Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Wrocław
Willa "CZTERY PORY ROKU" nad morzem
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Puck
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

WARTO ZOBACZYĆ:

Średniowieczny układ urbanistyczny starego miasta


(lokacja 1348 r.), z kamienicami XVIII-XIX w.
(piwnice starsze) i ratuszem z poł. XIX w.

Fara (Kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła)


Puck Fara - najstarszy i najistotniejszy obiekt zabytkowy w Pucku, charakteryzujący się potężną bryłą z niską wieżą. Kościół z cegły i ciosów granitowych budowano etapami pomiędzy XIII a XV wiekiem, znajduje się na skraju nadmorskiego wzniesienia.

Dzięki takiemu położeniu kościół najpiękniej prezentuje się od strony morza. W halowym wnętrzu masywne filary podtrzymują sklepienia gwiaździste. W nawie głównej zwraca uwagę ambona z pięknym baldachimem wykonana w XVII w. Całą wschodnią ścianę prezbiterium zakrywa ołtarz główny o dwu kondygnacjach.

Bardzo ciekawa jest chrzcielnica parawanowa z końca XVII w., wielki krucyfiks na ścianie tęczowej z około 1700 r. oraz bogato zdobione rokokowe konfesjonały. Kaplicę Judyckiego zdobią barokowe rzeźby i obrazy. Najbardziej interesujący zespół dzieł sztuki prezentuje kaplica grobowa Wejherów, ufundowana w 1597 r

Ratusz - 1963-65 wzniesiony wg projektu arch. Blaurocka z Wejherowa Rynek



.

Rynek w Pucku




Miejsce o unikatowym klimacie i formie ze względu na średniowieczny układ urbanistyczny z kamienicami z XVIII/XIX w. oraz ratuszem z XIX w. Wyjątkowość miejsca podkreśla też monumentalnie wznosząca się ponad rynkiem wieża kościoła powstałego w XIV w.

Część budynków okalających płytę rynku wzorowane były na mieszczańskich kamienicach Gdańska. Dawniej centrum miasta pełniło istotniejszą rolę tj. skupiało działalność handlową oraz kulturo-twórczą, dziś to najpopularniejsze miejsce spotkań mieszkańców oraz zwiedzających miasto turystów.


Port Jachtowy



To niezwykle atrakcyjny i nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny, którego wyjątkowe usytuowanie oraz malowniczość tworzą jeden z najpiękniejszych zakątków miasta. W panoramę portu wpisują się liczne, dynamiczne łódki, białe żagle i sportowcy, którzy wykorzystując dogodne warunki atmosferyczne, sprawdzają swoje umiejętności i mierzą się z żywiołem.


Port jachtowy zapewnia doskonałe warunki do uprawiania sportów wo- dnych, zarówno ze strony zaplecza technicznego sprzętowego, jak i dogodności atmosferycznych.

Wietrzność terenu gwarantuje optyma- lną sprawność żeglarzom, windsurfingo- wcom i kitesurfingowcom. Dzięki temu odbywają się tu prestiżowe zawody na poziomie mistrzostw świata i Europy, doskonalą się tu olimpijczycy oraz międzynarodowa elita żeglarska. Zimą obiekt staje się rajem dla szybkich bojerów.

Tutaj horyzont wyznacza linia Półwyspu Helskiego, który przedziela błękitne niebo od tafli wód Zatoki Puckiej. Jest to idealne miejsce nie tylko dla uprawiających sporty wodne, ale i dla amatorów pięknych widoków, fotografii, wrażeń estetycznych.

Port Rybacki




O specyfice i wyjątkowości tego miejsca zaświadcza jego piękna i wzniosła historia. Port skupiał bazę floty królewskiej, pełnił rolę portu wojennego II Rzeczypospolitej, ponadto był symbolicznym miejscem zaślubin Polski z Morzem w 1920 r., o których do dziś przypomina pomnik gen. Józefa Hallera. Obecnie to spokojna i cicha przystań z barwnymi i leciwymi łódeczkami, która wciąż przyciąga mieszkańców oraz turystów, zachęcając do rodzinnych spacerów oraz romantycznych, wieczornych przechadzek.

Morska Pielgrzymka Rybaków z okazji odbywającego się w parafii w Pucku odpustu św. Piotra i Pawła





Odpust św. Piotra i Pawła w puckiej farze ma tradycje sięgające średniowiecza. Na trwałe wpisał się w miejski kalendarz. Jest to jeden z ważniejszych dni w roku dla każdego - i dla rybaka i dla Kaszuby.

Rybacka pielgrzymka jest jedyną w Polsce zainicjowaną w 1981 r. przez proboszcza ks. Gerarda Makowskiego z Panem Aleksandrem Celarkiem-szkutnikiem. Wcześniej rybacy pielgrzymowali do obecnego Sanktuarium Maryjnego w Swarzewie.

Uroczystość ta przypada na dzień 29 czerwca. Wówczas rybackie jednostki z Kuźnicy, Władysławowa, Jastarni, Chałup, Juraty i Helu, mieszkańcy oraz turyści, którzy zjeżdżają z różnych stron kraju, mają możliwość uczestniczenia w tej wyjątkowej  uroczystości, która oprócz - głównego, religijnego znaczenia, jest też ogromną atrakcją.
Na wodach Zatoki Puckiej odbywa się nabożeństwo. Następnie w uroczystym szyku wszystkie łodzie rybackie wpływają do portu. W farze odbyła się koncelebrowana przez ks. biskupa msza św.

Atrakcjami festynu są m.in. pokazy strzelania z kuszy oraz średniowiecznej artylerii, pokazy garncarstwa, wikliniarstwa i mennictwa. Prezentowane są wyroby kaszubskie. Każdy skorzystać może ze smacznej kuchni przygotowanej przez pucki oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
 
Występują zespoły regionalne, prezentując śpiew i taniec. Organizowane są także konkursy, takich jak: zażywanie tabaki czy konkursy sprawnościowe.Po południu na scenie przy porcie pojawia się zawsze gwiazda wieczoru. Ostatnio gościł u nas zespół The Postman, czyli polski odpowiednik niezapomnianej grupy The Beatles, który doskonale rozbawił publiczność, była również Maria Kunicka.

Stanowisko Archeologiczne w zakolu Zatoki Puckiej

nurek

pomost

z pozostałościami umocnień portowych i wrakami łodzi słowiańskich VI-XIII w. - archeologia podwodna, ekspozycja w Muzeum Ziemi Puckiej.
>> wiecej informacji

port

Stanowisko archeologiczne puckiego Zamku z XIV-XVI w
(przy ul. Zamkowej)

Szaniec ziemny z okresu wojen szwedzkich XVII w.
(ul. Żeglarzy)

Pomnik Antoniego Abrahama działacza kaszubskiego
XIX/XX w.
(skwer przy ul. 1 Maja)


Pomnik gen. Józefa Hallera, dowódcy frontu pomorskiego, który w 1920 r. przejmował z rąk administracji pruskiej Pomorze; realizator zaślubin Polski z morzem Port Rybacki



Słupek zaślubinowy ustawiony na pamiątkę zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 r. (Port Rybacki)


Pomnik BRATERSTWA BRONI, 1976-78 wg proj. A. Tołkina (ul. gen. J. Hallera)

Tablica pamięci bł. ks. kmdr ppor. W. Miegonia, na budynku, w którym mieszkał pierwszy kapelan Marynarki Wojennej RP. Dawny klasztor sióstr Elżbietanek, obecnie Szpital Powiatowy (ul. 1 Maja 11)

Pomnik poległych lotników MDL
(ul. 10 lutego)

Miejsca pamięci ofiar II wojny światowej: groby pilotów MDL, mogiła zbiorowa ofiar marszu śmierci, grób ks. A. Lipniunasa – cmentarz przy ul. Lipowej


Obiekt sportowy ORLIK 2012
 


otwarcie boiska

Nowy, atrakcyjny oraz funkcjonalny obiekt sportowy, którego realizacja możliwa była dzięki ogólnopolskiemu projektowi „Moje Boisko Orlik 2012” dofinansowanego w ramach Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2008.

Kompleks technicznie spełnia najwyższe standardy i zapewnia profesjonale oraz przyjemne użytkowanie. Na boiskach rozgrywane są mecze piłki nożnej, turnieje tenisa ziemnego i badmintona. Nad poprawnością funkcjonowania i korzystania z boisk czuwa tzw. animator sportu.

Nadmorska ścieżka rowerowa

Nadmorska Ścieżka Rowerowa - wokół Zatoki Puckiej, prowadzi od Pucka przez Swarzewo, Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę aż po Hel. Atrakcyjne miejsca widokowe, stanice informacyjne z małymi przystaniami, zapraszają miłośników morskich pejzaży do aktywnego wypoczynku.

W Pucku długość ścieżki rowerowej przekracza 4 068 m, prowadzi od Płutnicy wzdłuż linii brzegowej Zatoki Puckiej,  poprzez port rybacki, promenadą żeglarską, przez park im. Feliksa Nowowiejskiego, po Rozgard. Całość trasy rowerowej wokół Zatoki Puckiej wynosi 45 km.
 
A więc ruszamy!
Puck - Swarzewo - Władysławowo - Chałupy - Kuźnica - Jastarnia - Jurata - Hel.
Prawie 45 kilometrów trasy, której największą zaletą jest to, że nieustannie czuje się, podczas jazdy na rowerze, ten niepowtarzalny wiatr lub wiaterek od morza. Raz wieje mocniej, raz słabiej, ale przecież żadna droga, dróżka w Polsce nie zapewnia cykliście takich atrakcji jak nadmorska ścieżka.

Rozpoczyna się w Pucku, w miejskim parku, którego pomnikami przyrody są przepiękne buki. Stąd najlepiej rozpocząć rowerową wędrówkę. Powoli, bez pośpiechu, z założeniem, że tu i tam trzeba się zatrzymać i zobaczyć miejsca upamiętniające wydarzenia z naszej polskiej historii.

Ruszamy spod buków do portu w Pucku, gdzie  10 lutego 1920 roku generał Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem. Zaświadcza o tym pamiątkowy obelisk i popiersie generała. Puck to najstarszy port słowiański nad wodami Bałtyku, gród książąt gdańskich, baza floty królewskiej, przed II wojną światową siedziba Marynarki Wojennej i baza Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

Na wyciągnięcie dłoni od portu znajduje się maszoperia, gdzie można - w ładnej scenerii - spróbować ryb, poczuć jak się je wędzi, zapoznać się z rzemiosłem rybackim i kulturą Kaszub.

Warto też zatrzymać się przed Pucką Farą - najstarszym i najistotniejszym obiektem zabytkowym w Pucku, charakteryzującym się potężną bryłą z niską wieżą. Kościół z cegły i ciosów granitowych budowano etapami pomiędzy XIII a XV wiekiem, znajduje się na skraju nadmorskiego wzniesienia. Dzięki takiemu położeniu kościół najpiękniej prezentuje się od strony morza. W halowym wnętrzu masywne filary podtrzymują sklepienia gwiaździste. W nawie głównej zwraca uwagę ambona z pięknym baldachimem wykonana w XVII w. Całą wschodnią ścianę prezbiterium zakrywa ołtarz główny o dwu kondygnacjach. Bardzo ciekawa jest chrzcielnica parawanowa z końca XVII w., wielki krucyfiks na ścianie tęczowej z około 1700 r. oraz bogato zdobione rokokowe konfesjonały. Kaplicę Judyckiego zdobią barokowe rzeźby i obrazy. Najbardziej interesujący zespół dzieł sztuki prezentuje kaplica grobowa Wejherów, ufundowana w 1597 r

Siedmiokilometrowy kilometrowy odcinek ścieżki rowerowej prowadzi nas do Swarzewa. Z Pucka wyjeżdża się po kostce brukowej, przez pewien czas pedałuje się tuż nad wodą, by następnie przybliżyć się do szosy prowadzącej w stronę Władysławowa. W miejscu, gdzie asfalt przecina się z torami, ścieżka odchodzi w prawo - w stronę pól. Jedzie się piaszczystą drogą, pnąc się w górę. W najwyższym miejscu wyniesienia urzeka nas piękny widok na Zatokę Pucką. Nie sposób nie zauważyć w tym miejscu, że jest to królestwo kormoranów, widać je między Puckiem i Swarzewem. Okiem obiektywu zaobserwować możemy jak lotem koszącym, ptaki te,  potrafią zanurkować po rybę.

W Swarzewie wita rowerzystów i zaprasza do środka stanica turystyczna.
Ze Swarzewa do Władysławowa trzeba pokonać cztery kilometry. Jedzie się w niewielkiej odległości od wody. W połowie tego odcinka napotkamy Spółkę Wodno-Ściekową „Swarzewo”, która w swym szerokim zakresie działalności, prowadzi także program zarybiania zatoki „Ryby dla Zatoki”, czyli hodowla i reintrodukcja gatunków ryb żyjących kiedyś w Zatoce Puckiej.
 
We Władysławowie ścieżka prowadzi również do centrum miasta, więc warto zatrzymać się tu i obejrzeć słynna Aleję Gwiazd Sportu, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich CETNIEWO, port rybacki, wieżę widokowa Domu Rybaka.

Z Władysławowa do –Chałup jest pięć kilometrów. Pięć najtrudniejszych kilometrów dla rowerzystów, gdyż po ścieżce spacerują piesi. Trzeba bardzo uważać, by nikogo nie potrącić. Należy także z rozwagą przejeżdżać w tych miejscach, gdzie znajdują się bramy wjazdowe do licznych w tym miejscu pól campingowych i szkół windsurfingu.

Od Chałup aż do Kuźnicy - 5 kilometrów, rowerzystom cały czas towarzyszą mistrzowie i adepci windsurfingu. Kiedy wieje mocny wiatr, jest na co popatrzeć - szczególnie na tych, którzy preferują bardziej zaawansowane zmaganie z wodą i wiatrem, czyli kitewindsurferów.
Kuźnica - Jastarnia - Jurata. Ponad 14 kilometrów ścieżki rowerowej. Pierwsze jej fragmenty powstawały w 1996 roku, ostatni - Promenada ku Słońcu w Kuźnicy (nad Zatoką Pucką) - o długości 638 metrów został oddany w 2008 roku.

Między Kuźnicą i Jastarnią rowerzysta w pełni czuje ten specyficzny wiatr od wody, podziwia zmagania windsurferów i smakuje piękno tutejszego krajobrazu. Nie dziwi zatem wcale, że prezydent RP (poprzednio Aleksander Kwaśniewski, teraz Lech Kaczyński) ma tutaj – na Półwyspie Helskim - swą rezydencję, w której gościł, między innymi, prezydenta USA George'a W. Busha.

Jurata, zawsze modny kurort, którego uroki od lat podziwiają znani aktorzy.
Z Juraty do Helu jedzie się przez las, równolegle do szosy, po jej lewej stronie. Ten odcinek ścieżki rowerowej jest najmniej płaski i na dystansie 11 km trzeba raz piąć się pod górę, innym razem zjeżdżać. Co tu dużo mówić, to dobre miejsce dla kolarzy górskich, którzy mogą tutaj poszaleć na swych bicyklach, choć przyznać trzeba,  że ruch panuje tu niesamowity - szczególnie wówczas, gdy jest słoneczna pogoda.

Hel jest metą jazdy z Pucka. Uzbierało się tych kilometrów aż 45. Jeśli ktoś kocha wiatr, wodę, słońce i przygodę, koniecznie musi przejechać ową trasę - jedną z najpiękniejszych w Polsce.
Z dowolnego miejsca na ścieżce widok przeciwległego brzegu zapiera dech w piersiach.

Ścieżka rowerowa Puck - Hel jest bardzo estetyczna, dobrze oznakowana, bezpieczna. W Kuźnicy, wioseczce rybackiej, którą lubią odwiedzać aktorki Alina Janowska i Elżbieta Zającówna, drogowskazy informują, ile kilometrów trzeba pokonać do wybranej miejscowości. Jest tu także stanica turystyczna, w której można zasięgnąć rad i informacji oraz skorzystać z dostępu do internetu.

Wieloletni zbiorowy wysiłek kilku gmin, powiatu puckiego (w tym umiejętność skorzystania ze środków Unii Europejskiej), by zbudować 45-kilometrową trasę rowerową, zasługuje na publiczną pochwałę. Czy w słońcu, czy w deszczu, rano czy o zachodzie słońca komfortowo pedałować można po ścieżce, po której - od strony Helu - uroczyście jechał na rowerze jako pierwszy - prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Ścieżka jest jedna, ale zapewnia przez zmienność nastrojów morza i pogody wiele niesamowitych wrażeń. Ta trasa żyje, pulsuje aktywnością nie tylko cyklistów. Także tych, którzy uwielbiają pokonywać kilometry na łyżworolkach lub, po prostu, biegać.
 
Zapraszamy!
Witamy
Niedziela, 5 lutego 2012
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Kamery »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
Wybierz atrakcje:
Stanowisko Archeologiczne w zakolu Zatoki Puckiej
Średniowieczny układ urbanistyczny starego miasta
Fara (Kościół pw. Św. Apostołów Piotra I Pawła)
Ratusz
Stanowisko archeologiczne zamku puckiego z XIV-XVI w.
Pomnik Antoniego Abrahama
Szaniec ziemny z okresu wojen szwedzkich XVII w.
Pomnik gen. Józefa Hallera
Słupek zaślubinowy ustawiony na pamiątkę zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 r.
Pomnik BRATERSTWA BRONI
Tablica pamięci bł. ks. kmdr ppor. W. Miegonia
Pomnik poległych lotników MDL
Miejsca pamięci ofiar II wojny światowej
Rynek w Pucku
Port Jachtowy
Port Rybacki
Morska Pielgrzymka Rybaków z okazji odbywającego się w parafii w Pucku odpustu św. Piotra i Pawła
Obiekt sportowy ORLIK 2012
Nadmorska ścieżka rowerowa
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu  |  hotele
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone