Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Kórnik
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Hajnówka / Białowieża
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Skarbem regionu jest niewątpliwie Puszcza Białowieska - jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych w Europie, ostatni naturalny las niżowy oraz królestwo największego europejskiego ssaka – żubra
Dziewicze piękno przyrody można podziwiać w trakcie leśnych wędrówek – pieszych czy rowerowych. Jednak najcenniejszy fragment puszczy chroni Białowieski Park Narodowy, będący pierwszym parkiem narodowym w Polsce
Cudowna Lutownia
Rezerwat Ścisły - Białowieski Park Narodowy
Rezerwat Pokazowy Białowieskiego Parku Narodowego, który jest domem dla stad tarpanów, żubrów, jeleni, sarenek, dzików i żubroni – krzyżówki żubra z bydłem domowym
Topilo - cichy zakątek ukryty wśród puszczańskich zagajników. To idelane miejsce do wędkowania
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Ryś
Kościół w Hajnówce
REGION PUSZCZY
BIAŁOWIESKIEJ


Bogactwa przyrody i wielokulturowość
– z wizytą w Regionie Puszczy Białowieskiej
 

We wschodniej części Polski jest takie miejsce, gdzie czas płynie wolniej - jego bieg wyznacza spokojny nurt rzek oraz dobry wiatr kołyszący połaciami lasu niczym harfą.

Miejsce to stanowi królestwo Matki Natury, zaś odwieczne rywalki – tradycja i nowoczesność – żyją tu w całkowitej harmonii.

Jest to wreszcie miejsce splotu wielu kultur, które tworzą fascynujący warkocz dziedzictwa regionu, spinający w całość pasma folkloru, obrzędowości i pamięci o przodkach. Ta magiczna kraina to region Puszczy Białowieskiej.


Jego największym przyrodniczym skarbem jest
Puszcza Białowieska – nizinny komleks leśny, rozciągający się po obu stronach białorusko – polskiej granicy, wpisany przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości, a w którym zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze naturalnym.

Białowieska knieja odznacza się dużym stopniem naturalności
: niespotykana nigdzie indziej bioróżnorodność, bogactwo flory i fauny oraz górujące nad poszyciem leśnym potężne, liczące nawet 500 lat drzewostany czynią to miejsce niezwykłym.

Puszcza Białowieska – miejsce odpoczynku krolów i książat polskich (puszczańska knieja gościła m.in. Stefana Batorego, Władysława Jagiełło i Zygmunta Augusta), po dziś dzień kusi spragnionych oddechu od codzienności
.

Przebywający w Krainie Żubra turysta może liczyć na kontakt z przyrodą wędrując szlakami – pieszymi, rowerowymi bądź do Nordic Walking, podglądając leśnych mieszkańców z platform widokowych lub podziwiając piękno puszczańskiego krajobrazu z perspektywy wypraw kajakowych.

Puszcza Białowieska zajmuje obecnie ponad 143 tys. ha, z których w Republice Białoruś znajduje się ok. 80 tys. ha, a po stronie polskiej – 63 tys. ha, z czego 10,5 tys. ha (czyli 1/6 ,,polskiej'' czesci puszczy) wchodzi w skład Białowieskiego Parku Narodowego - najstarszego w Polsce parku nardowego, utowrzonego w 1921 r.

Pozostały obszar Puszczy należy do Leśnego Kompleksu Promocyjnego ,,Puszcza Białowieska'', znajdujacych się pod zarządem trzech nadleśnictw – Hajnówka, Białowieża i Browsk. 

>> AGROSPA W SERCU PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ 
Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem ofert wiejskiej turystyki zdrowotnej

>>  BAZA NOCLEGOWA

Rezerwat Pokazowego Białowieskiego Parku Narodowego
Tarpany w Rezerwacie Pokazowym Żubrów
Na trasie
Splyw kajakowy

Region Puszczy Białowieskiej to kraina trzech kultur – białoruskiej, ukraińskiej i polskiej.

Przecinające niebo kopuły zabytkowych prawosłanwych świątyń i sąsiadujące z nimi wieże kościołów katolickich, górują nad miasteczkami i wsiami, przypominając o różnorodności kulturowej, ktorej echo rozbrzmiewa w całym regionie.

Na ulicach można bowiem usłyszeć charakterystyczny śpiewny dialekt, zaś w trakcie odbywająych się latem, licznych festiwali – posłuchać pieśni ludowych oraz obejrzeć występy folklowych zespołów tanecznych.

Puszcza Białowieska położona jest administracyjnie w Powiecie Hajnowskim. W jego granicach znajduje się 9 gmin. Siedzibą władz powiatowych jest miasto Hajnówka – malownicze miasteczko zwane często „Bramą do Puszczy Białowieskiej”.

Hajnówka otwiera bowiem drogę do stolicy białowieskiej kniei – Białowieży. Stąd leśnymi duktami trafimy do Narewki – puszczańskiej zagrody, której granicę wyznacza jezioro Siemianówka.

Region Puszczy Białowieskiej to doskonałe miejsce na wypoczynek - unikatowa przyroda, wielokulturowy klimat, zachwycająca architektura, bogactwo atrakcji, cisza i spokój W tym malowniczym zakątku nie ma miejsca na nudę.

W mateczniku żubra czeka na Państwa szereg niespodzianek. Zapraszamy!
Pomnik Żubra w Hajnówce
Zabytkowy kościół w Narwi
Kraina Otwartych Okiennic - perła architektury podlaskiej wsi
Stara chata w regionie Puszczy Bialowieskiej - Skansen „Sioło Budy” w Budach
Festiwal Wielu Kultur i Narodów
Festiwal Muzyki Rockowej „ROCKOWISKO HAJNÓWKA”
Festiwal w Czeremsze
Półmaraton Hajnowski - impreza pod hasłem ,,Po zdrowie do Puszczy”
Rodzina przekraczająca granicę polsko-białoruską
Skanesn Drewnianej ArchitekturyZAPRASZAMY DO KRAINY ŻUBRA! !


W 2015 r. Region Puszczy Białowieskiej otrzymał wyróżnienie w Konkursie EDEN 2015.
Najlepsze Polskie Destynacje.

Restauracje, gościńce, zajazdy i gospodarstwa agroturystyczne z regionu, występujące pod wspólną nazwą „Gościnność i smaki Regionu Puszczy Białowiejskiej” otrzymały pierwsze wyróżnienie.

Kapituła polskiej edycji konkursu doceniła wielobarwną kuchnię Podlasia odzwierciedlającą historię, kulturę i bogatą obrzędowość tych ziem. 

Puszczańskie menu łączy to co w Podlasiu najpiękniejsze – jest to kuchnia aromatyczna, kulturowo zróżnicowana, oparta na naturalnych składnikach, puszczańskich ziołach i recepturach przekazywanych przez pokolenia.

Spływ kajakowy w Regionie Puszczy Białowieskiej dostarczy niezapomnianych wrażen
Kolej wąskotorowa
Brama Białowieskiego Parku Narodowego - wrota do królestwa Matki Natury
Białowieska knieja to idelane miejsce do aktywnego wypoczynku
Puszcza Białowieska i Białowieski Park Narodowy
Kolej drezynowa napędzana siłą własnych mięśni zawiezie turystów do najpiękniejszych miejsc
Nadleśnictwo Białowieża - szlaki turystyczne
Turyści w Białowieży
Wieża widokowa Maruszka
Czy wiesz że?
Kolej wąskotorowa w Hajnówce) została wybudowana przez Niemców w czasie I wojny światowej w celu wywozu drewna. Dziś jest to niecodzienna atrakcja turystyczna. Trasa kolejki biegnie przez piękne puszczańskie ostępy, przecina dolinę rzeki Leśna do śródleśnej osady Topiło. To malownicza miejscowość położona nad dwoma stawami. W pobliżu akwenów znajduje się mini skansen kolejki leśnej, a przy stawawach wiaty i miejsce ogniskowe. Spokój okolicy mąci jedynie melodyjny śpiew ptaków – to idealne miejsce do wypoczynku od wielkomiejskiej wrzawy. Wokół stawów rozpościerają się ścieżki edukacyjne :. „Puszczańskie Drzewa” oraz ścieżka dot. ochrony orlika krzykliwego.

***
Spływ kajakiem rzekami Narewka i Narew to blisko 150 km niesamowitej przygody (w tym w regionie Puszczy Białowieskiej szlak liczy ok. 52 km). Wartki nurt rzek zaprowadzi turystów do najpiękniejszych miejsc – Narewki – puszczańskiej zagrody, Narwi – wielokulturowej osady, wsi Puchły – perły podlaskiej architektury drewnianej w Krainie Otwartych Okiennic. Szlak kajakowy został wyposażony w infrastrukturę zapewniającą komfort spływu – na trasie znajdują się dogodne miejsca biwakowe oraz miejsca postojowe, wyposażone w przystanie kajakowe (Narewka, Narew, Lewkowo Stare). Spływ można rozpocząć w dowolnym odcinku trasy.
Zbiornik wodny Siemianówka to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych
Koryta rzek Narew i Narewka zapraszają na spływy kajakowe
Na trasie narciarskiej w Białowieży
Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce
Ekspozycja w Muzeum Przyrodniczo Leśnym w Białowieży
Sobór Św. Trójcy w Hajnówce
Sobór Św. Trójcy w Hajnówce nocą
Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce
Park Wodny w Hajnówce

>> RUCH BEZWIZOWY W PARKU NARODOWYM
  
"
BIAŁOWIEŻSKAJA PUSZCZA"

Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone