Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gniew
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ostrów Wielkopolski
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

Do pobytu w Ostrowie zachęcają cenne zabytki świadczące o jego bogatej historii:

Dawny zbór ewangelicki, obecnie Kościół pw. NMP Królowej Polski, wzniesiony w konstrukcji szachulcowej w 1778 r. - ul. Królowej Jadwigi.

Kościół pw. NMP Królowej Polski (fot. arch. UM)
(fot. arch. UM)

(fot. Marek Nowak)

(fot. arch. UM)

Kamień węgielny pod budowę zboru położony został 12 sierpnia 1777 roku z inicjatywy ostrowskich ewangelików oraz za zgodą i przy poparciu właściciela miasta Michała Hieronima Radziwiłła. 13 czerwca 1778 roku, świątynia była gotowa – w tym dniu cieśla Samuel Stark osadził hełm na wieży kościelnej. Prawie 4 miesiące później, 2 października 1778 roku, świątynię pw. Św. Trójcy – Dreieinigkeit – konsekrowano. Michał Hieronim Radziwiłł wsparł finansowo także budowę mieszkania dla pastora oraz założenie cmentarza przy zborze.

Świątynia została wzniesiona na planie prostokąta w konstrukcji szkieletowej z drewniano – glinianą konstrukcją zewnę- trzną oraz umocnieniem wewnętrznym z drucianej siatki z narzucanym tynkiem. Od strony zachodniej przylega do budynku drewniana wieża na planie kwadratu, zakończona podwójnymi kopułami. Od wschodu natomiast dobudowano zakrystię. Trójspadowy dach zboru kryty był gontem, a do wnętrza prowadziły trzy wejścia: jedno w zachodniej ścianie wieży oraz dwa w południowej ścianie korpusu kościoła.

Wewnątrz od strony południowej, wschodniej i zachodniej obiegają kościół – tak charakterystyczne dla świątyń ewangelickich – podwójne empory wsparte na drewnianych filarach ustawionych w dwóch rzędach – po sześć w jednym rzędzie. Na płycianych balustradach dolnej kondygnacji empor występują motywy symboliczne (Baranek Boży, Mareogram, krzyż ze skrzyżowanymi kluczami itp.)oraz roślinne.

W centralnej partii słupy empor spięte są belką tęczową, na której występuje ażurowa dekoracja snycerska  z Chrystogramem. Chór muzyczny wsparty jest na dwóch rzędach słupów. Na wyposażeniu kościoła znajdował się jeden drewnianym stropem z fasetą. Kropielnica w kształcie anioła trzymającego czarę jest barokowa.

W 1855 roku, rozebrano drewnianą, walącą się wieżę i wzniesiono nową, murowaną, neoromańską o dwóch kondygnacjach. W trakcie remontu zmieniono też pokrycie dachu świątyni z gontu na dachówkę, a dla wzmocnienia korpusu kościoła dobudowano na zewnątrz dwa filary wspierające. W nowym szczycie wieży budowniczowie – Wittenberg z Krotoszyna i Jan Jerzy Opitz z Kopenhagi – umieścili dokumenty dotyczące budowy i remontów kościoła.

Na początku XX wieku nad kościołem zawisła groźba rozbiórki, gdyż ewangelicy ostrowscy nosili się z zamiarem wzniesienia nowej, murowanej świątyni. Na szczęście wszystko zakończyło się na rozebraniu walącej się już zakrystii, nową zaś dobudowano od strony północnej.

W czasie II wojny światowej zamurowane zostało dotychczasowe wejście w wieży         i wykute nowe – też w wieży, ale od południa.

W 1945 roku świątynię przekazano parafii rzymskokatolickiej św. Stanisława biskupa w Ostrowie, a kościół otrzymał wezwanie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Początkowo pełnił rolę kościoła garnizonowego, a w 1959 r. utworzono tu Ośrodek Duszpasterski, przemianowany następnie na parafię. Także w latach 50 zlikwidowane zostały niektóre balkony, a ołtarz przesunięto w głąb prezbiterium. Kolejne remonty i przeróbki wnętrza z lat 60. i 70. polegały m.in. na przyozdobieniu balkonów barokową ornamentyką, wzmocnieniu sufitu kasetonami, przebudowie ołtarza głównego zgodnie z zaleceniami liturgii posoborowej. W 1973 roku po raz kolejny zmieniono hełm wieży – z gotyckiego na barokowy.

Źródło: Marek Olejniczak, Bedeker ostrowski


Ratusz

Ratusz (fot. arch. UM)

(fot. Wojciech Kempa)

W 1828 roku, gdy miasto należało do Radziwiłłów, współpracownik słynnego Karla Friedricha Schinkla, Johann Heinrich Haberlin – późniejszy nadworny architekt Sanssoouci- zaprojektował nowo murowany, piętrowy ratusz, z otwartym dziedzińcem pośrodku i przejazdem w przyziemiu na linii wschód – zachód. W pomieszczeniach ratusza znalazły miejsce: na parterze – odwach, wyszynk, waga miejska, kramy kupieckie, straż ogniowa, na piętrze natomiast – magistrat, sale sądowe i więzienie.


(fot. Mikołaj Leraczyk)

Sala Kolumnowa - ratusz (fot. D.Malik)

Ratusz był dwukrotnie przebudowywany: w 1862 i 1948 roku. Podczas pierwszej przebudowy dziedziniec został nakryty szklanym dachem i otoczony kolumnadą. Jednocześnie ratusz stał się budynkiem wyłącznie administracyjnym. Przejazd w przyziemiu zlikwidowano prawdopodobnie w końcu XIX lub na początku XX wieku.

Do 1948 roku ratusz ostrowski był jedynym obok synagogi i koszar zachowanym budynkiem użyteczności publicznej sprzed czasów wielkiego boomu budowlanego drugiej połowy XIX wieku. Niestety, powojenna przebudowa i nadbudowa ratusza okazała się dla tego obiektu niezbyt fortunną. Ostatni remont i modernizacja budynku odbyły się w latach 1977 – 1985.


Ostrowski ratusz, który po ostatnim remoncie przejął cechy renesansu, to budynek trzykondygnacyjny, tynkowany boniowaniem parteru i naroży. Między pierwszą a drugą kondygnacją budynek opasuje gzyms pośredni w postaci balustrady balkonowej z podziałem na prostokątne pola.

Gzyms uskokowy podparty jest ozdobnymi kroksztynami. Główne wejście znajduje się od południa, pod balkonem wspartym na czterech narożnych filarach. Pośrodku zwieńczenia, również od strony południowej, znajduje się wieża zegarowa z galeryjką sklepioną zadaszeniem z barokizującą wieżyczką, zakończoną masztem z kulą i iglicą.

Wewnątrz mieści się Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Sala Ślubów i kiosk z wydawnictwami i pamiątkami.

Nową propozycją dla zwiedzających jest unikatowe Muzeum 3D, które już stało się wspaniałą wizytówką Ostrowa.


Muzeum 3DZwiedzający mogą odbyć spacer starymi ulicami Ostrowa, zobaczyć ówczesne sklepy, a także spędzić czas w kinie zaaranżowanym na wnętrze dawnego Kina Roma. 
|
W niezwykłej przestrzeni odnaleźć można m. in. rekonstrukcje dawnych miejsc Ostrowa Wielkopolskiego, obejrzeć projekcje filmowe, ekskluzywne fotografie, przenieść się do przeszłości.

Głównym elementem stałej wystawy jest rekonstrukcja dawnej ulicy miejskiej – można m.in. odwiedzić zakład fryzjerski, w którym, za pomocą technologii kinekt, zwiedzający w wielkoformatowym monitorze zobaczą swoje odbicie w dowolnie wybranym stroju z epoki. W tle słyszalne są dźwięki ówczesnego Ostrowa -  gwar ludzi, stukot koni, dźwięki pojazdów jeżdżących po bruku. Na ostrowskiej ulicy znajdziemy także niedużą salę stylizowaną na dawne „Kino Roma”, w której zobaczyć można unikatowe filmy z okresu dwudziestolecia międzywojennego.


(fot. arch. UM)

(fot. Mikołaj Leraczyk)

Stół burmistrza Stefana Rowińskiego
- Rynek


Stefan Rowiński (1875 - 1943) był pierwszym burmistrzem Ostrowa po odzyskaniu niepodległości.

W okresie zaborów aktywny organizator polskiego życia narodowego, prowadził w Ostrowie księgarnię, drukarnię i wydawnictwo "Gazety Ostrowskiej". Uczestnik wydarzeń Republiki Ostrowskiej. Pomnik zaprojektowała i wykonała ostrowska artystka Agnieszka Lisiak „Skórka”.


Przy wejściu do Ratusza wmurowane są dwie tablice pamiątkowe, poświęcone walce ostrowian z okupantem hitlerowskim. Po prawej znajduje się tablica ufundowana już 1948 roku, po lewej natomiast widzimy tablicę nowszą, z roku 1995.

Obydwie tablice zwracają uwagę na współudział mieszkańców w wyzwalaniu miasta w 1945 roku. Były to głównie siły Armii Krajowej, które w obawie przed nieprzyjaznym stosunkiem ze strony Armii Czerwonej używały nazwy Ochotnicza Obrona Miasta.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej do miasta radziecki komendant wojenny Ostrowa major Aleksander Feczin wyraził uznanie obrońcom miasta i stwierdził, że nigdzie dotąd nie spotkał się z taką sytuacją, żeby miasto było tak zabezpieczone i żeby nie było w okresie przejścia frontu przerw w zaopatrzeniu miasta w wodę i prąd.

Kościół św. Stanisława Biskupa
(obecnie konkatedra)

(fot. Krzysztof Dera)
(fot. Wojciech Kempa)

Kamień węgielny pod nowy kościół wmurowano w 1904 roku. Koszty budowy wyniosły 400 tysięcy marek, a głównym fundatorem był Książę Ferdynand Radziwiłł.

Poświęcenie kościoła odbyło się 30 września 1906 roku. W obecności księcia Ferdynanda Radziwiłła i kilku tysięcy wiernych dokonał tego aktu dziekan dekanatu ostrowskiego ks. Walenty Groty z Odolanowa. Świątynie konsekrował 6 października 1906 roku biskup Edward Likowski, późniejszy prymas Polski w latach 1914 – 1915.


Zegar (fot. Marek Nowak)

Kościół zaprojektowany został przez późniejszego architekta miejskiego Kalisza Sylwestra Pajzderskiego i nawiązuje do stylu romańskiego. W budownictwie pruskim obowiązywał wtedy neogotyk, wzniesienie zatem neoromańskiej świątyni było poniekąd      aż nadto jawną demonstracją niechęci do urzędowego pruskiego neogotyku. Według ówczesnych przekazów architekt wzorował się na projektach romańskich kościołów w północnych Włoszech, jednakże – jak się wydaje – nie ustrzegł się mimo wszystko, chociażby ze względu na monumentalność kościoła, podobieństw do niemieckich świątyń romańskich np. w Speer(Spira) czy Works (Wormacja).


Konkatedra z lotu ptaka (archiwum UM)

Do świątyń niemieckich nawiązują np. dwie kondygnacje galeryjek wpisujących się w trójkątne szczyty ścian wielobocznego prezbiterium. Natomiast bogato zdobiona fasada wejściowa z rzeźbami, rozetą i kompozycją arkadowych wnęk bliska jest stylistyce kościołów Romańskich Toskanii we Włoszech.

Ponieważ świątynia wznoszona była w podmokłym terenie, budowa natrafiła na liczne trudności. Między innymi pod cały kościół wylano zbrojoną betonową płytę metrowej grubości, pod wieżę zaś wbito na głębokość 8 metrów 200 pali. Kościół ma 67 metrów długości i 33 metry szerokości(w transpekcie), wysokość nawy głównej to 14 metrów. Wieża wznosi się na wysokość 55 metrów. Świątynia może pomieścić 4 tysiące wiernych.

Obiekt zbudowany został z czerwonej półklinkierowej cegły, dekoracje natomiast wykonane są z białego piaskowca. Usytuowanie świątyni na osi ulicy Szpitalnej (obecnie Wiosny Ludów) spowodowało powstanie interesującej perspektywy, a dzięki swojej rozbudowanej bryle kościół wyraźnie góruje nadgrobnym w swej wymowie – nie tylko architektonicznej – „normandzkim” zespołem sądowo-więziennym. Wcześniej niż sama świątynia wzniesione zostały niektóre budynki całego kompleksu, m.in. dom katolicki i wikarówka. Trzeba też dodać, że w początkach XX wieku poziom terenu sąsiadujących ulic był znacznie niższy, przez co budowla sprawiała wrażenie jeszcze bardziej monstrualnej.

Fara - wnętrze (fot. arch. UM)

Rzeźba

Ostrowska konkatedra jest czteroprzę- słową, trójnawową bazyliką z transeptem. Rozbudowane, zakończone trójboczne prezbiterium, otoczone jest wieńcem niskich, półokrągłych absyd, mieszczących zakrystię, lożę kolatorską i pomieszczenia pomocnicze. Absydy te połączone są korytarzem    i połączone są korytarzem i przykryte jednospadowymi i stożkowatymi dachami.

Asymetrycznie usytuowana wieża zwie- ńczona jest szpiczastym czteropołaciowym dachem. W nawie głównej, transepcie
i nawach bocznych zastosowano sklepienie krzyżowe, a w prezbiterium – sklepienie konchowe z lunetami. Ściany nawy głównej i naw bocznych w miejscu oparcia sklepień wzmocnione są przyporami, w transepcie natomiast rolę przypór pełną kwadratowe wieże flankujące jego naroża. Ośmioboczna bryła prezbiterium zwieńczona jest szpiczastym ostrosłupowym dachem.

Wnętrze kościoła nie było z początku polichromowane, a kolorów nadawały mu piękne witraże ze scenami z życia Chrystusa (prezbiterium), Ukrzyżowanie i płaczące anioły (rozety ściany południowej), muzykujące anioły (fundacji ks. Śmigielskiego, wokół ołtarza Matki Boskiej Częstochowskiej). Przestronne prezbiterium w kształcie oktogonu ozdobione jest dwupoziomową galerią z 30 piaskowcowymi kolumnami, wspierającymi kopulaste sklepienie. Marmurowy ołtarz główny zdobi sprowadzona z Włoch alabastrowa rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz rzeźby adorujących aniołów dłuta Władysława Marcinkowskiego.

W ołtarzu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (w absydzie lewej nawy) znajduje się pięć drewnianych rzeźb naturalnej wielkości dłuta Marcinkowskiego. Są to : św. Kazimierz, św. Jacek, św. Andrzej apostoł, św. Stanisław biskup i św. Jan Nepomucen. Rzeźby umieszczone są na marmurowych podstawach. Poniżej figury św. Andrzeja znajduje się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Obecnie wnętrze zdobi – kolorystycznie nieco agresywna – polichromia Henryka Jackowskiego – Nostitza z 1929 roku kwiatowych motywach dekoracyjnych, w które wkomponowane zostało dla polskich świętych i błogosławionych, a w centralnej części pola umieszczony jest wizerunek patrona świątyni – św. Stanisława biskupa, opatrzony u góry imieniem, pozbawiony jednak atrybutów indywidualnych.

W kościele znajduje się 7 ołtarzy. Oprócz ołtarza głównego z figurką Najświętszej Maryi Panny Królowej z Dzieciątkiem Jezus są to ołtarze boczne: w prawej nawie – Serca Jezusowego (w absydzie), św. Józefa (dawniej św. Anny – w niszy), św. Teresy od Dzieciątka Jezus (w niszy) i Matki Boskiej Częstochowskiej (w bocznej kaplicy), a w lewej nawie – Matki Boskiej Nieustającej pomocy (w absydzie) oraz św. Antoniego. Malowany na drewnie obraz św. Anny jest najstarszym zabytkiem kościoła i pamiątką z pierwszej ostrowskiej świątyni. Przez lata znajdował w ołtarzu św. Anny trwa nieprzerwanie od 1632 roku do dzisiaj, chociaż obecnie w nieco ograniczonym zakresie. W ołtarzu Serca Jezusowego zwracają natomiast uwagę cztery rzeźby z drewna lipowego dłuta Marcina Rożka z około 1930 roku. Są to : św. Alojzy, św. Wincenty a Paulo, św. Franciszek Seraficki i św. Stanisław Kostka.

Na wyposażeniu wnętrza jest też marmurowa ambona na filarach, ozdobiona mozaiką św. Piotra, a także marmurowa chrzcielnica z nakryciem z kutej blachy.
Witraż

Zespół witrażowy
w dawnym Gimnazjum Męskim,

powstały w II połowie lat 80. XIX w. we wrocławskiej pracowni Edwarda Franka, należącej wcześniej do słynnego Adolfa Seilera – twórcy witraża „Salvator Mundi” w auli; witraże przedstawiają alegorie Pracy (Labor), Wiedzy (Scientia) i Sztuki (Ars Libera) – ul. Gimnazjalna

Witraż

Zespół witraży
w budynku dawnej przepompowni ścieków

przy zbiegu ulic Raszkowskiej, Wańkowicza i al. Słowackiego z początku XX wieku

(fot. arch. UM)

(fot. arch. UM)

Synagoga w stylu mauretańskim - wzniesiona w latach 1856-1860, na obrzeżu dawnej dzielnicy żydowskiej – ul. Raszkowska

Synagoga po renowacji (fot. arch. UM)

Budynek Synagogi po renowacji (fot. Darek Malik)
Synagoga po renowacji (fot. arch. UM)

(fot. arch. UM)

(fot. arch. UM)

(fot. arch. UM)

(fot. Darek Malik)

7 kwietnia 1857 roku rabin Mojżesz Stossel z Kępna wmurował kamień węgielny pod budowę synagogi przy ul. Raszkowskiej. Budowę zakończono w 1860 roku. Ten dwuwiekowy obiekt wzniesiony został w stylu bizantyjskim i był prawdziwą ozdobą architektoniczną miasta. Bizantyjskość czy też mauretańskość świątyni podkreślała orientalną genezę społeczności żydowskiej i była bardzo typowa dla XIX – wiecznych bożnic.

Głównym budowniczym synagogi był mistrz murarski Moritz Lande, a całkowity koszt budowy wyniósł 20 tysięcy talarów. I w tym przypadku, tak jak i podczas budowy pierwszej świątyni, nie obyło się bez pomocy osób spoza gminy żydowskiej. Grosza i budulca nie szczędził zwłaszcza dziedzic Wysocka Józef Aleksander Nasierowski herbu Ślepowron, przyczyniając się w dużym stopniu do wzniesienia bożnicy.

Synagoga przesunięta jest nieco w głąb zabudowy ulicy Raszkowskiej. Świątynia ma około 29 metrów długości i prawie 17 metrów szerokości. Najbogatszy wystrój architektoniczny posiada boczna elewacja północna, na której widać wyraźnie wpływy architektury islamskiej.

Misterne portale, koronkowe gzymsy i zwieńczone palmetami obramowania maswerkowych okien to prawdziwe cacko architektoniczne. Pozostałe elewacje są natomiast bardzo ubogie w detale, a wschodnia jest wręcz ich pozbawiona. Fasada ujęta jest dwiema wieżyczkami zwieńczonymi hełmami.

Do wewnątrz prowadzą trzy wejścia: lewe – dla kobiet, prowadziło do korytarza, skąd schody wiodły na galerie i poddasze; prawe – wiedzie do korytarza męskiego, oddzielnego od Sali głównej potrójnymi drzwiami; środkowe – z ozdobnym portalem – to główne wejście do Sali modlitw przez niewielki przedsionek.

Cały rozkład funkcjonalny wnętrza bóżnicy został w okresie powojennym znacznie zmieniony, a sprzęty ruchome i urządzenia rytualne – usunięte. Zachowały się drewniane galerie przykryte płaskimi drewnianymi stopniami oraz witraże. W głównej Sali modlitw mężczyzn, przy ścianie wschodniej, wolnej od galerii, znajdowała się rozbudowana konstrukcja szafy ołtarzowej.

W 1872 roku, 10 października, w ostrowskiej synagodze wydarzyła się tragedia. Kiedy podczas publicznych modłów z okazji dnia Pojednania zgasły w świątyni lampy gazowe, na balkonach zajmowanych zwyczajowo przez kobiety i dzieci wybuchła panika. Pod uciekającymi z balkonu ludźmi zawaliły się schody, powodując śmierć 19 osób. Wszystkie ofiary dramatu – z wyjątkiem jednej chrześcijańskiej dziewczyny, która była wtedy w synagodze wraz ze swoimi chlebodawcami – pochowane zostały w zbiorowej mogile na cmentarzu przy obecnej Al. Słowackiego.

Obiekty z okresu neobaroku

- elewacja gmachu dawnej Kasy Pożyczkowej
  przy pl. Rowińskiego,
- narożny dom przy zbiegu ulic Wrocławskiej i Wiosny
  Ludów,

ul. Wiosny Ludów - kamienica (fot. Wojciech Kempa)

Plac Rowińskiego (fot. arch. UM)

Secesja w architekturze miasta:

- willa przy ul Raszkowskiej 47 (1905 r.)
- kamienica narożna u zbiegu ulic Głogowskiej i Zamenhofa
- willa budowniczego Paula Kupke przy ul. Sienkiewicza 2
i kamienica Ewalda Neumanna przy ul. Kolejowej 4 (początek XX wieku)

Willa przy ul.Sienkiewicza (fot. arch. UM)

Villa (fot. Krzysztof Dera)
Gimnazjum nr1 (fot. arch. UM)

Architektura
20-lecia międzywojennego:

- gmach Szkoły Powszechnej
im. E. Estkowskiego (1925-1926) projektu Franciszka Sterczyńskiego - ul. Wrocła- wska,
- Bank Polski (1928-1930) – obecnie WBK BZ SA, wg projektu Stanisława Filasiewicza - plac Bankowy.

Kościół pod wezwaniem
św. Antoniego Padewskiego
 

– wzniesiony w latach 1938 - 1947 wg projektu Franciszka Morawskiego z Poznania
ul. Raszkowska

Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego - wnętrze (fot. Mikołaj Leraczyk)

Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego z lotu ptaka (fot. archiwum UM)

(fot. Wojciech Kempa)

.
Pomnik ks. Augustyna Szamarzewskiego (fot. Wojciech Kempa)

Stary Cmentarz
przy placu Bankowym

– należy do najstarszych polskich nekropolii. Jest miejscem wiecznego spoczynku wielu ludzi wpisanych na trwałe w dzieje miasta, zarówno swoim udziałem w walkach, jak i pracą społeczną, gospodarczą, naukową i artystyczną XIX i XX w.

O wartości cmentarza stanowią także nagrobki, które prezentują dużą różnorodność form.


(fot. Marek Nowak)

Ostrowski Trakt Kultury
www.traktkultury.umostrow.plOBIEKTY REKREACYJNE
I ATRAKCJE DLA DZIECI

Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny
Piaski-Szczygliczka

ul. Plażowa

fot. Wojciech Kempa

fot. archiwum UM

fot. archiwum UM

atrakcje:
„Park Przygód” (park linowy - cztery trasy o różnym stopniu trudności z ponad 50 różnymi przeszkodami zawieszonymi na drzewach na wysokości od 2 do 7 metrów;), ścieżka rowerowa, ścieżka zdrowia, wypożyczalnia sprzętu wodnego, siłownia na świeżym powietrzu, boiska do piłki siatkowej, boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, place zabaw w kształcie statków, miejsce przeznaczone do kąpieli, piaszczysta plaża, mała gastronomia, całoroczna Restauracja Plażowa,


CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ – Park Olbrzymich Owadów, skansen pszczelarski, sala multimedialna, ścieżki edukacyjne itp.fot. archiwum UM

fot. archiwum UM

.

Basen Miejski "Olimpijska"

ul. Paderewskiego 2-6
tel. 62 735 43 34
https://www.facebook.com/BasenMiejskiOlimpijska/


fot. D. Malik

fot. D. Malik

LODOWISKO / ROLKOWISKO
Al. Solidarności
od poniedziałku do piątku rolkowisko czynne od godziny 14.00 do 19.00
w soboty i niedziele od 13.00 do 21.00

Kryta Pływalnia Wodny Raj
przy Zespole Szkół Ogólnokształcących

 

ul. Wojska Polskiego 17
tel. 62 736 24 94, fax 62 591 95 38
www.3liceum.pl

godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek: 8.00 – 22.00
sobota-niedziela: 10.00 – 20.00

cena biletu:

normalny: 10 zł, ulgowy – 7 zł dzieci (z legitymacja szkolną) ,
8 zł (z legitymacją studencką, Ostrowska Karta Seniora),
6 zł (Ostrowska Karta Rodziny 3+)
karnety (10 wejść):
   normalny 90 zł,
   ulgowy 60 zł ( legitymacja szkolna),
   70 zł (legitymacja studencka, Ostrowska Karta Seniora)


Kryta Pływalnia Delfin

przy Zespole Szkół Technicznych

(kaskada, bicze wodne i masaż punktowy)
ul. Poznańska 43 (wjazd od ul. Batorego)
tel. 62 735 89 23, fax 62 735 89 01
e-mail: zst@zst-ostrow.edu.pl
www.zst-ostrow.edu.pl

godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek: 14.00 – 22.00
sobota: 08.00 – 22.00
niedziela – 09.00 - 19.00


Skate Park – Park 600-lecia

(przy Alei Solidarności)(informacja w spółce MZZ ul. Paderewskiego, tel. 62 737 19 91 w godz. 8:00 – 14:00)


Park 600-lecia / Skate Park, fot. arch UM

Street workoutpark - Park Północny

(informacja w spółce MZZ ul. Paderewskiego,
tel. 62 737 19 91 w godz. 8:00 – 14:00)


Tor motocrossowy

ul. Osiedlowa
tel. 604 438 978
www.facebook.com
(OKM Ostrów Wielkopolski)


fot. Mikołaj Leraczyk

fot. Mikołaj Leraczyk

Kort tenisowy 

ul. Paderewskiego 2 - 6
Gymstation 509 472 524
e-mail: tenis@gymstation.pl
(nawierzchnia ceglasta, oświetlenie, szkółka tenisowa)


Boiska typu Orlik ze sztuczną nawierzchnią:

boisko przy ul. Wiśniowej  (czynne pon. - piąt. od godziny 12:00 do godziny 22:00, sob. -niedz. 10:00 - 22:00, w okresie wakacyjnym czynne codziennie w godz. 10:00 - 22:00); zapisy u instruktorów na boisku lub pod numerem telefonu 533 720 258.

boisko przy ul. Granicznej  (czynne: od godziny 10:00 do 22:00); rezerwacje u instruktorów lub w SP Nr 6, tel. 62 738 25 21.

boisko w Parku 600-lecia, Al. Solidarności (czynne : poniedziałek- piątek od godziny 16:00 do godziny 22:00, sobota, niedziela od godziny 10:00 do godziny 22:00, w okresie wakacyjnym czynne codziennie w godz. 10:00 - 22:00); zapisy tel. 663 809 040, 788 867 300

boisko przy ul. Plażowej, Piaski Szczygliczka, ogólnodostępne, rezerwacja dla grup - MZZ, ul. Paderewskiego lub tel. 62 737 19 91 w godz. 8:00 – 14:00

boiska wielofunkcyjne przy ul. Krętej, Długosza, Dubiskiego, Różanej - informacja w spółce MZZ ul. Paderewskiego lub tel. 62 737 19 91 w godz. 8:00-14:00

 

Siłownie zewnętrzne

(informacja w spółce MZZ ul. Paderewskiego, tel. 62 737 19 91 w godz. 8:00 – 14:00)

Al. Solidarności
Park Północny
ul. Kręta
ul. Dubiskiego
ul. Głowackiego
ul. Budowlanych
ul. Iłłakowiczówny
ul. Środkowa
Piaski Szczygliczka
Park 3 Maja

 


Aeroklub Ostrowski - Lotnisko w Michałkowie

tel./fax: 62 735 20 23
www.aeroklub.osw.pl


fot. Jarosław Szot

fot Jarosław Szot

fot. Krzysztof Maciejewski

.

Kręgielnia MALWA

ul. Krotoszyńska 179
tel. 62 737 43 31, 62 737 43 00
www.malwabowling.pl

 

LifeFitnessClu

ul. Poznańska 117
tel. 62 736 12 63, 661 325 436
ul. Kaliska 39
tel. 62 720 43 72, 661 322 944
e-mail: lfc@lifefitnessclub.eu
www.lifefitnessclub.eu

 

FACTORY CENTRUM F ITNESS

ul. Kaliska 65a
tel. 793 97 23 23
e-mail: info@factoryfitness.eu
www.factoryfitness.eu

godziny otwarcia:

pon – pt: 6.00 – 22.00
sob – ndz: 9.00 – 17:00
www.factoryfitness.eu

 

FACTORY CENTRUM FITNESS

ul. Łąkowa 1
tel. 793 97 67 97
e-mail: info@factoryfitness.eu
www.factoryfitness.eu

godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 06:00 – 22:00
sobota - niedziela: 9:00 – 17:00

 

LET'S FITNESS

ul. Raszkowska 78
tel. 506 672 777
e-mail: kontakt@letsfitness.pl
www.letsfitness.pl

godziny otwarcia:

pon - pt: 6.00 - 22.00
sob: 7.00 - 21.00
ndz: 8.00 - 20.00

 

Stowarzyszenie Ludowy Klub Sportowy Atomic - Sport

Dwa korty tenisowe kryte, kręgielnia klasyczna, squash, hala do tenisa ziemnego, ping- pong, stoły do bilarda, stół do 12 stopniowego snookera, piłkarzyki, lotki.
ul. prof. A. Kaliny 83
tel. 730 750 721

 

Atomic – Sport

(mała gastronomia, usługi sportowe)
ul. prof. Kaliny 83
tel. 604 58 64 81

 

Dwa korty tenisowe odkryte

ul. Waryńskiego 29
tel. 609 226 253 (T.C.S. Musielak)


YOYO

KRĘGIELNIA, BILARD, DARTY, LOUNGE BAR
oraz EKSKLUZYWNY KLUB MUZYCZNY

ul. Wrocławska 13-15 (dawny Heaven Club)

KRĘGIELNIA, BILARD, DARTY oraz LOUNGE BAR
- czynne poniedziałek- sobota od 18.00 do 24.00,
niedziela od 16:00 do 24:00

KLUB MUZYCZNY - czynny w piątki od 21:00 do 4:00
i soboty od 21.00 do 5:00.
Przeznaczony dla dojrzałego odbiorcy piątek
- wstęp od 19 lat sobota - wstęp od 21 lat,

REZERWACJA TORÓW I LOŻY - 669 247 790
- codziennie od 16.00 do 2.00

www.facebook.com (YOYO bowling&club)

 

Gymstation – klub sportowy

ul. Paderewskiego 2 – 6
tel. 509 472 524
e-mail: recepcja@gymstation.pl
www.gymstation.pl

godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 6:30 – 22:00
sobota: 8.00 – 16.00 niedziela: 8:00 – 16:00
- tenis, fitness, zajęcia siłowe, porady dietetyka, masaże, sauna

 

ATRAKCJE DLA DZIECI:

Figloland - sala zabaw

ul. Bema 188
tel 62 592 52 42

godziny otwarcia:
codziennie od godziny 10:00-20:00

ul. Grabowska 17
tel. 62 735 99 66

godziny otwarcia:

codziennie od godziny 10:00-19:00
www.kamixmd.com.pl
www. facebook.com/kamix.figloland

 

Place zabaw

(informacja w spółce MZZ ul. Paderewskiego,
tel. 62 737 19 91 w godz. 8:00 – 14:00)

ul. Długosza
ul. Środkowa
ul. Kręta
ul. Dębińskiego
Park Północny
ul. Różana
ul. Wiśniowa
ul. Dubiskiego
Al. Solidarnosci
ul. Harcerska
Ogródki Jordanowskie
Prezentacja została przygotowana na podstawie materiałów udostępnionych przez Biuro Promocji Miasta UM w Ostrowie Wielkopolskim.
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 13 grudnia 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone