Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Koronowo
Agroturystyka k. Mrągowa
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Tomaszów Mazowiecki
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Podziemna trasa turystyczna Groty Nagórzyckie - wejście - fot. Jakub Olczyk
Podziemna trasa turystyczna Groty Nagórzyckie
Podziemna trasa turystyczna Groty Nagórzyckie
Podziemna trasa turystyczna Groty Nagórzyckie - chodnik główny - fot. Tomasz Surmanski
Skansen Rzeki Pilicy - stacyjka Reymonta - fot. Dorota Lesiak-Olczyk
Rezerwat Niebieskie Źródła
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Tomaszów Mazowiecki

jest miastem, którego historyczne początki sięgają końca XVIII wieku i są nierozłącznie związane z rodziną Ostrowskich.>> strona urzędu miasta

Nad rzeką Wolbórką powstała niewielka osada, w której zamieszkali pracownicy zatrudnieni przy wytopie żelaza w wielkim piecu hutniczym, zbudowanym przez właściciela okolicznych dóbr - hrabiego Tomasza Ostrowskiego. Liczyła ona kilkanaście domów i początkowo zwano ją Kuźnicami Tomaszowskimi.

Pierwszą wzmiankę o Tomaszowie zamieszczono w Księdze Zgonów Parafii Tobiasze w 1788 r. W związku ze spadkiem dochodowości dóbr, nastawionych wówczas na rolnictwo i hutnictwo, Antoni Ostrowski postanowił wzorem innych właścicieli ziemskich zainwestować w rozwój włókiennictwa.

W 1830 roku Tomaszów Mazowiecki uzyskał prawa miejskie i w niedługim czasie stał się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłu włókienniczego w Łódzkim Okręgu Przemysłowym. U schyłku XIX wieku Tomaszów stracił prymat w produkcji tkanin wełnianych na rzecz Łodzi.

Wzniesione w XIX wieku na tomaszowskiej „ziemi obiecanej” fabryki i fabrykanckie siedziby są dzisiaj cennymi i rzadkimi okazami dawnej architektury fabrycznej.  W Tomaszowie zachowało się kilka pofabrykanckich pałacyków i willi reprezentujących głównie styl eklektyczny. Nie brakuje tu również budowli klasycystycznych i secesyjnych.

Widocznym śladem przeszłości są wkomponowane we współczesny obraz miasta budynki o interesującej architekturze z XIX i początków XX wieku, m.in. wille, pałacyki fabrykanckie, neogotycki kościół Zbawiciela, kościół p.w. św. Antoniego z 1864 r., klasycystyczne jatki (dzisiejsza siedziba „Galerii Pod Arkadami”), Pałac Ostrowskich z 1812 r. (obecnie Muzeum), ratusz z lat 1925 - 1927.

W ostatnich latach w Tomaszowie Mazowieckim zaczęły inwestować nowe firmy z branż, między innymi budownictwo, przemysł spożywczy, samochodowy.  Dużą rolę zaczął odgrywać sektor handlu i usług. Dobrze rozwija się życie kulturalne. Nastąpiło poszerzenie oferty edukacyjnej dla mieszkańców miasta i okolic. W Tomaszowie rozpoczęła działalność Filia Uniwersytetu Łódzkiego.
 
Muszla koncertowa
OSiR Tomaszów Mazowiecki
OSiR Tomaszów Mazowiecki


W mieście działają liczne kluby sportowe założone już w okresie międzywojennym, jak również liczne stowarzyszenia i kluby uczniowskie. W uznaniu osiągnięć sportowców związanych z naszym miastem rondo u zbiegu ulic św. Antoniego, Granicznej i O. Lange zostało nazwane imieniem „Tomaszowskich Olimpijczyków”.

Na terenie tomaszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji znajduje się nowoczesna kręgielnia, skatepark, tor wrotkarski i łyżwiarski, przystań rzeczna, a także liczne boiska – do piłki siatkowej, plażowej, koszykówki, korty tenisowe i place zabaw dla dzieci. Ośrodek posiada również własną bazę noclegową oraz boisko do piłki nożnej o nawierzchni trawiastej.

Ponadto w Październiku 2012 r. zostanie oddane do użytkowania pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej o sztucznej nawierchni, z trubuną na ok. 900 osób oraz zapleczem sanitarno szatniowym.

W lutym 1997 r. Tomaszów Mazowiecki ogłoszono Miastem Turystyki Osób Niepełnosprawnych. Od tamtego czasu odbywa się tu Ogólnopolski Rajd Integracyjny „U Modrych Wód”, w którym uczestniczy młodzież o różnym stopniu niepełnosprawności fizycznej. W sezonie letnim na terenie miasta organizowane są festyny, zawody i biegi rekreacyjne.

W mieście działają domy i ośrodki kultury, biblioteki i inne placówki kulturalne. Upadek części zakładów przemysłowych spowodował, że nastąpiła wyraźna poprawa sytuacji ekologicznej w mieście i jego okolicach. Umożliwia to rozwój turystyki, która ma szansę stać się specjalnością Tomaszowa Mazowieckiego.

W bezpośrednim sąsiedztwie miasta jest wiele atrakcji turystycznych.
- Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach
- Sulejowski Park Krajobrazowy 
- Spalski Park Krajobrazowy
- Zalew Sulejowski
- Rezerwat Spała
- Rezerwat Konewka
- Bunkry w Konewce
- Kompleks bunkrów "Jeleń"
- Ruiny średniowiecznego zamku w Inowłodzu


„Tomaszowska Okrąglica”
   >> www.okraglica.pl

 
Tomaszów Mazowiecki i jego okolice pod względem turystycznym i przyrodniczym należą do najpiękniejszych obszarów Polski. Przez Tomaszów Mazowiecki przepływa największy lewy dopływ Wisły – rzeka Pilica. Jest ona malowniczym szlakiem kajakowym, wyśmienitym miejscem do spędzania aktywnego wypoczynku.

Pilickie Okraglice - fot. Michał Szelest
Pilicka Okraglica od strony Spały - fot. Michal Szelest
Pilicka Okrąglica - fot. Michał Szelest
Urząd Miasta - skwer - fot. Jakub Olczyk
Skansen Rzeki Pilicy - Lufcik
Skansen Rzeki Pilicy - rekonstrukcja - fot. archiwum skansenu
Rezerwat Niebieskie Źródła - grobla spacerowa - fot. Jakub Olczyk
kamienica rodziny Knothe
Pałac Ostrowskich - Muzeum
kościół św. Antoniego
Pałac fabrykancki Bartke i Knothe
Czy wiesz że?
Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła leży w środkowej Polsce, na obszarze dawnej Puszczy Pilickiej (obecnie jej częścią są Lasy Spalskie), na prawym brzegu rzeki Pilicy, w granicach administracyjnych Miasta Tomaszów Mazowiecki w województwie łódzkim. Rezerwat obejmuje baseny źródliskowe, rozlewiska zajęte przez lasy olszowe wraz z kanałami i wyspami oraz część wysoczyzny porośniętą borami sosnowymi.

***
Sztuczne wyrobiska znajdujące się w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego są pozostałością po podziemnej kopalni piasku, wydobywanego najpierw na potrzeby gospodarskie, a następnie dla hut szkła od końca XVIII do początku XX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk i sal powstałych w trakcie procesu wydobywania piasku. Największe wyrobisko zwane \"Salą Królewską\" ma 30 m długości, 25 m szerokości, 3 m wysokości. Każda komora nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska. Rabunkowa, chaotyczna eksploatacja spowodowała zawalenia się jednej z komór. W katastrofie tej zginął mieszkaniec Nagórzyc. Spowodowało to wydanie przez władze carskie zakazu eksploatacji piasku. Od tego czasu Groty Nagórzyckie stały się lokalną atrakcją turystyczną. Przez wiele lat zapomniane i zaniedbane, a w końcu zamknięte dla turystów ze względów bezpieczeństwa. Zainteresowanie gospodarzy miasta spowodowało uruchomienie, przy wsparciu Unii Europejskiej, procesu inwestycyjnego, który pozwoli udostępnić ten ciekawy obiekt szerokim rzeszom turystów.
OSiR
OSiR
OSiR
OSiR
Basen ZSP Nr 4

Najciekawszym produktem, stanowiącym markę promocyjną nawiązującą do historycznego i kulturowego dziedzictwa Miasta jest tzw. „Tomaszowska Okrąglica”.

W jej skład wchodzą:


Niebieskie Źródła  >>

Rezerwat Niebieskie Źródła - grobla spacerowa - fot. Jakub OlczykGroty Nagórzyckie  >>
Skansen Rzeki Pilicy  >>
Skansen Rzeki Pilicy - barcie i mlyn - fot. archiwum skansenuElementy te tworzą jeden zintegrowany produkt turystyczny Miasta Tomaszów Mazowiecki.

ZAPRASZAMY!


Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone