Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Wągrowiec
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Kraśnik
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Kościół pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny
Rynek Starego Miasta
Park przy ulicy Mickiewicza
Rynek Starego Miasta
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Kraina malin
Kraśnik to dwie odległe od siebie
o kilka kilometrów dzielnice położone na wzgórzach okalających dolinę Wyżnicy (Wzgórza Urzędowskie).

W okolicach miasta swój początek ma piękne krajobrazowo Roztocze Zachodnie.

Kraśnik leży na południowy zachód od Lublina. Od stolicy województwa lubelskiego znajduje się w odległości 49 km. W mieście krzyżują się dwie drogi krajowe: nr 19 Lublin-Kielce i nr 74 Lublin- Rzeszów.

 
Gospodarka i rolnictwo:
Dominuje przemysł metalowy: Fabryka Łożysk Tocznych i Tsubaki Hoover (łożyska), Zakłady Metalowe Kraśnik, Nabor. Dobrze rozwinięty jest handel i sektor usługowy.

W okolicach Kraśnika przeważa produkcja rolna – jest to związane z występowaniem gleb o najwyższej w Polsce jakości i nieskażonym środowiskiem.

Region słynie z doskonałej jakości owoców i warzyw. Istniejąca baza przetwórstwa owocowo-warzywnego jest jednak niewielką i nie wykorzystuje dostępnej podaży surowców. Znaczącą rolę odgrywa tu sadownictwo.

W ostatnich latach duże obszary zajęto pod uprawę malin, truskawek i porzeczek. Niewielka rolę odgrywa gospodarka leśna. Dostępne drewno to głównie doskonałej jakości sosna, buk i dąb.

Najbliższe lotniska: Jasionka koło Rzeszowa – 125 km, Warszawa – 200 km, Kraków – 229 km. Aktualnie trwa budowa nowoczesnego lotniska w Świdniku pod Lublinem.

Panorama starej dzielnicy Kraśnika
Kościół Rektoralny pw. Ducha św.
Kościół pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny

Z czego słyniemy?

Maliny
Kraśnik wraz z okolicznymi gminami znany jest z uprawy malin. W samym tylko Urzędowie, gminie oddalonej o 7 km od Kraśnika, plantacje obejmują 600 ha, a roczne zbiory sięgają 6000 ton. Okolice Kraśnika to jeden z dwóch największych terenów uprawy malin w Europie. Każdego roku, po zakończeniu zbiorów, władze powiatu kraśnickiego organizują imprezę zwaną "Maliniakami", aby podkreślić znaczenie, jakie dla tutejszej gospodarki ma uprawa owoców.

Ręcznie formowana cegła
W Kraśniku ciągle działa kilka manufakturowych cegielni produkujących tradycyjnymi, znanymi od ponad stu lat technikami. Cegielnie te produkują cegłę pełną z glin lessowych. Ze względu na charakterystykę wykorzystywanego surowca kraśnickie cegielnie jako już nieliczne zarówno w kraju, jak i w Europie, produkują cegłę ręcznie formowaną. Oznacza to, że po przygotowaniu surowca jest on nakładany do specjalnych drewnianych form. Początki produkcji cegły w Kraśniku datuje się na zmierzch XIX w. Tutaj też została wykonana największa ręcznie formowana cegła wpisana do księgi światowych rekordów.


Baza sportowa

Kraśnik posiada znakomitą bazę sportowo-rekreacyjną. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w dzielnicy fabrycznej to basen odkryty, basen kryty, korty tenisowe, skatepark, boiska, place zabaw. Kraśnik posiada trzy obiekty sportowo rekreacyjne typu Orliki.

Powiatowe Centrum Sportu i Rekreacji dysponuje halą o wymiarach 36 x 48 m i widownia na 300 miejsc, jest także: sala do sportów walki, szatnia, siłownia, sala konferencyjna oraz pomieszczenia gospodarcze i miejsca noclegowe.

Hala Sportowa im. Arkadiusza Gołasia przy Publicznym Gimnazjum nr 1 to nowoczesny obiekt sportowy dający możliwość uprawiania sportu zarówno amatorom, jak i profesjonalistom.

Łączna powierzchnia budynku to 5138 m, gdzie znajdują się m.in. duża i mała sala do gier, sala fitness, siłownia, sala gimnastyczna. Obiekt posiada stałą trybunę z widownią na 250 osób - istnieje możliwość dostawienia mobilnych trybun dla kolejnych 150 osób.

W budynku jest barek, sala konferencyjna z wyposażeniem dla 35 osób oraz stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. W budynku siedzibę mają lokalne kluby i organizacje sportowe.

Boisko sportowe - Orlik (osiedle Piaski)
Hala Sportowa im. Arkadiusza Gołasia

Zalew Kraśnicki

>> kliknij tutaj
Zalew Kraśnicki
Odkryta Pływalnia MOSiR
Synagoga
Familijny Rajd Rowerowy
Ułani w Kraśniku
Odkryta Pływalnia MOSiR
Orlik - osiedle Piaski
Park przy ulicy Mickiewicza
Czy wiesz że?
Kraśnik: W budynku mniejszej synagogi mieścić się będzie nowoczesna biblioteka multimedialna (biblioteka i czytelnia), połączona z multimedialnym Muzeum Żydów Kraśnika i Okolic. Drugi, większy budynek będzie pełnił kilka funkcji: znajdzie się w nim centrum lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, a także sala przeznaczona na koncerty, konferencje i wystawy; jeden z babińców służyć będzie jako sala warsztatowa przeznaczona na zajęcia plastyczne. W październiku 2007 r. w synagogach odbył się wieczór poezji pt. „Pieśń o Bogu ukrytym”, zorganizowany przez kraśnickie Centrum Kultury i Promocji.

***
Kraśnik to dwie odległe od siebie o kilka kilometrów dzielnice położone na wzgórzach okalających dolinę Wyżnicy (Wzgórza Urzędowskie). W okolicach miasta swój początek ma piękne krajobrazowo Roztocze Zachodnie. Kraśnik leży na południowy zachód od Lublina. Od stolicy województwa lubelskiego znajduje się w odległości 49 km.
Synagoga
Dni Kraśnika
Centrum Kultury i Promocji

Łożyska
Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik S.A. powstała w 1948 roku i jest własnością skarbu państwa. Jest największym i najstarszym producentem łożysk tocznych w Polsce. Produkuje łożyska głównie dla motoryzacji, energetyki, hutnictwa, górnictwa, rolnictwa, przemysłu stoczniowego oraz przemysłu zbrojeniowego. Wysokiej jakości wyroby FŁT znajdują nabywców w kilkudziesięciu krajach świata. Proces przekształceń zapoczątkowany w 1995 roku sprawił, że Fabryka Łożysk Tocznych z niewydolnego przedsiębiorstwa państwowego przeobraziła się w sprawnie działającą spółkę akcyjną. Miarą jakości FŁT jest certyfikat wydany w 1996 roku przez angielską firmę BVQI potwierdzający zgodność z międzynarodową normą ISO 9001. Ponadto w 2002 roku spółka otrzymała certyfikat na zgodność z wymaganiami ISO/TS 16949, który kwalifikuje ją do najwyżej uprzywilejowanych dostawców branży motoryzacyjnej.

Wioska Dziecięca SOS
Jest jedną z form opieki całkowitej nad dziećmi osieroconymi i opuszczonymi w naszym kraju. Założenia ideowe Wiosek Dziecięcych SOS określają cztery zasady wychowawcze. Naturalne rodzeństwa nie są rozdzielane. Rodzina wioskowa żyje we własnym domu i jest częścią społeczności wioskowej. W tych warunkach rozwija się w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i własnego miejsca. Wioska kraśnicka otwarta jest na współpracę ze środowiskiem lokalnym. Nie jest ogrodzona, plac zabaw i boiska sportowe dla dzieci dostępne są także dla mieszkańców miasta. Kraśniczanie często odwiedzają wioskę. Dzieci z miasta korzystają z wioskowych placów zabaw i obiektów sportowych. Rodziny wioskowe przyjaźnią się z rodzinami z miasta, dzieci z wioski mają przyjaciół w mieście i wzajemnie się odwiedzają. Corocznie Stowarzyszenie SOS w Kraśniku organizuje imprezę integracyjną "Bieg Po Uśmiech".

Pierwsza Wioska Dziecięca SOS w Polsce powstała w 1984 roku w Biłgoraju. W roku 1988 rozpoczęto budowę Wioski Dziecięcej SOS w Kraśniku. Zajmuje ona powierzchnię ok. 5 ha.

Podstrefa TSSE
Podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej obejmuje nieruchomość położoną na północy miasta w obrębie geodezyjnym Budzyń, o łącznej powierzchni 23,48 ha w 100% stanowiącą własność Gminy Miasta Kraśnik. Jest to teren dobrze skomunikowany z drogą krajową E-74 i E-19, dodatkowym atutem są tory kolejowe, które bezpośrednio przylegają do gruntu. Przedsiębiorcy chcący ulokować swój kapitał w Kraśniku mogą liczyć na przychylność i pomoc samorządu. Będą mogli również korzystać do 2020 roku z pomocy publicznej w formie zwolnienia od podatku dochodowego nawet do 70% rocznie.


ZAPRASZAMY DO KRAŚNIKA !
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone