Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ujsoły
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Czorsztyn
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Ruiny Zamku w Czorsztynie - widok z lotu ptaka
Spływ Przełomem Dunajca
Widok z miejscowości Huba
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Gmina
Czorsztyn


leży w południowej części wojewó- dztwa małopolskiego, w powiecie Nowy Targ.

Siedzibą urzędu gminy jest miejsco- wość Maniowy.Pozostałymi miejscowościami wchodzącymi w skład gminy są:Czorsztyn, Huba, Kluszkowce, Mizerna, Sromowce Niżne oraz Sromowce Wyżne.

Obszar Gminy Czorsztyn obejmuje swoim zasięgiem zarówno dużą część Pienin jak i południowe stoki Gorców

Gorce to przede wszystkim łagodne lesiste wzgórza i faliste doliny potoków są tak różne od Pienin, poprzecinanych licznymi wąwozami, zbudowanych z wapiennych skał tworzących atrakcyjne formy, o stromych ścianach opadających ku dolinom, o deniwelacjach sięgających 500 m, z przecinającym je przełomem Dunajca.

Oprócz przełomu Dunajca, który można zobaczyć dzięki organizowanym spływom tratwami flisackimi, do najatrakcyjniejszych krajobrazowo miejsc należą szczyty Trzech Koron i Sokolicy, z których rozciągają się wspaniałe widoki, a także głęboko wcięty w skały Wąwóz Sobczański.


Atrakcyjność turystyczną niewielkiego obszaru Gminy Czorsztyn podnoszą zachowane do dziś elementy kultury ludowej aż dwóch grup etnograficznych.

Gmina położona jest na obszarach odrębnych kulturowo Pienin i Gorców, zamieszkiwanych przez odpowiednio Górali szczawnickich (pienińskich) i Górali podhalańskich o specyficznych dla siebie elementach kultury i sztuki ludowej.

Górale szczawniccy (pienińscy) zamieszkują miejsco- wości Czorsztyn, Sromowce Wyżne i Sromowce Niżne.

Druga grupa etnograficzna w gminie Czorsztyn, Górale podhalańscy zamieszkują wsie Mizerna, Maniowy, Kluszkowce i Huba.

Pod względem ilości, jakości i różnorodności walorów turystycznych gmina Czorsztyn stanowi rzadki przykład sytuacji, gdy na stosunkowo niewielkim obszarze znalazło się tak wiele wybitnych atrakcji, zarówno naturalnych, przyrodniczych jak i kulturowych, stworzonych przez człowieka, co wpływa na duże zróżnicowanie i przez to atrakcyjność rzeźby terenu.

Spływ Przełomem Dunajca
Wschód słońca widziany ze szczytu Trzech Koron
Sokolica

Zapraszamy do Czorsztyna i okolicznych miejscowosci !
Ruiny Zamku w Czorsztynie
Ruiny Zamku w Czorsztynie
Ruiny Zamku w Czorsztynie
Jezioro Czorsztyńskie
Nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego
Zimowe atrakcje
Góra Wdżar
Czy wiesz że?
Maniowy - największa wieś w gminie Czorsztyn, od roku 1993 jest siedzibą Urzędu Gminy. Jej powstanie wiąże się z budową sztucznego zbiornika - Jeziora Czorsztyńskiego, którego wody całkowicie zalały Stare Maniowy istniejące od 1326 roku. Dzisiejsze Maniowy, choć w całości przeniesione z dna zbiornika czorsztyńskiego na południowe zbocza Gorców, w niczym nie przypominają miejscowości sprzed lat. W zabudowie wsi dominuje nowoczesna architektura, z widoczną okazałą bryłą kościoła p.w. św. Mikołaja.

***
Góra Wdżar w Kluczkowcach - Stanowi centrum sportów zimowych. Zwolennicy jazdy na nartach spotykają się zimą na zboczach góry Wdżar wznoszącej się 767 m n.p.m. (stoki oświetlone, w razie potrzeby sztucznie naśnieżane, z krzesełkowym i orczykowymi wyciągami narciarskimi. Atrakcją jest zjazd torem saneczkowym typu roller coaster długość trasy 1000 m., średnie nachylenie zjazdu wynosi 12%, a różnica poziomów to 84m/najdłuższy w Polsce. Ciekawostką jest przeszłość góry(...)- najpierw była wulkanem, od 1870 roku kamieniołomem andezytu, dziś jest doskonałym punktem widokowym na Jezioro Czorsztyńskie i okoliczne pasma górskie.
Wyciągi narciarskie
Zawody narciarskie
Zespół Elektrowni Wodnych NIEDZICA S.A.
Zespół Elektrowni Wodnych NIEDZICA S.A.
Przystań jachtowa
Ruiny Zamku w Czorsztynie
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone