Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Jawor
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Rynek
Wnętrze Kościoła Pokoju
Jaworskie Koncerty Pokoju, fot. Z.Gol
Święto Chleba i Piernika
Multicentrum - specjalnie dla uczniów i młodzieży szkolnej
Muzeum Gross Rosen
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Wieża Strzegomska, fot. L. Kostulski
Jawor
Miasto Chleba - Miasto Pokoju
 
Jawor, leżący w centrum Dolnego Śląska, to mistrzowskie połączenie tradycji i nowoczesności.

To już 770 lat odkąd nadano mu prawa miejskie, dlatego też z Jaworem związanych jest wiele ciekawych historii i legend, a Muzeum Regionalne w swoich zbiorach ma tysiące niezwykłych eksponatów dokumentujących burzliwe dzieje miasta i regionu, a nawet prawdziwy skarb, ukryty w jednej z muzealnych sal.

We wnętrzu klasztornego kościoła znajdziemy liczne polichromie z początku XVI w., zabytki rzeźby drewnianej oraz malarstwa tablicowego i sztalugowego. Dla tych, którzy lubią (zwłaszcza młodsi zwiedzający!) bardziej dynamiczne spotkania z historią, Muzeum oferuje szereg lekcji muzealnych, od warsztatów konserwatora sztuki, malarstwa, poprzez ewolucję pisma po życie zakonne w średniowieczu i świąteczne tradycje.

Z Jaworem kojarzą się głównie trzy budowle - Ratusz, Kościół Pokoju i Kościół św. Marcina. Ten pierwszy, swą 65 metrową sięga chmur w samym sercu miasta - w Rynku, który po zakończonej inwestycji rewitalizacji dumnie może stawać w szranki z najpiękniejszymi Rynkami w Polsce.

Ratusz

Zbudowali go protestanci w XVII w., ale spełnić musieli szereg surowych warunków, m.in.: kościół nie mógł posiadać wież ani dzwonów, powstać miał tylko poza murami miasta, a jedyne materiały budowniczych to drewno, słoma i glina.

Na przekór losowi przetrwał już ponad 350 lat i jak mówią znawcy, Kościół Pokoju to „boskie dzieło ludzkich rąk”.

Wnętrze Kościoła Pokoju


Na szczególne wyróżnienie zasługuje Sala Rajców znajdująca się na II piętrze Ratusza, a w niej witraże z XIX w. przedstawiające alegorię zgody i niezgody, legendarną boginię Javorię, pejzaże miasta przypominające o żyzności okolicznych ziem oraz ul nawiązujący do średniowiecznej rodziny Lauterbachów, która przez całe dekady piekła wyśmienite pierniki znane na całym Śląsku.

Sala Rajcow w Ratuszu, fot. Lesław Kostulski
Wnętrze Kościoła Pokoju


Zapach starego drewna, smugi światła wkradające się przez małe okienka, wszechobecny błękit i nie dająca się odkryć zwykłemu śmiertelnikowi przestrzeń, skrywająca tysiące biblijnych akcentów - taki właśnie jest Kościół Pokoju w Jaworze, jedna z najcenniejszych i najpiękniejszych budowli na świecie, wpisana 13 grudnia 2001 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Kosciol Pokoju
UNESCO

Kiedy szczególnie warto przyjechać?

● Podczas Jaworskich Koncertów Pokoju, które organizowane są z rozmachem od 18 lat przez Muzeum Regionalne w Jaworze przy współpracy z Parafią Ewangelicką. Stanowią prawdziwą muzyczną i duchową ucztę dla melomanów. Słuchacze poznają twórczość znakomitych kompozytorów z Polski i Europy w najlepszym wykonaniu zespołów kameralnych, orkiestr, chórów i solistów - artystów o powszechnie akceptowanej sławie na najważniejszych estradach świata.

Nie bez znaczenia jest fakt, że koncerty odbywają się we wnętrzu Kościoła Pokoju stanowiąc gwarancję wyjątkowego klimatu i mnóstwa niezapomnianych wrażeń.

Jaworskie Koncerty Pokoju odbywają się od maja do września każdego roku.
● Nie lada gratką są Międzynarodowe Zawody Modeli Ślizgów klas FSR-V Grand Prix Polski. Co roku na Ośrodku Wypoczynkowym „Jawornik” gromadzą się reprezentanci Niemiec, Polski, Czech, Dani, Szwecji, Chorwacji, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy, Słowacji i wielu innych krajów by wziąć udział w zawodach modeli pływających.

Przez 3 dni zawodnicy walczą nie tylko o zwycięstwo w Jaworze, ale (zawodnicy z Polski) również o kadrę – zawody stanowią eliminacje do kadry polski na zawody rangi Mistrzostw Europy czy Świata.

To impreza nie tylko dla miłośników sportów wodnych, to bardzo widowiskowe przedstawienie dla całych rodzin. Na Grand Prix zapraszamy zawsze w drugi weekend czerwca.

Szczegóły:
Ośrodek Sportu i Rekreacji
tel. +48 76/870-26-46
www.jawor.pl/sport
Ostatni weekend wakacji spędź koniecznie w Jaworze!


Święto Chleba i Piernika 2018
24-26 sierpnia 2018 r.
Jawor - Rynek


Jest tyle smaków ile krajów, tyle wiedzy ile tradycji, tyle kształtów i kolorów ile pejzaży…

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Święta Chleba i Piernika w Jaworze. Impreza ma długą historię i swoją własną tradycję, znaną od ponad lat dwudziestu lat. Już dziś zapraszamy do przeżycia niezwykłej i smacznej przygody w leżącym w sercu Dolnego Śląska Jaworze. To na pewno najsmaczniejsza i najbardziej aromatyczna impreza w regionie, po brzegi wypełniona atrakcjami dla młodszych, jak i starszych.Szczegóły:
www.schip.jawor.pl
www.facebook.com/schip.jawor
Chwila wytchnienia na „Słowiance”

Kryta Pływalnia „Słowianka”,

Nic tak nie odpręża jak kąpiel w basenie. Tu Jawor ma szczególną ofertę - atrakcje Krytej Pływalni „Słowianka”, w której znajdują się, obok sześciotorowej niecki basenowej, m.in.: „zakręcona” zjeżdżalnia o długości 36 m wraz z basenikiem rekreacyjnym, jacuzzi, masaże karku i bicz wodny, do tego siłownia oraz sauna fińska.

Ponadto pływalnia prowadzi szkolenia w zakresie: nauki pływania, aerobiku wodnego, ćwiczeń korekcyjnych w wodzie oraz ćwiczeń i nauki pływania dla najmłodszych (od 3 lat).

Dla grup zorganizowanych „Słowianka” oferuje specjalne zniżki.
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski
Rynek, fot. Aleks Kornafel
Kaplica św. Wojciecha
Jawor nocą
Muzeum Regionalne
Muzeum Regionalne
Kościół św. Marcina
Kościół św. Marcina
Czy wiesz że?
Bez względu na to, czy pobyt w Jaworze ma trwać jeden czy dwa dni, koniecznie trzeba zarezerwować czas na naukę i zabawę w jaworskim Multicentrum. Multicentrum to wyróżniające się pomysłową aranżacją przestrzeni, składające się z pięciu oddzielnych sal centrum, którego celem jest umożliwienie użytkownikom poznania i nabycia umiejętności płynnego poruszania się w otoczeniu tzw. technologicznie zaawansowanym, a poprzez to pogłębianie wiedzy w wielu dziedzinach. Zadaniem Multicentrum jest również uzupełnianie wiedzy oferowanej w tradycyjnym systemie edukacji oraz zapewnienie profesjonalnego szkolenia. Programy nauczania dostosowane są do różnych grup wiekowych (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych) oraz społecznych (także dla osób niepełnosprawnych). Zapraszamy do 5 sal: Multimuzyka, Multisztuka, Multiśrodowisko, Multikid i Plac Zabaw Logiki. Szczegółowe informacje: www.multicentrum-jawor.pl

***
Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (k. Jawora) - mieści się na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, powstałego w 1940 r. Był to jeden z najcięższych obozów nastawiony na morderczą pracę w kamieniołomach. Muzeum proponuje, obok licznych wystaw, zwiedzanie terenów poobozowych, a także kamieniołomów. Na terenie obozu zachowały się m.in.: brama wraz z dwiema przyległymi wartowniami, fundamenty bloków i krematorium, piec krematorium polowego oraz ściana śmierci. www.gross-rosen.pl
Ratusz
Rynek nocą

Z kolei Kościół pw. św. Marcina, to 9. pod względem wielkości kamienny kościół gotycki w Polsce! Jego budowa, na przełomie XIII i XIV w. trwała 30 lat.

Wyryta na jednym z epitafium data 1362 wskazuje, że może to być najstarszy tego typu zabytek w Europie Środkowej.

W tym kościele wszechobecny się jest św. Marcin - patron miasta, a jego oryginalna płaskorzeźba usytuowana nad wejściem do prezbiterium pochodzi z XIV w.

Kościół Św. Marcina - bryła z lotu ptaka


W każdym zakamarku starego miasta można znaleźć zabytki i poczuć klimat minionych wieków. Nawet w weekend odwiedzić można jedną z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku sal teatralnych mieszczącą się w Jaworskim Ośrodku Kultury.

Na obejrzenie zasługuje także wysoka na 24 m Wieża Strzegomska, Kaplica św. Wojciecha i mury obronne.

Zwieńczeniem wizyty w Jaworze i obrazem, który utkwi Państwu na długo w pamięci niech będzie zapierająca dech w piersiach panorama Pogórza Kaczawskiego i widok na starówkę z wieży Zamku Piastowskiego. To hit tegorocznego sezonu turystycznego!


Jaworskie Koncerty Pokoju, fot. Z.GolMiędzynarodowe Zawody Modeli Ślizgów
Ośrodek Wypoczynkowy „Jawornik”

- 4,6 ha lustra wody, a wokół pole namiotowe i campingowe, korty tenisowe, boisko do plażowej piłki siatkowej, nowoczesny plac zabaw, skate park i ścianka wspinaczkowa.
Szczegóły: www.jawor.pl/sport
Ośrodek Wypoczynkowy „Jawornik”
Ośrodek Wypoczynkowy „Jawornik”
Ośrodek Wypoczynkowy „Jawornik”

 
ZAPRASZAMY DO JAWORA !


Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone