Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ujsoły
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Jawor
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «
Jaworski rynek

Rynek, fot. Aleks Kornafel


Ratusz w Jaworze

Ratusz

Z Jaworem kojarzą się głównie trzy budowle - Ratusz, Kościół Pokoju i Kościół św. Marcina.

Ten pierwszy, swą 65 metrową sięga chmur w samym sercu miasta - w Rynku, który po zakończonej inwestycji rewitalizacji dumnie może stawać w szranki z najpiękniejszymi Rynkami w Polsce.


Ratusz

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Sala Rajców znajdująca się na II piętrze Ratusza, a w niej witraże z XIX w. przedstawiające alegorię zgody i niezgody, legendarną boginię Javorię, pejzaże miasta przypominające o żyzności okolicznych ziem oraz ul nawiązujący do średniowiecznej rodziny Lauterbachów, która przez całe dekady piekła wyśmienite pierniki znane na całym Śląsku.

Sala Rajcow w Ratuszu, fot. Lesław Kostulski

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju - wnętrze

Kościół Pokoju - wnętrze

Jaworskie Koncerty Pokoju, fot. Z.Gol

Zapach starego drewna, smugi światła wkradające się przez małe okienka, wszechobecny błękit i nie dająca się odkryć zwykłemu śmiertelnikowi przestrzeń, skrywająca tysiące biblijnych akcentów - taki właśnie jest Kościół Pokoju w Jaworze, jedna z najcenniejszych i najpiękniejszych budowli na świecie, wpisana 13 grudnia 2001 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 


Kościół Pokoju - wnętrze

Kościół Pokoju - wnętrze

Zbudowali go protestanci w XVII w., ale spełnić musieli szereg surowych warunków, m.in.: kościół nie mógł posiadać wież ani dzwonów, powstać miał tylko poza murami miasta, a jedyne materiały budowniczych to drewno, słoma i glina.

Na przekór losowi przetrwał już ponad 350 lat i jak mówią znawcy, Kościół Pokoju to „boskie dzieło ludzkich rąk”.


Kościół Pokoju

Kościół pw. św. Marcina

Kościół Św. Marcina - bryła z lotu ptaka

Kościół pw. św. Marcina, to 9. pod względem wielkości kamienny kościół gotycki w Polsce! Jego budowa, na przełomie XIII i XIV w. trwała 30 lat. Wyryta na jednym z epitafium data 1362 wskazuje, że może to być najstarszy tego typu zabytek w Europie Środkowej.

Kościół pw. św. Marcina

Inne zabytki Jawora

W każdym zakamarku starego miasta można znaleźć zabytki i poczuć klimat minionych wieków. Nawet w weekend odwiedzić można jedną z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku sal teatralnych mieszczącą się w Jaworskim Ośrodku Kultury.


Teatr Miejski

Na obejrzenie zasługuje także wysoka na 24 m Wieża Strzegomska, Kaplica św. Wojciecha i mury obronne.

Zwieńczeniem wizyty w Jaworze i obrazem, który utkwi Państwu na długo w pamięci niech będzie zapierająca dech w piersiach panorama Pogórza Kaczawskiego i widok na starówkę z wieży Zamku Piastowskiego.

To hit tegorocznego sezonu turystycznego!

Kościół pw. św. Marcina

Kościół pw. św. Marcina

W tym kościele wszechobecny się jest św. Marcin - patron miasta, a jego oryginalna płaskorzeźba usytuowana nad wejściem do prezbiterium pochodzi z XIV w.


Kościół pw. św. Marcina

Kryta Pływalnia „Słowianka"

Chwila wytchnienia na „Słowiance”

Nic tak nie odpręża jak kąpiel w basenie.

Tu Jawor ma szczególną ofertę - atrakcje Krytej Pływalni „Słowianka”, w której znajdują się, obok sześciotorowej niecki basenowej, m.in.: „zakręcona” zjeżdżalnia o długości 36 m wraz z basenikiem rekreacyjnym, jacuzzi, masaże karku i bicz wodny, do tego siłownia oraz sauna fińska.

Ponadto pływalnia prowadzi szkolenia w zakresie: nauki pływania, aerobiku wodnego, ćwiczeń korekcyjnych w wodzie oraz ćwiczeń i nauki pływania dla najmłodszych (od 3 lat).

Dla grup zorganizowanych „Słowianka” oferuje specjalne zniżki.

Ośrodek Wypoczynkowy „Jawornik”

Ośrodek Wypoczynkowy „Jawornik”

Ośrodek Wypoczynkowy „Jawornik”

Ośrodek Wypoczynkowy „Jawornik” - 4,6 ha lustra wody, a wokół pole namiotowe i campingowe, korty tenisowe, boisko do plażowej piłki siatkowej, nowoczesny plac zabaw, skate park i ścianka wspinaczkowa.

Szczegóły: www.jawor.pl/sport

Ośrodek Wypoczynkowy „Jawornik”

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy

Gross Rosen

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy - mieści się na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, powstałego w 1940 r. Był to jeden z najcięższych obozów nastawiony na morderczą pracę w kamieniołomach.

Muzeum proponuje, obok licznych wystaw, zwiedzanie terenów poobozowych, a także kamieniołomów.

Na terenie obozu zachowały się m.in.: brama wraz z dwiema przyległymi wartowniami, fundamenty bloków i krematorium, piec krematorium polowego oraz ściana śmierci. (podróż ok. 15 minut w kierunku Strzegomia, droga krajowa nr 374).

Kontakt: tel. +48 74/842 15 80 lub +48 74/855 90 07

www.gross-rosen.pl

SZCZEGÓLNIE POLECANE WYDARZENIA:

Jaworskie Koncerty Pokoju

Jaworskie Koncerty Pokoju, fot. Z.Gol

Jaworskie Koncerty Pokoju

Jaworskie Koncerty Pokoju organizowane są z rozmachem od 18 lat przez Muzeum Regionalne w Jaworze przy współpracy z Parafią Ewangelicką.

Stanowią prawdziwą muzyczną i duchową ucztę dla melomanów. Słuchacze poznają twórczość znakomitych kompozytorów z Polski i Europy w najlepszym wykonaniu zespołów kameralnych, orkiestr, chórów i solistów - artystów o powszechnie akceptowanej sławie na najważniejszych estradach świata.


Święto Chleba i Piernika

Święto Chleba i Piernika 2018

24-26 sierpnia 2018 r.

Jawor - Rynek

Święto Chleba i Piernika

Międzynarodowe Zawody Modeli Ślizgów
klas FSR-V Grand Prix Polski

Zawody Modeli Ślizgów

Nie lada gratką są Międzynarodowe Zawody Modeli Ślizgów klas FSR-V Grand Prix Polski.

Co roku na Ośrodku Wypoczynkowym „Jawornik” gromadzą się reprezentanci Niemiec, Polski, Czech, Dani, Szwecji, Chorwacji, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy, Słowacji i wielu innych krajów by wziąć udział w zawodach modeli pływających.

Przez 3 dni zawodnicy walczą nie tylko o zwycięstwo w Jaworze, ale (zawodnicy z Polski) również o kadrę – zawody stanowią eliminacje do kadry polski na zawody rangi Mistrzostw Europy czy Świata.

To impreza nie tylko dla miłośników sportów wodnych, to bardzo widowiskowe przedstawienie dla całych rodzin. Na Grand Prix zapraszamy zawsze w drugi weekend czerwca.

Szczegóły: Ośrodek Sportu i Rekreacji,
tel. +48 76/870-26-46
www.jawor.pl/sportSZCZEGÓLNIE POLECANE ATAKCJE W OKOLICY JAWORA:

Czartowska Skała

- komin wulkaniczny (468 m n.p.m.) Ze szczytu podziwiamy panoramę Gór Kaczawskich, a także Sudety Zachodnie ze Śnieżką włącznie.

fot. Wojciech Turkosz


Więcej informacji  na temat atrakji w okolicach Jawora
>> kliknij tutaj


Jaworskie Koncerty Pokoju

Nie bez znaczenia jest fakt, że koncerty odbywają się we wnętrzu Kościoła Pokoju stanowiąc gwarancję wyjątkowego klimatu i mnóstwa niezapomnianych wrażeń.


Jaworskie Koncerty Pokoju odbywają się od maja do września każdego roku.


Jest tyle smaków ile krajów, tyle wiedzy ile tradycji, tyle kształtów i kolorów ile pejzaży…

 

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Święta Chleba i Piernika w Jaworze. Impreza ma długą historię i swoją własną tradycję, znaną od ponad lat dwudziestu lat. Już dziś zapraszamy do przeżycia niezwykłej i smacznej przygody w leżącym w sercu Dolnego Śląska Jaworze. To na pewno najsmaczniejsza i najbardziej aromatyczna impreza w regionie, po brzegi wypełniona atrakcjami dla młodszych, jak i starszych.Co nas czeka?

Mistrzowie piekarnictwa i cukiernictwa prezentować będą swoje wypieki, a na stoisku animacji piekarniczych z bliska będzie można się przyjrzeć prawdziwym dziełom sztuki. To właśnie tu powstają wspaniałe bochny, dziesiątki form i setki smaków, wypiekanych od początku do końca na oczach gości.

Na stoiskach tradycyjnie królować będą dziesiątki gatunków pieczywa: chleby jasne, ciemne, pszenne, żytnie, orkiszowe, bez glutenu; rogale, bułki, bagietki, chałki; z dodatkami i posypkami. Dziesiątki form i setki smaków, które można próbować i oglądać. W roli głównej - chleb jaworski. Jego siła tkwi w smaku, a skład i receptura są dalekie od wielkoprzemysłowych produkcji.Swoje wyroby prezentować będą lokalni rzemieślnicy i rękodzielnicy. Nie zabraknie produktów i żywności ekologicznej, tj. miody, rzeźby, naczynia gliniane.

Smakosze pierników również będą mieli w czym wybierać. Zapach cynamonu i przypraw prowadził będzie wprost do Piernikowa, czyli miejsca pełnego własnoręcznie tworzonych i ozdabianych pierników o finezyjnych kształtach i wybornym smaku. Palce lizać!Atrakcji nie zabraknie też dla miłośników słodkości. Podczas animacji cukierniczych powstawać będą lukrowane ciasta, kolorowe tory i ciasteczka, które każdy będzie mógł własnoręcznie przyozdabiać. Ilu autorów, tyle pomysłów!

Piekarze i cukiernicy po raz kolejny staną w szranki w konkursie na „Rzeźbę Piekarsko - Cukierniczą”, w którym jurorami będą zwiedzający. Poznamy też nazwisko kolejnego mistrza piekarnictwa, który być może setki kilometrów stąd codziennie serwuje swoim klientom polskie, zdrowe, smaczne pieczywo i zasługuje na tytuł „Piekarza Roku”.Najdłuższy piernik w Polsce, na 100 lat Niepodległości!


Uczestnicy Święta po raz kolejny staną się świadkami bicia rekordu na najdłuższy piernik w Polsce. Aktualnie piernik – rekordzista mierzy 51 m oraz 4 cm. W tym roku na jaworskim Rynku ma paść nowy rekord! Piernik ma być jeszcze dłuższy, jeszcze smaczniejszy, jeszcze bardziej aromatyczny, a z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie mieć barwę biało – czerwoną.

 

Coś dla ciała, coś dla ducha, coś dla zmysłów...

Jedną z największych atrakcji imprezy są wybory Miss i Mistera Ziemi Jaworskiej. Piękne panie i przystojni panowie będą rywalizować nie tylko o tytuł, ale także o atrakcyjne nagrody.

Święto Chleba i Piernika to również muzyczna podróż przez dekady i gatunki muzyki. Jak co roku impreza obfitować będzie w występy muzyczne w stylu folk, które zapewnią nam zespoły z miast partnerskich, m.in. z Ukrainy, Niemiec, Czech i Niepołomic, ale nie tylko... Wieczorami na jaworskim Rynku tradycyjnie królować będą polscy artyści.

Do wspólnej zabawy porwie nas „królowa” polskiej muzyki rozrywkowej – Beata Kozidrak z zespołem BAJM, który świętuje w tym roku 40-lecie działalności. Na świętochlebowej scenie nie zabraknie także przedstawicieli młodszego pokolenia m.in.: energetycznej Sarsy, Filipa Lato z zespołu Sound'n'Grace oraz Juli.W niedzielę organizatorzy nie zwolnią tempa i zaproszą uczestników na kulinarne show z udziałem specjalnie zaproszonej gwiazdy i autorytetu kulinarnego w jednym, a także samorządowców, piekarzy i cukierników. Ich zadaniem będzie wypieczenie na oczach zgromadzonej widowni najlepszego i najsmaczniejszego chleba. Ich popisy będą „okraszone” dużą dawką humoru i uśmiechu, a smakom i zapachom nie będzie końca!

Wszystko to i jeszcze więcej do zobaczenia, usłyszenia i posmakowania już w ostatni weekend sierpnia (24-26.08) w Jaworze.

Zapraszamy!

 

www.schip.jawor.pl
www.facebook.com/schip.jawor

Zamek PiastowskiPierwsza o nim wzmianka pochodzi z XIII wieku. Był siedzibą książąt piastowskich. Po ich wymarciu rezydowali tu starostowie królów Czech, później namiestnicy cesarscy.

Po przyłączeniu Śląska do Prus, Fryderyk II urządził w nim przymusowy dom pracy, zakład dla umysłowo chorych, a w końcu więzienie.


W 1888 roku przekształcono na kobiecy zakład karny dla 500 więźniarek.

W czasie II wojny światowej więziono tu uczestniczki ruchu oporu z Norwegii i Francji (upamiętnia to tablica ustawiona na środku dziedzińca).

Po 1945 roku jaworskie więzienie należało do ciężkich. Trzymano tu również więźniów politycznych.


Muzeum Regionalne

Muzeum Regionalne

Muzeum Regionalne

Zespół poklasztorny oo. Bernardynów został zbudowany w stylu gotyckim pod koniec XV wieku. Jego założenie jest typowe dla zakonów kaznodziejskich, składa się z kościoła i konwentu. W połowie XVI wieku został opuszczony przez zakonników.

W świątyni miały odbywać się protestanckie nabożeństwa, a w budynku mieściła się szkoła. Zbierały się tu również sejmik księstwa świdnicko – jaworskiego. Bernardyni wrócili najprawdopodobniej około 1648 roku i zajmowali się duszpasterstwem.

W roku 1810 mienie przejęło państwo pruskie. W kościele urządzono z czasem magazyn broni, a w dawnym konwencie rezydowała policja.


Muzeum Jawor

Muzeum Jawor


W kościele zachowały się freski z końca średniowiecza i doby baroku.

Na ścianie południowej znajdują się sceny Męki Pańskiej, a na zakończeniu obu naw barokowe iluzjonistyczne obramienia ołtarzy. Na łuku tęczowym widzimy św. Bernardyna stojącego na ambonie.

Sklepienia w prezbiterium i w nawie głównej ozdobione są polichromią z motywem wici roślinnej. Malowidła znajdują się także w krużgankach klasztoru (Upadek Chrystusa pod krzyżem), w sali „Izba dolnośląska” (przypuszczalnie Ostatnia Wieczerza) oraz na pierwszym piętrze (Stygmatyzacja św. Franciszka).
Muzeum Regionalne zostało założone w 1929 roku. Jego zbiory szczęśliwie przetrwały okres masowych wywózek dóbr kultury poza teren Śląska.

Należy więc do nielicznych tego typu placówek, które mogą się poszczyć przedwojennymi kolekcjami. Obecnie na parterze znajdują się ekspozycje stałe: „Darz Bór”, Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej, „Miecze, szable i karabiny”, „Dawne rzemiosło” i „Izba dolnośląska”.

Na pierwszym piętrze urządzane są ekspozycje czasowe.


Wieża Strzegomska
Wieża Strzegomska, fot. L. Kostulski

Służyła do obrony znajdującej się tu bramy strzegomskiej. Jej rodowód sięga czasów średniowiecznych.

Do połowy XVI wieku pełniła rolę wieży obserwacyjnej, a następnie więzienia. Tu był trzymany w kajdanach rycerz – rozbójnik Hans von Zedlitz z Godziszowej, który za swój proceder został ścięty na jaworskim rynku.

Pod koniec XVIII wieku była prochownią.

W 1821 roku sprzedano ją z myślą o jej rozbiórce, do czego na całe szczęście nie doszło.


Kaplica św. Wojciecha


W roku 1444 miasto przejęło na własność od gminy żydowskiej synagogę, którą zamieniono na świątynię.

W 1729 roku została gruntownie przebudowana. W XIX wieku pełniła funkcję kaplicy szpitalnej (w miejscu, gdzie jest obecny parking znajdował się szpital).

W latach powojennych przez pewien czas w kaplicy św. Wojciecha odbywały się tu chrzty.
Zapraszamy!
Witamy
Środa, 16 stycznia 2019
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone