Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Kórnik
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Tomaszów Mazowiecki
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Podziemna trasa turystyczna Groty Nagórzyckie - wejście - fot. Jakub Olczyk
Podziemna trasa turystyczna Groty Nagórzyckie
Podziemna trasa turystyczna Groty Nagórzyckie
Podziemna trasa turystyczna Groty Nagórzyckie - chodnik główny - fot. Tomasz Surmanski
Skansen Rzeki Pilicy - stacyjka Reymonta - fot. Dorota Lesiak-Olczyk
Rezerwat Niebieskie Źródła
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Tomaszów Mazowiecki

jest miastem, którego historyczne początki sięgają końca XVIII wieku i są nierozłącznie związane z rodziną Ostrowskich.>> strona urzędu miasta

Nad rzeką Wolbórką powstała niewielka osada, w której zamieszkali pracownicy zatrudnieni przy wytopie żelaza w wielkim piecu hutniczym, zbudowanym przez właściciela okolicznych dóbr - hrabiego Tomasza Ostrowskiego. Liczyła ona kilkanaście domów i początkowo zwano ją Kuźnicami Tomaszowskimi.

Pierwszą wzmiankę o Tomaszowie zamieszczono w Księdze Zgonów Parafii Tobiasze w 1788 r. W związku ze spadkiem dochodowości dóbr, nastawionych wówczas na rolnictwo i hutnictwo, Antoni Ostrowski postanowił wzorem innych właścicieli ziemskich zainwestować w rozwój włókiennictwa.

W 1830 roku Tomaszów Mazowiecki uzyskał prawa miejskie i w niedługim czasie stał się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłu włókienniczego w Łódzkim Okręgu Przemysłowym. U schyłku XIX wieku Tomaszów stracił prymat w produkcji tkanin wełnianych na rzecz Łodzi.

Wzniesione w XIX wieku na tomaszowskiej „ziemi obiecanej” fabryki i fabrykanckie siedziby są dzisiaj cennymi i rzadkimi okazami dawnej architektury fabrycznej.  W Tomaszowie zachowało się kilka pofabrykanckich pałacyków i willi reprezentujących głównie styl eklektyczny. Nie brakuje tu również budowli klasycystycznych i secesyjnych.

Widocznym śladem przeszłości są wkomponowane we współczesny obraz miasta budynki o interesującej architekturze z XIX i początków XX wieku, m.in. wille, pałacyki fabrykanckie, neogotycki kościół Zbawiciela, kościół p.w. św. Antoniego z 1864 r., klasycystyczne jatki (dzisiejsza siedziba „Galerii Pod Arkadami”), Pałac Ostrowskich z 1812 r. (obecnie Muzeum), ratusz z lat 1925 - 1927.

W ostatnich latach w Tomaszowie Mazowieckim zaczęły inwestować nowe firmy z branż, między innymi budownictwo, przemysł spożywczy, samochodowy.  Dużą rolę zaczął odgrywać sektor handlu i usług. Dobrze rozwija się życie kulturalne. Nastąpiło poszerzenie oferty edukacyjnej dla mieszkańców miasta i okolic. W Tomaszowie rozpoczęła działalność Filia Uniwersytetu Łódzkiego.
 
Muszla koncertowa
OSiR Tomaszów Mazowiecki
OSiR Tomaszów Mazowiecki


W mieście działają liczne kluby sportowe założone już w okresie międzywojennym, jak również liczne stowarzyszenia i kluby uczniowskie. W uznaniu osiągnięć sportowców związanych z naszym miastem rondo u zbiegu ulic św. Antoniego, Granicznej i O. Lange zostało nazwane imieniem „Tomaszowskich Olimpijczyków”.

Na terenie tomaszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji znajduje się nowoczesna kręgielnia, skatepark, tor wrotkarski i łyżwiarski, przystań rzeczna, a także liczne boiska – do piłki siatkowej, plażowej, koszykówki, korty tenisowe i place zabaw dla dzieci. Ośrodek posiada również własną bazę noclegową oraz boisko do piłki nożnej o nawierzchni trawiastej.

Ponadto w Październiku 2012 r. zostanie oddane do użytkowania pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej o sztucznej nawierchni, z trubuną na ok. 900 osób oraz zapleczem sanitarno szatniowym.

W lutym 1997 r. Tomaszów Mazowiecki ogłoszono Miastem Turystyki Osób Niepełnosprawnych. Od tamtego czasu odbywa się tu Ogólnopolski Rajd Integracyjny „U Modrych Wód”, w którym uczestniczy młodzież o różnym stopniu niepełnosprawności fizycznej. W sezonie letnim na terenie miasta organizowane są festyny, zawody i biegi rekreacyjne.

W mieście działają domy i ośrodki kultury, biblioteki i inne placówki kulturalne. Upadek części zakładów przemysłowych spowodował, że nastąpiła wyraźna poprawa sytuacji ekologicznej w mieście i jego okolicach. Umożliwia to rozwój turystyki, która ma szansę stać się specjalnością Tomaszowa Mazowieckiego.

W bezpośrednim sąsiedztwie miasta jest wiele atrakcji turystycznych.
- Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach
- Sulejowski Park Krajobrazowy 
- Spalski Park Krajobrazowy
- Zalew Sulejowski
- Rezerwat Spała
- Rezerwat Konewka
- Bunkry w Konewce
- Kompleks bunkrów "Jeleń"
- Ruiny średniowiecznego zamku w Inowłodzu


„Tomaszowska Okrąglica”
   >> www.okraglica.pl

 
Tomaszów Mazowiecki i jego okolice pod względem turystycznym i przyrodniczym należą do najpiękniejszych obszarów Polski. Przez Tomaszów Mazowiecki przepływa największy lewy dopływ Wisły – rzeka Pilica. Jest ona malowniczym szlakiem kajakowym, wyśmienitym miejscem do spędzania aktywnego wypoczynku.

Pilickie Okraglice - fot. Michał Szelest
Pilicka Okraglica od strony Spały - fot. Michal Szelest
Pilicka Okrąglica - fot. Michał Szelest
Urząd Miasta - skwer - fot. Jakub Olczyk
Skansen Rzeki Pilicy - Lufcik
Skansen Rzeki Pilicy - rekonstrukcja - fot. archiwum skansenu
Rezerwat Niebieskie Źródła - grobla spacerowa - fot. Jakub Olczyk
kamienica rodziny Knothe
Pałac Ostrowskich - Muzeum
kościół św. Antoniego
Pałac fabrykancki Bartke i Knothe
Czy wiesz że?
Sztuczne wyrobiska znajdujące się w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego są pozostałością po podziemnej kopalni piasku, wydobywanego najpierw na potrzeby gospodarskie, a następnie dla hut szkła od końca XVIII do początku XX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk i sal powstałych w trakcie procesu wydobywania piasku. Największe wyrobisko zwane \"Salą Królewską\" ma 30 m długości, 25 m szerokości, 3 m wysokości. Każda komora nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska. Rabunkowa, chaotyczna eksploatacja spowodowała zawalenia się jednej z komór. W katastrofie tej zginął mieszkaniec Nagórzyc. Spowodowało to wydanie przez władze carskie zakazu eksploatacji piasku. Od tego czasu Groty Nagórzyckie stały się lokalną atrakcją turystyczną. Przez wiele lat zapomniane i zaniedbane, a w końcu zamknięte dla turystów ze względów bezpieczeństwa. Zainteresowanie gospodarzy miasta spowodowało uruchomienie, przy wsparciu Unii Europejskiej, procesu inwestycyjnego, który pozwoli udostępnić ten ciekawy obiekt szerokim rzeszom turystów.

***
Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim powstaje od 2000 roku na tzw. surowym korzeniu - dawnym dnie tej rzeki. Jest to pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece. Pozyskiwane przez placówkę obiekty są osobliwościami zarówno ze względu na ich historię, jak też przeznaczenie i architekturę. Większość eksponatów zgromadzono w najcenniejszym obiekcie tej placówki - drewnianym młynie wodnym przeniesionym tu znad rzeki Luciąży. Na miano architektonicznej „perełki” skansenu zasługuje zabytkowa stacyjka z przystanku kolejowego „Czarnocin”. Unikatowy jest również niewielki domek pochodzący z nadpilickiej Spały, a służący niegdyś jako leśna toaleta dla cara Mikołaja II i jego świty.
OSiR
OSiR
OSiR
OSiR
Basen ZSP Nr 4

Najciekawszym produktem, stanowiącym markę promocyjną nawiązującą do historycznego i kulturowego dziedzictwa Miasta jest tzw. „Tomaszowska Okrąglica”.

W jej skład wchodzą:


Niebieskie Źródła  >>

Rezerwat Niebieskie Źródła - grobla spacerowa - fot. Jakub OlczykGroty Nagórzyckie  >>
Skansen Rzeki Pilicy  >>
Skansen Rzeki Pilicy - barcie i mlyn - fot. archiwum skansenuElementy te tworzą jeden zintegrowany produkt turystyczny Miasta Tomaszów Mazowiecki.

ZAPRASZAMY!


Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone