Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gorlice
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Koszalin
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Średniowieczne mury obronne
Zabytkowy Park im. Książat Pomorskich
„Koszałkiem” przez Jezioro Jamno
Jezioro Jamno
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Kamery »
Panoramy »

Koszalin

jako cel turystycznych wędrówek urzeka historyczną atmosferą oraz fascynującą współczesnością.

Jest to bowiem miasto zarówno wielu zabytków gotyckich, jak i licznych nowoczesnych rozwiązań architektoni- cznych.


Wstęp Koszalin to także miejsce znaczących wydarzeń kulturalnych o randze międzynarodowej, a zarazem ośrodek turystyki aktywnej i różnorodnych form rekreacji, którym sprzyjają szczególnie tutejsze walory przyrodnicze i pozytywna moda na ekologię.

Jest to wreszcie miasto, w którym zawsze coś się dzieje – gdzie każdy może cieszyć się pełnią życia.

Położone w województwie zachodniopomorskim; ma status powiatu grodzkiego i siedziby powiatu ziemskiego.

W granicach miejskich znalazł się obszar o powierzchni 98,3 km2, graniczący z gminami: Będzino, Biesiekierz, Manowo, Mielno, Sianów i Świeszyno.

Liczba mieszkańców w dniu 31 grudnia 2010 r. wynosiła ponad 107 tys.

Centrum Koszalina znajduje się około 8 km w linii prostej od Bałtyku. Najwyższy szczyt na całym Pobrzeżu Południowobałtyckim, czyli Góra Chełmska, liczy Koszalin jest miastem położonym w województwie zachodniopomorskim; ma status powiatu grodzkiego i siedziby powiatu ziemskiego.

W granicach miejskich znalazł się obszar o powierzchni 98,3 km2, graniczący z gminami: Będzino, Biesiekierz, Manowo, Mielno, Sianów i Świeszyno. Liczba mieszkańców w dniu 31 grudnia 2010 r. wynosiła ponad 107 tys. Centrum Koszalina znajduje się około 8 km w linii prostej od Bałtyku.

Najwyższy szczyt na całym Pobrzeżu Południowobałtyckim, czyli Góra Chełmska, liczy 136 m n.p.m., a ze względów historycznych występuje też pod nazwą Krzyżanki.

Koszalin - widok z lotu ptaka
Koszalin - widok z lotu ptaka


Druga pod wzlędem wysokości kulminacja masywu, nazywana Krzywogórą, osiąga 133 m n.p.m., nieopodal drogi nr 206 Koszalin-Polanów.

Koszalin leży pomiędzy przybrzeżnym Jeziorem Jamno (2,2 ha) oraz typowym dla moreny dennej jeziorem Lubiatowskim (265,1 ha), w dorzeczu niewielkich rzek zlewni Morza Bałtyckiego – uchodzącej do Jamna Dzierżęcinki i Unieści oraz wpadającej do Radwi rzeki Czarnej.

Lasy

Prawie 40% obszarów Koszalina stanowią tereny leśne, z których największe znaczenie dla turystyki ma kompleks Góry Chełmskiej, z charakterystycznym zespołem kwaśnej buczyny pomorskiej, przeplatany borem sosnowym.

Piechurzy wędrujący szlakiem niebieskim Porwanego Księcia i żółtą Pętlą Tatrzańską napotkają przy trasach dorodne sosny pomalowane po obwodzie żółtymi paskami. Niedostępne dla turystów, ale cenne środowiska, w których żyje wiele gatunków roślin i ptaków wodnobłotnych oraz drapieżnych, stanowią lasy bagienne nad ujściowym odcinkiem Unieści i nad jeziorem Lubiatowskim.


Parki

Na terenie miasta założono 8 parków o łącznej powierzchni ponad 39 ha. Powstały jeszcze w XIX w., a obecnie wpisany na listę zabytków Park im. Książąt Pomorskich podzielony jest ul. Zwycięstwa na części A i B.

Położenie w centrum miasta, w sąsiedztwie zabytków, powoduje, że jest licznie odwiedzany przez mieszkańców i turystów. Urodę parku podkreślają 124 gatunki i odmiany drzew oraz krzewów, w tym aż 16 uznanych za pomniki przyrody, a także obramowana alejkami Dzierżęcinka i staw z Wyspą Łabędzi.

Największym obiektem miasta jest Park Dendrologiczny, o powierzchni 8,5 ha, który ciągnie się wzdłuż Dzierżęcinki na północ od centrum miasta; niewiele mu ustępują Park przy Amfiteatrze oraz Park im. Tadeusza Kościuszki; tutaj również podziwiać można kilka pomników przyrody. Z inicjatywy społeczności osiedlowej powstał u podnóża Góry Chełmskiej Park Dostępny im. Władysława Turowskiego.

Zupełnie inny charakter ma najmniejszy, założony przed 100 laty w formie rozarium, zrewitalizowany współcześnie Park Różany. Pomniki przyrody Lista pomnikowych drzew i grup drzew rosnących na terenach miejskich liczy 59 pozycji. Za najstarszy do niedawna uważany był trzystuletni klon jawor, znany jako słynne „Drzewo Czarownic”.

Na szczególną uwagę zasługuje skrzydłorzech kaukaski (plac zabaw przy ul. Moniuszki), którego obwód liczy aż 450 cm. Najpiękniej prezentują się dwa dęby szypułkowe: rosnący na skarpie przy schodach na koronę amfiteatru oraz w narożu Pl. Zwycięstwa.

Plac zabaw
Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego

Oba mają obwody liczące 470 cm i wysokość przekraczającą 40 m. Wzrostem dorównują im jesion wyniosły rosnący w parku A obok pomnika Norwida, dąb szypułkowy w parku przy bibliotece oraz buk zwyczajny przy torze saneczkowym obok amfiteatru.

Największy obwód ma jednak klon jawor z parku A, liczący w pierśnicy aż 514 cm; następny jest buk zwyczajny (495 cm), rosnący na Rokosowie w rejonie ul. Wopistów.

Pomnikami przyrody są również mniej potężne, lecz wiekowe drzewa egzotyczne, takie jak magnolia drzewiasta, trójpienny korkowiec amurski, katalpa zwyczajna i miłorząb dwuklapo- wy; wszystkie znajdują się w części A Parku im. Książąt Pomorskich.


Obszary chronione

U podnóża północnych stoków Góry Chelmskiej, bezpośrednio przy drodze krajowej nr 6, znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej typu glebowego „Bielica” o powierzchni zaledwie 1,3 ha. Przedmiotem ochrony jest typowo wykształcona próchnica na polodowcowych pokładach piaszczystych, porośnięta borem świeżym.

Znacznie większy obszar – bo 370 ha – zajmuje rezerwat faunistyczny ptaków „Jezioro Lubiatowskie im. prof. Wojciecha Górskiego”, podzielony administracyjnie pomiędzy Koszalin i gminę Manowo. Panoramę tego akwenu można podziwiać z punktu widokowego na trasie szlaków turystycznych pomiędzy Lubiatowem a Manowem i Wyszeborzem.

Najnowsze osiedle koszalińskie JamnoŁabusz położone jest w granicach chronionego krajobrazu „Koszaliński Pas Nadmorski” z typowymi dla nizin nadmorskich i jezior przybrzeżnych pejzażami.

Na terenie osiedla Tadeusza Kotarbińskiego utworzony został zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Wąwozy Grabowe”, gdzie pośród drzew i krzewów tarniny szczególnie pięknie wiosną kwitną rośliny chronione: kruszczyk szerokolistny, marzanka wonna i konwalia majowa.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna W kompleksie leśnym Góry Chełmskiej, około kilometra za sanktuarium, przy drodze do Kłosu, Nadleśnictwo Karnieszewice wytyczyło i oznakowało tablicami poglądowymi niezwykle atrakcyjną ścieżkę przyrodniczą. Plan całej trasy jest podobny do ósemki; na tzw. małej pętli tablice są opisane także pismem Braille’a.

J. Jamno
J. Jamno
Szlakiem wąskich torów

Koszalin jako cel turystycznych wędrówek urzeka historyczną atmosferą oraz fascynującą współczesnością. Jest to bowiem miasto zarówno wielu zabytków gotyckich, jak i licznych nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.

Koszalin to także miejsce znaczących wydarzeń kulturalnych o randze międzynarodowej, a zarazem ośrodek turystyki aktywnej i różnorodnych form rekreacji, którym sprzyjają szczególnie tutejsze walory przyrodnicze i pozytywna moda na ekologię. Jest to wreszcie miasto, w którym zawsze coś się dzieje – gdzie każdy może cieszyć się pełnią życia.


Zapraszamy do Koszalina!
Zabytkowy Park im. Książat Pomorskich
Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskieg
Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego
Neogotycki budynek Poczty Głównej
Sanktuarium Przymierza na Górze Chełmskiej w Koszalinie
Domek Kata
Gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois
Neogotycka wieża wodociągowa z końca XIX w
Średniowieczne mury obronne
Czy wiesz że?
Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszlainie: Ta najstarsza – bo zapoczątkowana w 1966r. koncertem w koszalińskiej katedrze wykonanym na zabytkowych organach z 1899r. – impreza lokalna ma od 1972r. rangę i obsadę międzynarodową. W sezonie letnim można wysłuchać utworów muzycznych interpretowanych przez czołowych polskich i europejskich organmistrzów. Urozmaicony program przewiduje także występy chórów, orkiestr symfonicznych i zespołów muzycznych często z towarzyszeniem solistów.

***
Szynobus - Od 2008 roku corocznie w czasie sezonu wakacyjnego uruchamiane jest połączenie kolejowe na trasie Koszalin-Mielno Koszalińskie, które z roku na rok cieszy się większym zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów odwiedzających miejscowości nadmorskie. Łącznie skorzystało z tego środka lokomocji około 240tys. osób. Trasa kolejowa Koszalin – Mielno Koszalińskie ma długość 13,65km, składa się z 2 odcinków: Koszalin - Mścice o długości 8,41 km oraz Mścice-Mielno Koszalińskie o długości 5,24 km. W celu uruchomienia przewozów pasażerskich w lipcu 2008r. Miasto Koszalin zrewitalizowało ten odcinek linii kolejowej
Sanktuarium Przymierza (Góra Chełmska)
Zabytkowy Park im. Książat Pomorskich
Plac zabaw
Skansen kultury jamneńskiej
Zabytkowy Park im. Książat Pomorskich
Średniowieczne mury obronne
Katedra gotycka z XIV w. p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP
Neogotycki Kościół p.w. św. Józefa
Kamienica gotycka z XIV w.
Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego
Pałac Młynarza i młyn z XIXw.

Koszalin dla aktywnychWarunki naturalne Koszalina – w tym głównie bliskość Bałtyku i obszary leśne Góry Chełmskiej – oraz rozbudowana baza sportowo-rekreacyjna sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi.

Brak wielkiego przemysłu, idący w parze z ekologiczną strategią rozwoju miasta i okolic, zapewnia nieskazitelną czystość ich środowiska przyrodniczego. Niezapomniane chwile wytchnienia od wielkomiejskiego gwaru znajdziemy nawet w centrum Koszalina – w cieniu zieleni parkowej.

Najwięcej osób korzysta z dłuższego relaksu, spacerując leśnymi ścieżkami w masywie Góry Chełmskiej. Tutaj można uprawiać także nordic walking, marsze i biegi na orientację, kolarstwo górskie i przełajowe.

Fragment lasu u podnóża Góry Chełmskiej, przy ul. Rolnej, niedaleko giełdy samochodowej, zajmuje Park Linowy „Avana”. Oplecione galeryjkami drzewa są połączone mostami linowymi, kładkami, bujającymi się kłodami.

Największą jednak atrakcją dostarczającą niezapomnianych wrażeń jest tyrolka, czyli zjazd na linie z wysokości 16 m. Z parku korzystać mogą również najmłodsze dzieci w wieku od 4 do 7 lat na specjalnie dla nich przygotowanej trasie.

Wypoczynek połączony z odnową biologiczną i rekreacją proponuje kilka hoteli. Położone na terenie miasta obiekty oferują zajęcia aqua aerobiku i jazdy na rowerze, jak również hydromasaże, saunę suchą i parową, jacuzzi oraz możliwość skorzystania z kortu tenisowego. Jeden z dziesięciu polskich torów kartingowych znacznie rozszerzył swoją ofertę zarówno dla kierowców oraz zawodników, jak i widzów.

W Ośrodku Sportów Motorowych „Motopark” można skorzystać m.in. z doskonalenia technik jazdy czy też zamówić przejażdżkę z kierowcą wyczynowym. Ponadto odbywają się tutaj niezwykle widowiskowe pokazy sportów ekstremalnych typu drift, supermoto czy stunt.

W 1953 r. na polach odległej o 23 km od Koszalina miejscowości Zegrze Pomorskie zostało zbudowane lotnisko wojskowe, udostępnione w latach 1965-1991 Polskim Liniom Lotniczym „LOT” kursującym na linii krajowej Koszalin-Warszawa.

Po rozformowaniu pułku myśliwskiego w 1999 r. władze miasta podjęły skuteczne działania, w wyniku których Port Lotniczy Koszalin nadal jest lotniskiem czynnym. Lotnisko ma dwa pasy startowe: betonowy o długości 2500 m oraz trawiasty.

Co prawda nie obsługuje stałych połączeń w komunikacji lotniczej, ale mogą z niego korzystać samoloty prywatne, paralotnie, balony; latem jest lądowiskiem dla helikoptera służb ratowniczych. Gospodarzem lotniska jest Aeroklub Koszaliński, który prowadzi również szkolenia samolotowe, szybowcowe i spadochronowe.

Tradycje żeglarskie Koszalina liczą ponad 50 lat. Przez wiele lat wilków morskich szkolił klub „Tramp” (obecnie z siedzibą w Mielnie), korzystając z przystani na Jeziorze Jamno.

Brak własnego portu morskiego jednak powodował, że kolejne flagowe jachty wypływały w rejsy z portu macierzystego Kołobrzeg.

Największym jachtem do dziś jest „Wojewoda Koszaliński”, który dziewiczy rejs do Nowego Jorku odbył w 1976 r., a w 1982 r. sprawdził się, opływając przylądek Horn.

Miłośnicy finezyjnych akrobacji na łyżworolkach i deskorolkach mogą bezpłatnie korzystać ze skateparku przy ul. Fałata 34, obok „Hali Gwardii”. Ponadto w zespole obiektów sportowych oddana została niedawno jedna z najnowocześniejszych w kraju hala sportów walki, w której można obejrzeć zawodników judo kontynuujących tradycje koszalińskich olimpijczyków, w tym brązo-wego medalisty z Montrealu – Mariana Tałaja.

Nie tylko w razie niepogody warto odwiedzić klub Adria Squash Koszalin przy ul. Grunwaldzkiej 8-10. Na bazie dawnego kina powstały cztery doskonałej jakości kryte korty do squasha. Klub prowadzi naukę gry i zajęcia dostosowane do wszystkich grup wiekowych, poczynając od najmłodszych, zapraszanych wraz z rodzicami.

Zimowa jazda na łyżwach możliwa jest na zadaszonym Lodowisku „Alaska” przy ul. Fałata 34. Taflę lodową o wymiarach 20 × 30 m można również wynająć do gry w hokeja.

Miasto ma dwa stadiony sportowe. Stadion piłkarski im. Stanisława Figasa (KS Gwardia Koszalin) przy ul. Fałata 34 oraz stadion lekkoatletyczny (ZOS Bałtyk Koszalin) przy ul. Andersa 16. ZOS Bałtyk

Koszalin dysponuje też tartanową bieżnią; można tam również rozgrywać mecze piłki nożnej, podobnie jak na koszalińskich orlikach.


Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone