Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Myślenice
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Brok
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Brok - widok z lotu ptaka
Centrum Broku
Ratusz w Broku
Nadbużański Park Krajobrazowy
Kościół parafialny p.w. Św. Andrzeja Apostoła
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Trasy rowerowe w Gminie Brok

Brok

Brok to malownicza miejscowość położona na wysokim, prawym brzegu Bugu, w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego w powiecie ostrowskim, przy głównej drodze z Warszawy do Puszczy Białowieskiej.

Miasto znajduje się w otoczeniu największego w Polsce Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Gmina Brok liczy ok. 3 tys. mieszkańców, miasto ok. 2 tys. Zajmuje powierzchnię 110,21 km². Obejmuje swym zasięgiem sołectwa Brzostowa, Brok, Czuraj, Zamoście, Stare Miasto, Kaczkowo Nowe, Kaczkowo Stare, Bojany, Laskowizna i Puzdrowizna.

Brok to spokojne miasto z legendą przeszłości.

Nazwa miasteczka pochodzi od mizernej rzeczki Brok uchodzącej do Bugu. Dawnymi czasy rzeczkę nazywano Broczysko, a czasem pieszczotliwie Broczek.

W przeszłości Brok odgrywał ważną rolę dzięki swojemu położeniu nad rzeką, co sprzyjało jego rozwojowi jako ośrodka handlowego.

Niegdyś w X-XI wieku był to gród warowny leżący na jednym z głównych średniowiecznych szlaków, stanowiącym odnogę słynnego szlaku handlowego „Od Waregów do Greków”, który z Kijowa przez Włodzimierz Wołyński dochodził do Bugu i tą rzeką, a następnie Wisłą osiągał brzeg Bałtyku.

Pierwsza pisana wzmianka o Broku pochodzi z początku XIII wieku i dotyczyła przekazania miasta biskupom płockim przez księcia Konrada Mazowieckiego.

Brok będąc jednym z grodów kasztelańskich i odgrywając dużą rolę w życiu gospodarczym regionu m.in. jako ważny port rzeczny, 26 marca 1501r. uzyskał za sprawą biskupa płockiego Wincentego Nowiny Przerębskiego prawa miejskie. Cztery lata później jego następca Erazm Ciołek akt ten aprobował.
Jeden z najstarszych domów w Broku
 >> GALERIA ZDJEĆ BROKU

Największy rozkwit osiągnął Brok w XVI wieku. Miasto eksportowało zboże, produkty leśne, rozwijało się rzemiosło, było jednym z głównych ośrodków bartnictwa. O mieście mówiono, że jest jednym z ważniejszych ośrodków handlowych północno-wschodniego Mazowsza.

Późniejsze klęski i wydarzenia historyczne, a zwłaszcza wojny szwedzkie, spowodowały upadek miasta. Zaledwie naprawiono cześć szkód, gdy druga wojna na początku XVIII wieku, spowodowała nowe zniszczenia.

Miary nieszczęść dopełnił pożar w 1740 r., który strawił ocalałą część miasta, a rzeka, zmieniwszy koryto, pochłonęła wiele domów i placów miejskich.

Od połowy XVIII wieku mieszkańcy Broku zajmowali się głównie rolnictwem. W 1869r. władze carskie odebrały miastu posiadane prawa miejskie, które Brok odzyskał dopiero w 1922r.


Strona Urzędu Miasta Brok
>>  www.brok.pl
Wypoczynek w Gminie Brok
Wypoczynek w Gminie Brok
Jeden z najstarszych domów w Broku
Jeden z najstarszych domów w Broku
NADBUŻAŃSKI SZLAK BURSZTYNOWY
Brok - widok z lotu ptaka
Kapliczka Św. Magdaleny
Pałac Biskupów Płockich - ruiny wieży
Czy wiesz że?
Niegdyś w X-XI wieku był to gród warowny leżący na jednym z głównych średniowiecznych szlaków, stanowiącym odnogę słynnego szlaku handlowego „Od Waregów do Greków”, który z Kijowa przez Włodzimierz Wołyński dochodził do Bugu i tą rzeką, a następnie Wisłą osiągał brzeg Bałtyku

***
Pierwsza pisana wzmianka o Broku pochodzi z początku XIII wieku i dotyczyła przekazania miasta biskupom płockim przez księcia Konrada Mazowieckiego. Brok będąc jednym z grodów kasztelańskich i odgrywając dużą rolę w życiu gospodarczym regionu m.in. jako ważny port rzeczny, 26 marca 1501r. uzyskał za sprawą biskupa płockiego Wincentego Nowiny Przerębskiego prawa miejskie. Cztery lata później jego następca Erazm Ciołek akt ten aprobował.
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone