Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gniew
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Zakopane
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Zakopane

Od ponad stu lat Zakopane przyciąga gości nie tylko z Polski, ale i zagranicy.

Położone u podnóża Tatr, otoczone zielenią jest idealnym miejscem wypoczynku dla osób zmęczonych hałasem i pośpiechem wielkich miast.


Czysta woda i krystaliczne powietrze sprawiły, że już w 1886 r. Zakopane zyskało miano miejscowości klimatycznej, dzięki Doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu który w 1885 r. przy współpracy górali, założył i zbudował „Stację Klimatyczną”

Wszystkie te czynniki uczyniły przez lata z góralskiej wsi wymarzone miejsce do spędzania zarówno letnich jak i zimowych urlopów. Nie bez przyczyny Zakopane zyskało miano zimowej i letniej stolicy Polski.
Dla amatorów turystyki pieszej utworzono wiele dobrze przygotowanych szlaków górskich
o zróżnicowanym stopniu trudności. Prowadzą one głównie przez tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego, turyści mają więc okazję podziwiać przyrodę w stanie półdzikim. Na zmęczonych piechurów oczekują górskie schroniska.

Na lubiących aktywny wypoczynek czekają wypożyczalnie rowerów, pływalnie, korty tenisowe i boiska. COS Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, dysponuje profesjonalnym basenem sportowym. W grudniu zakończy się budowa Parku Wodnego, gdzie wykorzystane zostaną naturalne geotermalne źródła lecznicze.

Ciekawe miejsca wspinaczkowe zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych, najlepsi instruktorzy – alpiniści i kursy latania na paralotni organizowane przez Nowotarski Aeroklub sprawiają, że miłośnicy nawet bardzo emocjonujących sportów znajdą w Zakopanem dogodne warunki do ich uprawiania. A widok Tatr z wysokiej skały lub z lotu ptaka na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem.


Kolejki linowe i terenowe dowożą turystów w najpiękniejsze miejsca widokowe: Kasprowy Wierch i Gubałówkę. Dzięki temu panorama Tatr otwiera się przed całymi rodzinami, zarówno dla osób w starszym wieku jak i dla młodych rodziców ze swoimi pociechami.

Pierwsi narciarze pojawiają się już w połowie listopada by szusować na Kasprowym Wierchu. W pełni sezonu narciarskiego (grudzień marzec) miasto zapełnia się do ostatniego miejsca. Bogata baza noclegowa sprawia, że z pewnością każdy z gości znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.Zakochani w tatrach turyści rezerwują sobie miejsca z roku na rok , bo to właśnie tutaj w Zakopanem w zaciszu hoteli , pensjonatów i kwater prywatnych, można poznać czar góralskiej gościnności, smak tradycyjnej kuchni regiona- lnej. Dla miłośników muzyki góralskiej otworem stoją podwoje wszystkich restauracji regionalnych .


Miłośnicy sztuki również mogą liczyć na ucztę dla oczu. Liczne galerie oferują zarówno prace miejscowych twórców, rękodzieła sztuki ludowej, jak i dzieła utytułowanych artystów. Wielu z nich bywa tutaj często, a niektórzy tak ukochali sobie miasto pod Giewontem, że osiedli tu na stałe.

Wielu mieszkańców profesjonalnie lub amatorsko zajmuje się malarstwem, rzeźbą, haftem. Prawie nie ma domu, w którym chociaż jeden z członków rodziny nie malowałby na szkle. Jest to tradycyjna technika malarska, którą podobnie jak dzieła miejscowych snycerzy czy rzeźbiarzy można odnaleźć niemal wszędzie.

przykład stroju regionalnego
Muzeum Stylu Zakopiańskiego


Zimą w Zakopanem na amatorów białego szaleństwa czeka wiele atrakcji.  Nowoczesne wyciągi krzesełkowe wywożą ludzi na Kasprowy Wierch, gdzie sezon narciarski zaczyna się w listopadzie a kończy czasem nawet w czerwcu.

Cały kompleks wyciągów narciarskich na Nosalu oferuje stoki dla narciarzy o różnych umiejętnościach. Wiele szkółek narciarskich otwiera przed chętnymi możliwość nauki jazdy zarówno na nartach, jak i snowboardzie.

Kompleks narciarski na Nosalu

Kolej terenowa dowodzi narciarzy na Gubałówkę, doskonale funkcjonują także wyciągi i trasy na Polanie Szymoszkowej i na Harendzie.

Z wypożyczeniem nart lub desek snowboard’owych również nie powinno być najmniejszego problemu, ponieważ nawet przy niewielkich trasach zjazdowych zazwyczaj istnieją wypożyczanie sprzętu narciarskiego. W Rejonie Wielkiej Krokwii, co roku przygotowana jest 7,5 kilometrowa trasa biegowa, przebiegająca częściowo przez tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego.

kolej terenowa na Gubałówkę
Wielka Krokwia


Na gości przybywających zimą w Tatry czeka także wiele atrakcji w postaci kuligów, przejażdżek saniami i imprez kulturalno – sportowych. Jedną z nich są zawody na starym sprzęcie narciarskim, które są doskonałą rozrywką nie tylko dla zawodników, ale również dla widzów.

Startujący, ubrani w stroje jakie nosiło się w XIX w. w Zakopanem., prezentują niełatwą technikę jazdy na drewnianych nartach odpychając się jednym kijem. Tradycją stały się już doroczne zawody „O wielkanocne jajo”. Dużym zainteresowaniem cieszą się też ekstremalne popisy górali, skiring, ski-skiring czy „Kumotersko Gońba”. Jazda ze znaczną prędkością saniami lub na nartach za koniem to sport ekstremalny tylko dla odważnych, ale takich wśród górali nie brakuje.


Bi Bran 1000 30 saszetek ( Bardzo Tanio)
>> kliknij tutaj

Czy wiesz że?
Ulica Krupówki najbardziej znana i uczęszczana ulica Zakopanego. W siedemnastym wieku był tu szlak pasterski, którym pędzono owce na „wielki redyk” – wypas na tatrzańskich halach. Przeszło sto lat temu tędy chodzili do pracy w kuźnickich hutach miejscowi robotnicy, później spacerowali coraz liczniej przybywający do podtatrzańskiego miasta turyści i kuracjusze.

***
Rozwój Zakopanego wiąże się też z powstaniem Towarzystwa Tatrzańskiego (1872) i przyjazdem dr Tytusa Chałubińskiego - człowieka, do którego przylgnęło określenie „odkrywcy Zakopanego” W roku 1885 dzięki niemu powstał budynek Stacji Klimatycznej. Prawa miejskie przyznano w roku 1933.
.


W czasie trwania sezonu turystycznego organizowane są liczne imprezy plenerowe, festiwale i przeglądy artystyczne. W czasie występów można podziwiać piękno strojów regionalnych, posłuchać pieśni ludowych i skosztować któregoś z miejscowych przysmaków. Niesłabnącym powodzeniem wśród turystów cieszą się sery owcze, a zwłaszcza oscypek.


W regionie Podtatrza tradycją jest hodowla owiec, nic więc dziwnego, że na straganach oferowane są ciepłe kapcie, swetry i skarpety z owczej wełny, a także oscypki, „redykołki”, bryndza, bunc, żyntyce a także „korbace” . Góralski folklor jest wciąż żywy i inspirujący, co jest ewenementem w skali kraju.

Górale mówią specyficznym językiem - gwarą podhalańską, z okazji świąt ubierają tradycyjne stroje, a każdej uroczystości czy spotkaniu towarzyszą dźwięki ludowej kapeli. Kultura górali nie jest wyłącznie atrakcją dla turystów, ale elementem życia codziennego.

góralski ślub
góralska kapela


Zakopane ma wieloletnie tradycje sportowe. Pierwsze zawody narciarskie, w których udział wzięło 150 zawodników z kilku krajów rozegrano tu w 1910 roku. W tym roku urządzono także pierwszy konkurs skoków narciarskich.

Trzy razy odbywały się w mieście pod Giewontem narciarskie Mistrzostwa Świata, zimowe Uniwersjady a także raz Mistrzostwa Świata w Biathlonie. Od kilku lat pod Tatry w Styczniu przyjeżdżają „pielgrzymki” ludzi pragnących obejrzeć Puchar Świata w Skokach Narciarskich. Różnej rangi zawody rozgrywane są w Zakopanem niemal co roku, nic więc dziwnego, że nazywane jest „kolebką narciarstwa” i zimową stolicą Polski.

Wielka Krokwia

Polecamy też wędrówkę nad Morskie Oko, Czarny Staw, Dolinę Pięciu Stawów czy Rysy.

UWAGA! Pamiętajmy, że każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Zwróćmy szczególną uwagę na odpowiedni strój i obuwie.

tel. alarmowy w górach:  0 601 100 300 


Morskie Oko
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone