Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Mrągowo
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


woj. zachodniopomorskie
Informacje ogólne Ciekawe miejsca   Galeria     Mapka   Odwiedź województwo
Ciekawe miejsca
ZACHODNIORSKIE ZAPRASZA !
(atrakcje turystyczne, zabytki).

W województwie o którym mowa 35% powietrzchni zajmują lasy.

W dobytku województwa znajdują się 2 parki narodowe: Woliński, oraz w połowie Drawieński. Zobaczyć też można 7 parków krajobrazowych. Cyđciowo jest to prak Barlinecko-Gorzowski, Park Cedyński, Park Drawski, Iński, Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, częściowo Park Krajobrazowy "Ujście Warty" oraz Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa". Poza wzmienionzmi cyeđciowo atrakcjami w województwie jest 114 rezerwatow przyrody o różnej typologii.

Historia pozostawiła zasoby środowiska kulturowego w skład których wchodzi 2893 zabytków nieruchomych oraz 1547 zabytków ruchomych wpisanych do rejestru zabytków, a ponadto obiekty w ewidencji konserwatorskiej.
Na obszarze województwa znajduje się także dwa obiekty, które zostały uznane za pomnik historiii, należą do nich: zespół katedralny w Kamieniu Pomorskim i zespół kościoła
pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Świata oraz średniowieczne mury obronne miasta w Stargardzie.

Średniowieczną metrykę przedstawiają kościoły farne, ratusze i zespoły zabudowy mieszczańskiej – głównie XIX-wiecznej, ale też kamienice o metryce starszej XV–XVII-wiecznej. Odbudowywane są obecnie zespoły staromiejskie w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim i Kołobrzegu.

Na terenie przepięknego województwa znajduje się dość liczna grupa miast, które czytelnie zachowały mury obronne z wieżami, basztami, bramami i fosami pochodzącymi z okresu średniowiecza. W Polsce zaliczamy je do unikatowych zespołów pod względem liczby i walorów zabytkowych. Do najlepiej zachowanych i wartych odwiedzenia należą między innymi mury w Stargardzie Szczecińskim.

Wśród wyżej wymienionych zabytków zachowały się egzemplarze miejskiej architektury obronnej, jak na przykład: Brama Wałowa, Młyńska i Pyrzycka w Stargardzie Szczecińskim.

Natomioast w części ośrodków wypoczynkowych utrzymała się architektura uzdrowiskowa związana z rozwojem funkcji rekreacyjno–uzdrowiskowych, funkcje te miały początek pod koniec XIX w., głównie w pasie nadmorskim (Świnoujście, Kamień Pomorski, Dziwnów, Kołobrzeg), a także w rejonach gdzie występowały lecznicze pokłady  wód lub błot (Trzcińsko-Zdrój). Architektura ta nawiązuje do wzorców szwajcarskich i południowoniemieckich.
Dziś miejscowości te nadal pełnią funkcje uzdrowiskowo–wypoczynkowe, niestety  degradacji ulega ich układ i zabudowa.

Województwo zachodniopomorskie posiada chyba największą ilość zamków, które dawniej były ośrodkami władzy książąt pomorskich i biskupów.

Od średniowiecza po XIX wiek obiekty sakralne były i pozostały dominantami w zabudowie miast i wsi.

Najstarsze obiekty sakralne pochodzą z XII–XIII wieku. Należą do nich romańskie i wczesnogotyckie kościoły granitowe. Natomiast do budowli sakralnych o największych walorach zalicza się katedra w Kamieniu Pomorskim wraz z zabudową Osiedla Katedralnego i stargardzka kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata oraz katedra NMP w Kołobrzegu.

Poniżej przedstawiamy prezentacje (naszym zdaniem) najciekawszych miejsco- wości turystycznych zlokalizowanych
w województwie zachodnopomorskim.

Serdecznie zapraszamy!
« powrót
Prezentacja Gmin

Dziwnów    Powiat: kamieński
Koszalin    Powiat: Koszaliński
Międzyzdroje    Powiat: kamieński
Szczecin    Powiat: mnpp: Szczecin
Świnoujście    Powiat: mnpp: Świnoujście
Ustronie Morskie    Powiat: kołobrzeski
Witamy
Piątek, 22 czerwca 2018
Szukaj Gminy
Pokaż gminy »
Noclegi w okolicy »


Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone