturystyczna pozwala na obcowanie z różnorodną oraz niepowtarzalną fauną i florą.
 
Bobolice – to idealne miejsce na inwestycje, komfortowy i wygodny wypoczynek.
 
Przyjedź, zobacz i zakochaj się w tym zakątku Polski…Dla „ciekawskich” turystów poszukujących osobliwych rozrywek proponujemy dukat lokalny – mosiężne „4 Boboliczaki” wprowadzone do obiegu w 2010 r. z okazji 650-lecia Bobolic, którego emitatorem jest Mennica Polska SA. Pełnił on funkcję środka pieniężnego w roku jubileuszowym. W tym czasie zostały też wyemitowane srebrne monety – „70 Boboliczaków” o wartości kolekcjonerskiej.

W roku 2012 uchwałą Rady Miejskiej w Bobolicach został przyjęty hejnał Bobolic, który codziennie o godz. 12.00 rozbrzmiewa z wieży bobolickiego kościoła pw. WNMP samym sercu Bobolic. Ciekawostką są również wydane w 2012 r. „Legendy Bobolickie” autorstwa Zofii Zawilskiej. Jest to zbiór 21 legend, z których jedna stała się inspiracją dla laureatki konkursu na projekt maskotki, w wyniku czego powstała Przytulanka – maskotka kwiat pełnika europejskiego – Wilmenka.

Od 2010 r. rokrocznie w oknie wakacyjnym w kościele pw. WNMP odbywają się „Koncerty Organowe” podczas, których uczestniczą światowej sławy muzycy. Owocem tych spotkań jest wydanie płyty CD z koncertami na organy i trąbki pt. „Bobolickich Koncertów Czar ”.

Zapraszamy do Bobolic !
Muzeum Regionalne w Bobolicach
Wyścig crossowy Bobolice 2013
Jezioro Pniewo
Dukat lokalny – mosiężne „4 Boboliczaki”
Plac rekreacyjny wraz z siłownią zewnętrzną
Neogotyckie organy wraz z prospektem i szafą organową z 1886 r.
Kościół Rzymsko-Katolicki p.w. Wniebowzięcia NMP w Bobolicach
Krzyż pamięci, fot. M.Dziubak
Widok na rynek miejski
Czy wiesz że?
Historia miasta sięga korzeniami epoki brązu i początków epoki żelaza. Już w I i II wieku naszej ery w okolice Bobolic docierali kupcy rzymscy. W 1107 r. Bolesław III Krzywousty, w czasie kampanii pomorskiej, zdobył ziemię bobolicką. Ziemia bobolicka była wiele razy przekazywana z rąk biskupstwa kamieńskiego klasztorowi Cystersów. W końcu klasztor Cystersów przekazał tę ziemię Zakonowi Krzyżackiemu. Za 1850 grzywien srebra 27 lutego 1339 r. biskupi kamieńscy odkupili ziemię bobolicką od niemieckich rodów rycerskich, z zamierzeniem zbudowania twierdzy. Biskup kamieński Fryderyk I von Eickstedt, w dniu 17 kwietnia 1340r. nadaje osadzie nazwę „Bublitz” i lubeckie prawa miejskie. Paweł Barcewicz i Gerhard Goldbecke, to dwaj rycerze, osadźcy, którym powierzono założenie miasta. Miasto miało być położone po prawej stronie rzeki Chociel. Biskup kamieński Johann von Sachsem-Lauenburg w dniu 13 kwietnia 1350 r. potwierdził wszystkie przywileje i własności przyznane miastu. Ludność zamieszkała w granicach miasta, otrzymała miary i pieniądze, takie same jak Kołobrzeg. Ziemia, wraz z jeziorami Chlebowo i Trzebień, została przydzielona miastu i zwolniona od podatków na okres 10 lat.

***
Dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek zachęcamy do korzystania ze Ścieżki edukacyjnej umiejscowionej przy Nadleśnictwie w Bobolicach. Ścieżka utworzona została w celu szerzenia i powiększania wiedzy mieszkańców gminy Bobolice na temat walorów przyrodniczych naszego terenu i zachowania tych dóbr dla przyszłych pokoleń. Kolejną pozycją jest Plac rekreacyjny wraz z siłownią zewnętrzną i placem zabaw dla dzieci oraz nowoczesne Centrum Edukacji Sportu i Rekreacji (CESiR) na bazie, której funkcjonuje pełnowymiarowa hala sportowo – widowiskowa, sala fitness,sauna, sala konferencyjna, kawiarenka oraz kompleks boisk sportowych Orlik 2012
Poranne mgły nad Doliną Chocieli, fot. M.Dziubak
Dolina rzeki Chocieli
Panteon Pamięci II wojny światowej w Bobolicach, fot. A.Malazdra
Panteon Pamięci II wojny światowej w Bobolicach
Przytulanka – maskotka kwiat pełnika europejskiego – Wilmenka
Przytulanka - baranki
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone