Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ujsoły
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Koronowo
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Gmina Koronowo
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Kamery »

Bazylika
Gmina Koronowo
jest położona w środkowo-północnej części Polski, na obszarze Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Powiatu Bydgoskiego. Zajmuje 41 170 ha i liczy ponad 23 tysiące mieszkańców.

Obszarowo jest to największa gmina w Powiecie Bydgoskim i jedna z największych w całym Województwie Kujawsko-Pomorskim. Jest to gmina miejsko-wiejska, w której rolę centrum administracyjnego pełni miasto Koronowo (blisko 11 tysięcy mieszkańców), położone ok. 25 km od Bydgoszczy, na południowym skraju Borów Tucholskich.

Koronowo leży przy ważnych drogowych szlakach komunikacyjnych, w tym drodze krajowej nr 25 oraz drodze krajowej nr 56. Na obszarze gminy poza miastem Koronowo znajdują się 33 sołectwa.
 
Największym atutem i najbardziej rozpoznawalnym walorem turystycznym gminy Koronowo jest sztuczny zbiornik wodny Zalew Koronowski. Akwen ten i jego okolice to bardzo atrakcyjne miejsca dla osób, które szukają zarówno możliwości aktywnego wypoczynku, jak i ludzi, którzy cenią sobie ciszę, spokój i relaks na łonie natury.

Na atrakcyjność Zalewu składają się wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe, jak i dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.

W przerwach pomiędzy aktywnym wypoczynkiem nad Zalewem turyści mogą zorganizować sobie wycieczkę po Koronowie oraz jego okolicach, gdzie nie brakuje zabytków i miejsc naznaczonych historią. Można tutaj wymienić m.in. średniowieczną pocysterską Kolegiatę p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Koronowie, kościół p.w. Św. Andrzeja w Koronowie, Sanktuarium p.w. Św. Trójcy w Byszewie, ruiny zamku krzyżackiego w Nowym Jasińcu, cmentarz żydowski w Koronowie, dworek znanego polskiego malarza i grafika Leona Wyczółkowskiego w Gościeradzu, młyn wodny z połowy XIX wieku, tzw. Diabelski Młyn w Koronowie, synagogę  w Koronowie, czy też najwyższy w Europie (względem tafli wody) most kolejki wąskotorowej zawieszony 18 m nad rzeką Brdą, pomiędzy Koronowem i Okolem (do 1992 r. jeździły nim pociągi, teraz stanowi on kładkę dla pieszych oraz wspaniałe miejsce widokowe). Unikatową cechą jest również średniowieczny układ urbanistyczny starej części miasta Koronowa.

www.tester.koronowo.pl
średniowieczny układ urbanistyczny starej części miasta Koronowa

Na terenie gminy Koronowo cyklicznie odbywają się liczne atrakcyjne imprezy skierowane do turystów, w tym: Festiwal Kapel Podwórkowych, Arie operowe na wodzie nad Zalewem Koronowskim „Lato, Pieczyska, Śpiew", regaty żeglarskie, Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Szuwarowe Szanty", Wakacyjny Festyn Rodzinny w Pieczyskach. Największą atrakcją jest jednak organizowany corocznie Festyn Cysterski, połączony z inscenizacją Bitwy pod Koronowem z Krzyżakami.
Regaty żeglarskie (Zalew Koronowski)
Bitwa pod Koronowem z Krzyżakami - inscenizacja

Ważnymi wyznacznikami rozwoju gminy, obok turystyki, są również wysokotowarowe rolnictwo, w tym sady, plantacje truskawek, przetwórstwo rolno-spożywcze oraz mała i średnia przedsiębiorczość, na którą w ostatnim czasie stawia się coraz większy nacisk. Koronowo to atrakcyjne miejsce do inwestowania - leży w pobliżu dużej aglomeracji Bydgoszczy (posiadającej m.in. międzynarodowy port lotniczy), ma dostęp do głównych drogowych szlaków komunikacyjnych, dysponuje zasobami wykwalifikowanej siły roboczej oraz niezbędną infrastrukturą.

Samorząd jest otwarty na nowych inwestorów, wspiera rozwój przedsiębiorczości, tworząc przyjazny klimat nie tylko do inwestowania i pracy, ale także życia oraz wypoczynku. Jesteśmy zainteresowani współpracą, otwarci na nowe inicjatywy i zamierzenia inwestycyjne.

Zapewniając o życzliwości władz lokalnych oraz gościnności mieszkańców zachęcamy Państwa do odwiedzenia Koronowa. Zapraszamy do poznania  naszej gminy - pełnej uroczych, malowniczych i ciekawych zakątków. 
Zalew Koronowski
Bazylika
Punkt Informacji Turystycznej
Ruiny zamku w Nowym Jasińcu
Most kolejki wąskotorowej
Skansen
Czy wiesz że?
Dworek w Gościeradzu (k. Koronowa) wzniesiony w 1933 roku wg projektu Leona Wyczółkowskiego i K. Sulisławskiego na miejscu podarowanego malarzowi w roku 1922 dworku drewnianego,na którym wzorowany był nowy projekt. Stanowił miejsce zamieszkania artysty przez wiele lat i bazę wypadową w rejon Pomorza, zwłaszcza Borów Tucholskich. Artysta zmarł 27 grudnia 1936 r. i pochowany został zgodnie z Jego ostatnią wolą w pobliżu ukochanego Gościeradza - na cmentarzu wiejskim w pobliskim Wtelnie.

***
SKANSEN - ROŻEN STOPKA (Stopka 19, k.Koronowa). Skansen to potoczne określenie muzeum etnograficznego na wolnym powietrzu, którego celem jest zaprezentowanie kultury ludowej. Założyciele lokalu Stopka-Rożen od ponad dziesięciu lat zabiegają o to, by w możliwie wierny sposób zaprezentować przykłady architektury ludowej a przede wszystkim pokazać urządzenia i maszyny rolnicze, charakterystyczne dla regionu.
Dworek w Gościeradzu
Spichlerz
Bunkier Krapiewo
Kościół parafialny p.w. Św. Trójcy w Byszewie
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone