Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Puławy
Noclegi nad morzem - Grzybowo
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Bolków
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Zamek Bolków. Zamek i związane z fortyfikacjami miasto, stanowiły ważny punkt oporu w ówczesnym systemie obronnych fortyfikacji Śląska.
Zamek Bolków. W XIX w. i w okresie międzywojennym przeprowadzono renowację murów. Obecnie jest trwałą ruiną, udostępnioną do zwiedzania
Zamek Świny – usytuowane na wzgórzu (369 m npm) pochodzące z XIV w. okazałe ruiny zamczyska charakteryzują się unikalnym urokiem i klimatem
Zamek Bolków
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Panoramy »

Bolków

to malownicza miejscowość, nad którą góruje potężne średniowieczne zamczysko, będące niegdyś jedną z największych warowni książąt świdnicko - jaworskich.

Miasto znajduje się w otoczeniu wzgórz Pogórza Wałbrzyskiego, nad Nysą Szaloną. Bolków jest ważnym węzłem dróg o znaczeniu międzynarodowym, przecina go bowiem trasa nr 3 Świnoujście - Jakuszyce, droga nr 5 Świecie - Lubawka.

Brak działalności o charakterze przemysłowym oraz otaczające miasto ze wszystkich stron duże kompleksy leśne stwarzają wyjątkowo korzystne warunki do wypoczynku.

Główną atrakcją turystyczną miasta jest Zamek Bolków. Niespotykany w skali kraju kształt wieży, która w przekroju poprzecznym ma kształt łzy, stanowił kluczowy element obronny warowni. 


Z potężnej, kolistej wieży zamkowej, stanowiącej doskonały punkt widokowy, rozpościera się widok na miasto, okolicę i część Sudetów.

Ze względu na swoją architekturę oraz położenie Zamek uchodzi za jeden z najbardziej okazałych i interesujących zabytków tego typu w Polsce. Każdy miłośnik historii i militariów będzie zachwycony niepowtarzalną atmosferą tego miejsca.

Amatorzy przyrody maja do swojej dyspozycji „Wzgórze Ryszarda” oraz kompleks stawów „Bronikowo”. A przygotowane i oznakowane ścieżki spacerowe pozwalają dotrzeć w miejsca występowania wielu gatunków roślin (drzew, krzewów, krzewinek i roślin zielnych) oraz obiektów przyrody nieożywionej (skały pochodzenia wulkanicznego). 


W Bolkowie cyklicznie odbywają się liczne imprezy plenerowe, które przyciągają entuzjastów dobrej zabawy i miłośników historii.


Zamek Bolków


Gmina Bolków obejmuje teren o pow. 153 km2 położony na wysokości 260 – 550 m npm w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim.

Podstawowe atuty gminy Bolków to jej korzystne położenie geograficzne, urozmaicone ukształtowanie terenu oraz szereg atrakcji turystycznych i przyrodniczych.

Dogodne położenie gminy Bolków przy drogach krajowych nr 3 i nr 5, w odległości ok. 70 km od Wrocławia i ok. 30 od Jeleniej Góry sprawia, że sieć drogowa jest dobrze rozwinięta.

Tereny gminy są w szczególności obszarami rolniczymi, co sprzyja rozwojowi agroturystyki oraz stwarza dogodne warunki do uprawiania aktywnego wypoczynku.

Na terenie gminy znajdują się rezerwaty przyrody: Różowe Wapienie w Nowych Rochowicach oraz Buki Sudeckie w obrębie Nowych Rochowic i Mysłowa. Natomiast jej znaczna część leży w zasięgu otuliny Rudawskiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego „Chełmy".


Znaczne obszary leśne oraz górski charakter dają pełne predyspozycje zarówno do uprawianie turystyki pieszej, jak i rowerowej. Natomiast amatorzy wypoczynku nad wodą mają do dyspozycji stawy wodne w miejscowości Muchówek.

Licznie występujące zabytki sprawiając, że teren gminy może stać się niezwykle interesującym miejscem, szczególnie dla turysty szukającego doznań estetycznych. 


Zamek Świny

Dobrze zachowane obiekty, szczególnie te o charakterze sakralnym przyciągają z wielu stron rzesze turystów. Walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz wyjątkowe zabytki to atuty, które spełnią oczekiwania turystów zapewniając im niepowtarzalne wrażenia.

Zapraszamy do Bolkowa !Ruiny zamku Niesytno w Płoninie
Ruiny zamku w Lipie
Barokowy Pałac w Mysłowie
Arkady. Rynek w Bolkowie
Kościół pw. św. Jadwigi w Bolkowie
Anielska fontanna
Ratusz w Bolkowie
Zamek Świny
Czy wiesz że?
W czasie ostatniej wojny hitlerowcy stworzyli w Bolkowie filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Więźniów zatrudniano w fabryce przemysłu lotniczego, a także przy budowie sztolni podziemnych. Śmierć wielu ofiar tego obozu upamiętnia pomnik na Wzgórzu Ryszarda. Szczęśliwie z zawieruchy wojennej miasto wyszło prawie nietknięte, a przybyli tu Polacy z różnych regionów, znaleźli w Bolkowie swój dom.

***
Pierwotnie Bolków istniał jako osada, która na przestrzeni lat rozbudowywała się jako podgrodzie zamku. Następnie po lokacji miasto czerpało zyski z ożywionego ruchu handlowego. W 1312 roku Książę Bernard Świdnicki nadaje miastu nazwę Bolków, dla uczczenia swego nie żyjącego już ojca Bolka I zw. Surowym. Dzięki łaskawości władców i korzystnemu położeniu, miasto rozwijało się szybko, stając się ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym.
Park miejski
Krzyż w parku miejskim
Rynek w Bolkowie
Kościół pw. św. Jadwigi w Bolkowie
Kościół Narodzenia NMP w Sadach Górnych
Kościół w Jastrowcu
Kościół w Lipie
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone