Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Jawor
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Brodnica
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Brama Chełmińska
Brodnica

jedno z najpiękniejszych miast Polski, położone w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, nad rzeką Drwęcą, powiązana geograficznie z Pojezie- rzem Chełmińskim i Mazurskim.Jest administracyjnym i kulturalnym centrum historycznego regionu, zwanego „Ziemią Michałowską”. Leży na skrzyżowaniu najważniejszych tras komunikacyjnych Europy i kraju.

Połączenia komunikacyjne, drogowe i kolejowe, centralne położenie na styku dwóch parków krajobrazowych, w granicach obszaru funkcjonalnego “Zielonych Płuc Polski”, z charakterystycznym szlakiem wodnym Drwęcy, czynią z Brodnicy doskonałą bazę wypadową do zwiedzania bliższych i dalszych okolic.

Zapraszamy turystów, którzy złaknieni wypoczynku w kontakcie z naturą, przemierzają piesze, rowerowe i kajakowe szlaki Pojezierza Brodnickiego. Wybitne walory krajobrazowe i przyrodnicze sprawiły, że utworzono tu Brodnicki Park Krajobrazowy. Na jego terenie znajduje się ponad 60 jezior.

Malownicze położenie wśród dużych kompleksów leśnych decyduje o charakterze wypoczynku i sposobie uprawiania turystyki, przyciągając amatorów sportów wodnych. Zwolennicy spływów kajakowych mogą odbywać wędrówki po Drwęcy oraz korzystać z dostępnych u jej brzegów stanic. Jest to uznany w kraju szlak turystyki kajakowej.

Pojezierze Brodnickie

Przez Brodnicę przebiegają międzynarodowe szlaki pielgrzymkowe i turystyczne:
1. Szlak św. Jakuba z Olsztyna do Torunia i dalej jako część polskiego odcinka międzynarodowej drogi św. Jakuba do Santiago de Compostella w Hiszpanii. Szlak ten oznakowany jest charakterystycznym wizerunkiem muszli.
2. Międzynarodowy pieszy szlak turystyczny, oznakowany jako czerwony, E11 prowadzący ze Słubic do Ogrodnik, jako część europejskiego szlaku pieszego E11 z Holandii przez Niemcy i Polskę, na Litwę.

Miasto przecina Drwęca - jedna z najczystszych polskich rzek, stanowiąca jeden z największych ichtiologicznych rezerwatów przyrody. Sama Brodnica jest miastem szczególnie uprzywilejowanym przez przyrodę. Zadbane parki i skwery są ulubionymi miejscami codziennego wypoczynku brodniczan i gości.

W parku Chopina, w parku Anny Wazówny oraz w parku Jana Pawła II mieszkańcy i turyści znajdują wiele urokliwych miejsc. Nad jeziorem Niskie Brodno, położonego w granicach miasta, można odpoczywać i uprawiać sporty wodne.Brodnica od wielu już lat realizuje proekologiczną politykę w oparciu o wypracowaną strategię ekorozwoju, świadczy o tym nadanie miastu w 2000 roku, jako jedynej gminie w Polsce, prawa posługiwania się znakiem promocyjnym "Zielone Płuca Polski". 

W 2004 roku Brodnicy przyznano  znak
„Gmina Przyjazna Środowisku”.
 
Gościnna Brodnica zaprasza.
Ruiny zamku krzyżackiego
przyroda
Klasztor
Pałac Anny Wazówny
Wieża Mazurska
Kościół Farny
kamieniczki
Czy wiesz że?
Wieża Mazurska w Brodnicy zbudowana została na początku XIV wieku, a podwyższona około 1370 roku. Ma 30 metrów wysokości, 8 metrów średnicy, posiada 6 kondygnacji i podziemia.

***
Brodnica: Herbem miasta jest prawa dłoń na czerwonym tle. Jak mówi jedna z legend, herb wywodzi się od surowego prawa, karzącego złodziei ucięciem prawej dłoni. Inna łączy herb miasta z rycerzem, który tonąc w Drwęcy cudem ocalał, ponieważ jeden z mieszkańców wyciągnął go za rękę z topieli. Pierwszy urzędowy dokument z pieczęcią, przedstawiającą trójkątną tarczę z wzniesioną do góry dłonią, wystawiła Rada Miejska Brodnicy w roku 1343. Dziś herb miasta to symbol otwartości i gościnności mieszkańców. Wzniesiona przyjaźnie dłoń serdecznie zaprasza w gościnne progi miasta i zachęca do poznania jego ciekawej historii, licznych zabytków i klimatu sprzyjającego ekonomicznemu i kulturalnemu rozwojowi.
.
Ruiny zamku krzyżackiego


O atrakcyjności miasta stanowi niezwykła, ponad siedemsetletnia historia Brodnicy.

Pierwsza wzmianka o Brodnicy pochodzi z 1262 roku i mówi o zniszczeniu krzyżackiego grodu przez Jaćwingów. Następna, z 1298 roku, wspomina o najeździe Litwinów. Historycy uważają, że właśnie rok 1298 należy przyjąć jako datę nadania praw miejskich Brodnicy.

Herbem miasta jest wizerunek otwartej, prawej dłoni. Dziś odczytujemy go jako symbol praworządności i gościnności. W swej historii Brodnica przeżywała różne okresy. Będąc przez długi czas miastem przygranicznym, przechodziła z rąk do rąk. W 1920 r. na stałe wróciła do Polski.

W mieście zachowało się dużo obiektów zabytkowych.

Brodnica
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone