Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Jawor
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Gorlice
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Gorlice mogą poszczycić się układem urbanistycznym zachowanym z czasów lokacji miasta w XIV wieku, fot. Marcin Gugulski
Skansen Przemysłu Naftowego „MAGDALENA” został utworzony na terenie dawnej kopalni Magdalena w Gorlicach
Przepiękna panorama okolic Gorlic
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Cmentarz wojenny, fot. Natalia Pacana
Gorlice

Są jeszcze w Polsce zakątki nie zadeptane, gdzie do lokalnych atrakcji nie ustawiają się długie kolejki turystów inspirowanych jedynie żądzą „zaliczenia” kolejnego modnego miejsca. Taki właśnie jest Beskid Niski ze swą stolicą - Gorlicami.

Nie brak tu przecież przyrodniczych perełek, cudów architektury, czy pamiątek po wydarzeniach, które na trwałe zagościły na kartach podręczników historii Europy i Świata.

Gorlice to miasto zatopione w zieleni Beskidu Niskiego na pograniczu polsko-słowackim, to miejsce którego nie można odwiedzić tylko raz.

Tu chętnie wraca każdy, kogo podczas wędrówek po Ziemi Gorlickiej urzekły krajobrazy, historia i ludzie tego terenu. Tu każdy znajdzie dla siebie coś interesującego: miłośnicy historii i przyrody, ekolodzy i poeci, młodzież i seniorzy poszukujący wytchnienia po latach wytężonej pracy.

To tutaj, w roku 1853 w Gorlicach zamieszkał Ignacy Łukasiewicz, światowej sławy pionier nafciarstwa, farmaceuta i odkrywca. Efektem jego badań i eksperymentów było wydarzenie przełomowe – skonstruowanie pierwszej w świecie ulicznej lampy naftowej. Pamiątką tego historycznego wydarzenia jest przepiękna kapliczka Jezusa Frasobliwego w dzielnicy Zawodzie zlokalizowana dokładnie w miejscu, gdzie gorliccy rajcy w roku 1854 oświetlili łukasiewiczowską lampą skrzyżowanie ruchliwych traktów handlowych.

Na ziemi gorlickiej, spotkały się trzy kultury – chrześcijańska, żydowska i łemkowska. Przez lata splatały się tu dzieje trzech narodów, które pozostawiły po sobie bogatą historię, architekturę i masę wspomnień.

Gorlicka Golgota
Skansen Przemysłu Naftowego „MAGDALENA” został zaprojektowany w sposób, który ma zapewnić jak najwierniejsze odtworzenie historii gorlickiego zagłębia przemysłu naftowego i zachowania jego pamiątek

To właśnie atmosfera Gorlic pozwoliła im wieść przyjazne stosunki mimo odrębności wiary, poglądów, a nawet przekonań. Historia obeszła się z nimi wyjątkowo brutalnie. Łemkowie podczas I wojny światowej, uznawani byli za zdrajców, a w 1947 roku, większość z nich została wysiedlona przez komunistyczne władze w ramach akcji „Wisła”.
Szlak Cmentarzy z I Wojny Światowej. Cmentarz wojenny nr 91 w Gorlicach

Społeczność Żydowska została niemal całkowicie zniszczona przez III Rzeszę, hitlerowcy zamordowali większość z gorlickich Żydów. Ci, którym udało się przeżyć wyjechali głównie do Izraela.

Cerkwie łemkowskie stanowią istne dzieła sztuki, znajdują się chociażby w Ropicy Górnej, Owczarach czy Małastowie – raptem parę kilometrów od miasta. Gdzieniegdzie można jeszcze spotkać też charakterystyczne, stare łemkowskie chaty.

W centrum Gorlic bez problemu odnajdziemy ślady po zamieszkujących miasto Żydach. Dominujący wpływ na życie w Gorlicach miała mimo wszystko kultura chrześcijańska.

W centrum miasta możemy podziwiać Bazylikę Mniejszą Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w stylu neorenesansowym, niezwykłą kapliczkę przy ulicy Węgierskiej, przypominającą o wynalazku Łukasiewicza – pierwszej na świecie ulicznej lampie naftowej czy też najstarszą gorlicką kapliczkę malowniczo położoną przy ulicy Cichej.

Zapomniane krzyże i kapliczki stojące przy szlakach pieszych i drogach, tworzą niezwykłą atmosferę gorlickiego regionu.

Na tych ziemiach rozegrała się bitwa, która zmieniła losy Europy. Tragiczne wydarzenia roku 1915 odcisnęły swoje piętno na losach Gorlic. 2 maja 1915 roku rozpoczęła się wielka ofensywa wojsk państw centralnych przeciwko armii rosyjskiej. W jej efekcie Rosjanie rozpoczęli odwrót w stronę Przemyśla i do końca wojny nie byli już w stanie odzyskać utraconych pozycji.

Bitwa pod Gorlicami uznana została za jedną z największych na froncie wschodnim – poległo w niej ponad 20 tys. żołnierzy. Przypominają o tym dramacie liczne, przepiękne w swej architekturze cmentarze wojenne, w tym nekropolia na Górze Cmentarnej, gdzie „na wiecznej warcie” spoczęło ponad 800 żołnierzy armii austro-węgierskiej, pruskiej i rosyjskiej.

Miasto zapłaciło straszliwą cenę za wejście na karty historii. Zniszczone zostało ponad 80% zabudowań, a kilkuset gorliczan poległo w wyniku ostrzału karabinowego i bombardowań artyleryjskich.

Warto na chwilę zwolnić. Przespacerować się gorlickim uliczkami, zobaczyć cerkiew w Bielance, wybrać się na szlak wiodący przez wsie powiatu gorlickiego i poczuć niezwykłą atmosferę samego miasta. Atmosferę przesiąkniętą historią i ludźmi.

Spróbuj, kto wie może spotkasz Łukasiewicza pod swoją pracownią lub Żydów i Łemków handlujących na Maślanym Rynku.

Przyjedź tu, a przekonasz się, że warto, choćby po to, by chwalić się, iż odkryłeś miejsce, w którym czas płynie wolniej, a troski zostają gdzieś daleko za Tobą. Poczuj ten mikroklimat życzliwości, otwartości i bliskości natury.


Przy rynku stoi okazały budynek ratusza miejskiego
Panorama okolic Gorlic
Dni Gorlic, fot. Marcin Gugulski
Dzwonnica Regietów Wyżny, fot. Natalia Pacana
Kościół p.w. św. Jadwigi Królowej
Bazylika Mniejsza NMP
Bazylika Mniejsza w Gorlicach
Park Miejski im. Wojciecha Biechońskiego, foto. P. Gajda
Czy wiesz że?
Jednym z ciekawszych miejsc w Szymbarku (koło Gorlic) jest Ośrodek Budownictwa Ludowego będący oddziałem Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. W większości zabudowania skansenu pochodzą z końca XIX wieku, najstarsze - z przełomu XVIII/XIX w. a najmłodsze z okresu międzywojennego. Zostały tu przeniesione z okolicznych wiosek. Są to w większości budynki o konstrukcji zrębowej, ścianach z drewnianych bali lub półbali, dachach krytych ułożoną schodkowato słomą. Większość obiektów jest zagospodarowana – ich wnętrza wyposażono w oryginalne sprzęty z końca XIX i początku XX wieku oraz okresu międzywojennego. W chałupach można obejrzeć meble, naczynia i ubiory; w wiejskich warsztatach urządzono kuźnię, olejarnię, wiatraki; w stodołach - maszyny, narzędzia rolnicze i wozy. Dużym zainteresowaniem zwiedzających skansen cieszą się pokazy tradycyjnego rzemiosła i zajęć wiejskich - tkania, przędzenia, kręcenia powrozów, wyrobu naczyń glinianych, mielenia zboża w żarnach, ubijania kaszy w stępach, kucia oraz wyrobu koronek klockowych.

***
Nowy, potężny impuls rozwojowy (dla Gorlic) przynosi (rozwój przemysłu naftowego, którego kolebką na ziemiach polskich był właśnie region gorlicki. W latach 1853-1858 swoją pracownię ma tutaj Ignacy Łukasiewicz, farmaceuta, konstruktor lampy naftowej. Tutaj udoskonala swoją lampę, konstruuje pierwszą latarnię uliczną oraz udoskonala destylację ropy naftowej. On zakłada pierwsze kopalnie, organizuje spółki naftowe, buduje destylarnie przemysłowe. Z jego inicjatywy powstaje Krajowe Towarzystwo Naftowe z siedzibą w Gorlicach, tu też wychodzi pierwsze polskie czasopismo naftowe \"Górnik\".
Kapliczki gorlickie, fot. Natalia Pacana
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, fot. P. Gajda
Kapliczki gorlickie, fot. Natalia Pacana
Cerkiew Kwiatoń
Alejka w Parku Miejskim im. Biechońskiego, fot. P. Gajda
Żywy napis na 100 - lecie Bitwy pod Gorlicami
Obszerny, czworoboczny, tarasowato położony rynek o wymiarach ok. 90 metrów x 95 metrów posiada wybiegające z narożników ulice
Malownicze pejzaże
Panorama okolic Gorlic
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone