Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Czorsztyn
Hotel Magdalenka Kruszwica - tanie noclegi!
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ostrów Wielkopolski
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Rynek (fot. Wojciech Kempa)
Synagoga (fot. Darek Malik)
Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy
Park Kilińskiego - fontanna (fot. archiwum UM)
Panorama miasta (fot. archiwum UM)
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Ostrów Wielkopolski - widok z lotu ptaka

Witamy
w Ostrowie Wielkopolskim


- mieście ze smakiem!

Klimatyczne śródmieście z Rynkiem i pobliskimi uliczkami, restauracyjne specjały tworzą tu niepowtarzalną atmosferę.

To właśnie w centrum, zwłaszcza w porze letniej, pośród niezliczonych, kawiarnianych ogródków, najsilniej tętni życie miasta.

Ostrów to jednak nie tylko obszar niewielkiego śródmieścia. Jest to dziś ważny, ponad 72 tysięczny ośrodek gospodarczy, kulturalny i sportowy południowej Wielkopolski.

Miasto jest otwarte na tych, którzy zainteresowani są sferą gospodarczą, jak i na tych, którzy szukają odpoczynku, wrażeń kulturalnych oraz sportowych emocji.

Na szczególnie bogatą ofertę w Ostrowie Wielkopolskim mogą liczyć miłośnicy artystycznych wrażeń. Odbywają się tu prestiżowe imprezy m. in. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni’’, "Muzeum Jazz Festiwal", Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu oraz Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy.

Dużą popularnością wśród mieszkańców cieszą się liczne imprezy masowe, a w szczególności festyn „majOSTtaszki”, doroczny festyn rodzinny, Gwiazdka na Rynku „Zapal światło ponad nami” czy festyn "Żegnamy lato na rok".

Ważną wizytówką miasta jest sport. Wielotysięczne grono kibiców mają: drużyna koszykarzy „STALI”, zawodnicy Klubu Piłki Ręcznej Ostrovia oraz Żużlowego Klubu Sportowego Ostrovia. Miasto słynie z najstarszej imprezy żużlowej w Polsce, jaką jest „Indywidualny Turniej Żużlowy o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego”. Popularnością  cieszy się też piłka nożna. Działa tutaj jeden z najstarszych klubów w Polsce - Ostrovia 1909 oraz LKS Centra. Na brak emocji nie mogą narzekać sympatycy sportów lotniczych. Na Lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie działa m. in. Spadochronowa Strefa Zrzutu. Chętni mogą wykonać np. skok tandemowy z wysokości 4000 m.

Na zwolenników aktywnego spędzania czasu czekają też liczne atrakcje (m. in. linowy Park Przygód, wakeboarding) na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Piaski - Szczygliczka usytuowanego nad zbiornikiem wodnym. 


Spadochronowa Strefa Zrzutu (fot. J.Szot)

 
.
Rynek (fot. Jarosław Grabarek)
Widok na Ratusz (fot. Sylwia Nowicka)
(fot. Cezary Janiszewski)
Stół Stefana Rowińskiego (fot. Sylwia Nowicka)

Nową atrakcją w centrum miasta stała się podświetlana fontanna na placu 23 Stycznia. Dawny blask odzyskała Stara Biblioteka, a wcześniej także Sala Ślubów i Sala Kolumnowa ostrowskiego ratusza. Na parterze ratusza powstał kiosk muzealny, w którym można zakupić ostrowskie pamiątki i wydawnictwa.

Na rynku i w kilku miejscach na terenie miasta działa Ostrowski HOTSPOT czyli bezpłatny dostęp do Internetu.

Miłośnicy historii mogą z kolei poszukiwać śladów miejskiej wielokulturowości. Społeczności polska, żydowska i niemiecka przez lata zgodnie żyły w Ostrowie i współtworzyły jego historię. Świadectwem ich obecności są m. in. obiekty sakralne (kościół poewangelicki, katolicki, synagoga).

W 2008 r. wybudowano nowe lapidarium, a jesienią 2011 r. zakończyła się renowacja ostrowskiej synagogi. To prawdziwa perła architektury judaistycznej, wybudowana w stylistyce mauretańskiej. Już dziś jest to obiekt, w którym odbywają się koncerty oraz zadomowił się festiwal teatrów niezależnych.

Dzięki środkom unijnym w tym miejscu powstanie nowoczesne centrum kultury. Ostrowska synagoga uzyskała tytuł ,,Perły w koronie’’. Głosami internautów znalazła się w gronie 10 najatrakcyjniejszych obiektów Wielkopolski.
Synagoga (fot. Darek Malik)
Lapidarium (fot. Mikołaj Leraczyk)

Jezioro
Wieża NA5IĘC (fot. Sylwia Nowicka)
Piaski-Szczygliczka (fot. Sylwia Nowicka)
.
Park miejski (fot. Cezary Janiszewski)

Zapraszamy do spotykania się w Ostrowie Wielkopolskim i pozostania tu na dłużej w myśl ostrowskiej poetki „są takie miejsca co miłością częstują i zatrzymują […]”.


(fot. Sylwia Nowicka)
(fot. Sylwia Nowicka)
Maciej Balcar

Zapraszamy do Ostrowa Wielkopolskiego !


Prezentacja została przygotowana na podstawie materiałów udostępnionych
przez Wydział Promocji U.M. w Ostrowie WielkopolskimRynek nocą (fot. Wojciech Kempa)
Sala Kolumnowa - ratusz (fot. D.Malik)
Plac Rowińskiego (fot. Wojciech Kempa)
Ostrowskie Centrum Kultury (fot. Sylwia Nowicka)
Budynek Starej Biblioteki (fot. S. Nowicka)
Kościół pw. NMP Królowej Polski (fot. Cezary Janiszewski)
Konkatedra nocą (fot. Krzysztof Dera)
Zespół witraży (fot. Cezary Janiszewski)
Synagoga (fot. Dariusz Malik)
ul. Wiosny Ludów - kamienica (fot. Wojciech Kempa)
Czy wiesz że?
Pierwsza wzmianka o Ostrowie Wielkopolskim miała miejsce na początku XV w., w roku 1404, ale ostatnie wykopaliska potwierdzają, że formy zorganizowanej społeczności były już w tym regionie w okresie Mieszka I.

***
„Park Przygód” w Ostrowie Wielkopolskim: Niepowtarzalną w skali kraju atrakcją jest WIEŻA NA5IĘĆ. Wieża to bryła o podstawie trójkąta z dwoma platformami na 10 i 15 metrach na które można się dostać m.in. wspinając się po ściance wspinaczkowej, pokonując park linowy, ale w pionie! czy też wspiąć się po drabinach. To trzy z pięciu atrakcji tej wieży, kolejna to możliwość skoku wahadłowego z wysokości blisko 18 metrów, a piąta to jeden z najdłuższych zjazdów tyrolskich jakie zbudowano w Polsce z tym, że dodatkową atrakcją jest przejazd nad wodą. Łącznie to ponad 600 metrów i 2 minuty niezapomnianych wrażeń. Natomiast najmłodsi odwiedzający „Park Przygód” spotkają na swojej drodze dwa nowoczesne place zabaw w kształcie statku. W ośrodku znajduje się drewniana tawerna z bogatą ofertą gastronomiczną.
.
Piaski-Szczygliczka (fot. Wojciech Kempa)
 


Na zwolenników aktywnego spędzania czasu czekają liczne atrakcje na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Piaski - Szczygliczka, usytuowanego nad zbiornikiem wodnym z piaszczystą plażą. 

Znajdują się tutaj m. in. linowy Park Przygód, wieża Na5ięć, z której można zjechać tyrolką nad wodą, promenada pieszo-rowerowa wokół zalewu, nowoczesne place zabaw i wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią. 

W ostatnim czasie dzięki środkom zewnętrznym powstał tu Park Olbrzymich Owadów, 

Centrum Edukacji Ekologicznej, a po alejkach jeździ kolejka turystyczna. Piaski- -Szczygliczka stały się miejscem organizacji koncertów, festynów, spotkań i projekcji filmów na plaży.

Park Olbrzymich Owadów
Park Olbrzymich Owadów, fot. archiwum UM
Park Kilińskiego - fontanna (fot. archiwum UM)
Kolejka turystyczna

Na terenie miasta funkcjonuje osiem siłowni zewnętrznych, profesjonalny, betonowy skatepark w Parku 600-lecia oraz plac z urządzeniami do treningu ulicznego tzw. Street Workout Park.

Big Cyc
Krzysztof Trzciński – Komeda
Marcin i Krzysztof Lijewscy
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone