Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Jawor
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Żnin
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

Baszta
Żnin, Plac Wolności 11

fot. www.poland24h.pl

www.poland24h.pl

www.poland24h.pl

Usytuowana pośrodku rynku jest symbolem Żnin. Stanowi zabytek architektury późnogotyckiej, powstała w pierwszej połowie XV wieku.

Jest budowlą czworoboczną przechodzącą w ośmiobok, na piwnicy sklepionej kolebkowo. Pierwotnie Baszta połączona była z drewnianym budynkiem administracyjnym, który uległ spaleniu w 1656r. podczas najazdu szwedzkiego i nigdy nie został odbudowany


fot. Stanisław Wentland
fot. Stanisław Wentland

W 1692r. wskutek pożaru wieża została obniżona o jedną kondygnację. W XVIII wieku na czwartej kondygnacji wmontowano mechanizm zegarowy, herb miasta i dzwon upamiętniający pożar miasta w 1751r.

Baszta jest pozostałością historycznej siedziby władz miejskich. Dzisiaj mieści się tutaj oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie ze stałymi wystawami „Dzieje miasta Żnina” oraz „Wybitni ludzie Pałuk”.

fot. www.poland24h.pl

Symbolem Żnina jest gotycka wieża ratuszowa z XV w. usytuowana pośrodku rynku. Obecnie mieści się w niej oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej. Drugi oddział Muzeum znajduje się w zabytkowym Magistracie (z XIX w.), również usytuowanym przy rynku.


Magistrat
Żnin, Plac Wolności 1

Muzeum Ziemi Pałuckiej

Muzeum Ziemi Pałuckiej

Wybudowany w 1906 r. (projekt częściowo zrealizowany).

Budynek o cechach neorenesansowych z elementami neogotyckimi, siedziba władz miejskich, o dużym znaczeniu historycznym dla Żnina.

Obecnie siedziba oddziału Muzeum Ziemi Pałuckiej (stałe wystawy „Historia Żnińskiego Drukarstwa” i „Etnografia Pałuk”) oraz Galerii im. Tadeusza Małachowskiego.


fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

Do interesujących zabytków miasta należą także: kościoły p.w. św. Marcina w Żninie-Górze (XIV w.), św. Floriana (XV w.) oraz NMP Królowej Polski (XIX w.) oraz Sufragania – klasycystyczny dwór biskupi z 1795r., w którym mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej.


Kościół p.w. św. Marcina

fot. www.poland24h.pl

Jest najstarszym zabytkiem Żnina (XIV wiek), zbudowany w stylu gotyckim, przebudowany i powiększony w XVI wieku. Po wyburzeniu prezbiterium przedłużono nawę o trzecie przęsło, dzięki czemu powstało nowe prezbiterium.

Odbudowana została również kwadratowa wieża, co spowodowało częściowe zatarcie stylu. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVII lub XVIII wieku. Ołtarz główny, zbudowany w XVII wieku i przekształcony w pierwszej połowie XIX wieku, ozdobiony jest rzeźbami św. Piotra i Pawła oraz obrazem patrona - św. Marcina.

Ołtarze boczne pochodzą z drugiej połowy XIX wieku i reprezentują styl neobarokowy. Na lewym ołtarzu znajduje się obraz św. Benona. Dwa konfesjonały, ambona i chrzcielnica pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, reprezentują styl rokokowy. Kolejnymi ozdobami kościoła są: wczesnobarokowa Grupa Ukrzyżowania z XVII wieku i figura św. Katarzyny z Sieny z końca XVII wieku.


Kościół p.w. św. Floriana
Żnin, ul. 700-lecia

fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

Gotycki kościół farny zbudowany na początku XV wieku. Powstał na miejscu świątyni romańskiej. Do jego budowy użyto kamiennych ciosów z romańskiego kościoła z XIII wieku. Jeden z nich, wbudowany w północną stronę fary, zdobiony jest rytem jeźdźca.

Kościół jest budowlą trójnawową, z wyodrębnionym, trójprzęsłowym, zamkniętym prostokątnie prezbiterium. Częścią kościoła jest cylindryczna wieżyczka schodowa prowadząca na poddasze. Wnętrze kościoła jest barokowo-późnoklasycystyczne.


fot. www.poland24h.pl

Na tęczowej belce znajduje się późnogotycka Grupa Ukrzyżowania.

Ołtarz główny, częściowo wykonany ze stiuku, ozdobiony jest adorującymi aniołami, które otaczają kolumny i pilastry dźwigające faliste gzymsy i zwieńczenie ołtarza. W jego centrum umieszczono obraz św. Floriana.

Ołtarze boczne są wklęsłe. Na prawym znajdują się rzeźby św. Jana Nepomucena i Józefa z pierwszej połowy XVII wieku. Lewy ołtarz ozdabiają: Pieta z XVI wieku i wczesnobarokowa rzeźba z XVIII wieku przedstawiająca św. Stanisława i Wojciecha.

Na ambonie umieszczono rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego. Niezwykłym elementem kościoła są późnoklasycystyczne organy z drugiej połowy XIX wieku. Dwa konfesjonały o rokokowej dekoracji pochodzą z końca XVIII wieku


Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny
Żnin, ul. Śniadeckich

fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

Jest kościołem poewangelickim położonym w miejscu dawnego zespołu klasztornego dominikanów (1338-1839).

Zbudowany w roku 1909 w stylu neogotyckim z wydzielonym prezbiterium i wieżą od zachodu.

Wewnątrz znajdują się m.in. barokowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem – Królowej Polski (pozostałość klasztoru dominikanów) umieszczony w prawym ołtarzu bocznym, barokowy krzyż ołtarzowy, stacje Męki Pańskiej wykonane przez żnińskiego artystę plastyka Edmunda Kapłońskiego.


fot. www.poland24h.pl

Kolejka wąskotorowa

fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

Kursująca na trasie Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa kolejka wąskotorowa, popularna ciuchcia, wraz z Wenecją i Biskupinem, to największe atrakcje turystyczne regionu.

Pierwszy przystanek znajduje się w Wenecji, miejscowości położonej urokliwie między trzema jeziorami.

>> zob. więcej


Muzeum Kolei Wąskotorowej

fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

Naprzeciw ruin znajduje się siedziba Muzeum Kolei Wąskotorowej, gdzie podziwiać można eksponaty związane z dawnym transportem kolejowym: zabytkowe parowozy, wagony, urządzenia stacyjne, znaki kolejowe.

Weneckie Muzeum (jako pierwsze tego typu w Polsce) założyła w 1972 roku grupa Miłośników Ziemi Pałuckiej w Żninie. Swoim funkcjonowaniem muzeum nawiązuje do tradycji Żnińskiej Kolei Powiatowej powstałej w 1894 roku.


fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

Miasto westernowe "Silverado City"

Bożejewiczki koło Żnina,
województwo kujawsko-pomorskie
Informacje –  tel. 519 766 206
http://www.silveradocity.pl/
NIE MUSISZ LECIEĆ DO SILVERADO CITY,
ŻEBY ZOBACZYĆ PRAWIDZIWY DZIKI ZACHÓD !


Wystarczy wybrać się na Pałuki i odwiedzić autentyczne miasto westernowe Silverado City. Jest to kompleks rozrywkowy dla dzieci i dorosłych w klimacie westernowym.

Silverado City znajduje się w Bożejewiczkach koło Żnina, województwo kujawsko-pomorskie, 40 km od Bydgoszczy, 35 km od Gniezna, 85 km od Poznania, 200 km od Łodzi, 200 km od Gdańska, 250 km od Szczecina, 230 km od Olsztyna, 220 km od Wrocławia, 100 km do Konina.Nazwa miasteczka wzięła się od filmu westernowego po tytułem „Silverado” reż. Lawrence Kosdan.

Polskie miasto rodem z westernu powstało w 2010 roku, a przyczynkiem do jego budowy była fascynacja właścicieli Dzikim Zachodem, którzy zaczęli swą westernową przygodę od napadów na pociąg w stylu kowbojskim nieopodal Biskupina.


Miasteczko liczy sobie 7h z budynkami do zwiedzania, gastronomią, terenem dla zwierząt.

Architektura: Całoroczny saloon, domek dr Quinn, biuro sheriffa z więzieniem, chata trapera, Black horse – kawiarnia, Mexico Hall – grillownia, cmentarzyk z chatką grabarza, wioska indiańska, strzelnica, fort wojskowy, bank, poczta Pony Express, stajnia, sklepik z pamiątkami, kowal, mini zoo, farma ranchera, arena do pokazów, miasteczko urwisów, plac zabaw, farma dmuchańców.ATRAKCJE:

Każdego dnia w mieście western Silverado City odbywa się program show, w którym zobaczycie pokazy pracy kowboi z bydłem i końmi, tresurę zwierząt, pokazy władania lasso i rewolwerami, odzwierciedlenie napadów na bank, jakie miały miejsce na Dzikim Zachodzie, z udziałem zwierząt oraz przy użyciu ładunków pirotechnicznych, pokazy tańca Country, scenki komediowe z udziałem zwierząt.

Zwieńczeniem programu są zapierające dech w piersiach pokazy jazdy kaskaderskiej i zręcznościowej na koniach w wykonaniu najodważniejszych jeźdźców w Polsce!

NAPAD NA BANK”:

Każdego dnia w mieście western Silverado City zobaczycie dramatyczną historię Dzikiego Zachodu, przy udziale zwierząt z efektami pirotechnicznymi i kaskaderskimi!

Dotąd spokojne i bezpieczne miasto zostaje zaatakowane przez Blacka i jego groźnych zbirów. Ukrywana przez lata historia wychodzi na jaw.

Czego dowiedzą się mieszkańcy miasta? Co bankier Ben będzie zmuszony wyznać swej córce Molly? Czy mieszkańcy miasta będą mogli czuć się bezpiecznie…? Przyjdź i przekonaj się sam!


CENNIK BILETÓW (VAT: 8 %):
Normalny – 16 zł
Ulgowy – 13 zł (uczniowie, studenci, emeryci, renciści)
Rodzinny – 45 zł (2 os. dorosłe + 2 dzieci)
Soboty – 10 zł
Maluszki – gratis! (dzieci do 3 roku życia)
Motocykliści – gratis! (z wyjątkiem zlotu motocyklowego)
Kowboje – gratis! (osoby ubrane w stylowe stroje z dzikiego zachodu)


GODZINY OTWARCIA:
MIASTO CZYNNE OD 23 KWETNIA DO 31 WRZEŚNIA

KWIECIEŃ – CZERWIEC
Pon – pt: 9:00 – 15:00 (na zamówienie grup)
Weekend: 11:00 – 18:00

LIPIEC – SIERPIEŃ
Wt – ndz 11:00 – 18:00
Poniedziałki nieczynne „Dzień Konia”

WRZESIEŃ
Pon – pt 9:00 – 15:00 (na zamówienie grup)
Weekend: 11:00 – 18:00


PROGRAM SHOW:
KWIECIEŃ – CZERWIEC (WEEKENDY) LIPIEC, SIERPIEŃ
(OD WTORKU DO NIEDZIELI),   WRZESIEŃ (WEEKENDY):
12:00 – 12:20 Scenka z życia mieszkańców Silverado City
12:50 – 13:30 Łapanie na lasso z udziałem publiczności
14:00 – 14:40 Western show: praca kowboi z końmi i bydłem, tresura zwierząt, pokaz władania rewolwerami i lasso
15:10 – 15:40 Napad na bank
16:20 – 17:00 Pokazy jazdy kaskaderskiej i zręcznościowej na koniach
17:00 – 17:30 Dmuchany plac zabaw gratis!
MAJ – CZERWIEC (OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU)
09:00 – 10:30 Wprowadzenie w klimat miasteczka przez Kowboja. Gry i zabawy.
10:30 – 11:00 Pokazy jazdy kaskaderskiej i zręcznościowej na koniach
11:30 – 12:00 Napad na bank
12:50 – 13:30 Western show: praca kowboi z końmi i bydłem, tresura zwierząt, pokaz władania rewolwerami i lasso
14:00 – 14:30 Scenka z życia mieszkańców Silverado CitySerdecznie zapraszamy !


Więcej informacji:
www.silveradocity.pl

Sufragania
Żnin, ul. 700-lecia 24

fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

Dwór biskupi z 1795 roku ufundowany przez biskupa sufragana Stefana Łubieńskiego. Zbudowana w stylu klasycystycznym, z cegły, na sklepionych piwnicach, z piętrowym portykiem i mieszkalnym poddaszem. Piętrowa część poprzedzona jest wysuniętym portykiem.

Para kolumn w typie kompozytowym na wysokich cokołach podtrzymuje uproszczone belkowanie i trójkątny przyczółek, w którym jest umieszczony stiukowy kartusz z monogramem fundatora, koroną i kapeluszem kardynalskim.

Obecnie budynek jest siedzibą Muzeum Sztuki Sakralnej, gdzie podziwiać można szaty i paramenty liturgiczne oraz rzeźbę i malarstwo o tematyce sakralnej.


Ruiny XIV-wiecznego zamku

fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

Uwagę podróżujących kolejką turystów przyciągają ruiny XIV-wiecznego zamku - siedziby Mikołaja Nałęcza, zwanego Krwawym Diabłem Weneckim.


fot. www.poland24h.pl

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

fot. www.poland24h.pl

Następnym przystankiem na trasie kolejki są "polskie Pompeje" - Biskupin z Muzeum Archeologicznym i rekonstrukcją osady kultury łużyckiej sprzed 2700 lat, która odkryta została w 1933 roku przez miejscowego nauczyciela Walentego Szwajcera.

Wizyta w Biskupinie nie wymaga rekomendacji i należy do obowiązkowych punktów pobytu każdego turysty na Pałukach.


Jeziora żnińskie

Jezioro Ostrowieckie
Jezioro Ostrowieckie

Jezioro Żnińskie Duże

Część turystów w Biskupinie kończy swój pobyt na Pałukach. Warto jednak zatrzymać się tutaj na dłużej bowiem Pałuki, zwane "krainą 130 jezior", są jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Krajobraz charakteryzuje się licznymi jeziorami rynnowymi malowniczo położonymi pośród pagórków i lasów.

Amatorzy jazdy konnej, wycieczek pieszych i rowerowych, a w szczególności sportów wodnych - żeglarstwa, windsurfingu oraz sportu bojerowego znajdą w Żninie i na Pałukach wiele możliwości czynnego wypoczynku.
Inne żnińskie atrakcje

Miasto Żnin posiada miano polskiej stolicy niezwykle widowiskowego sportu motorowodnego.

Każdego roku w lipcu Małe Jezioro Żnińskie jest arena Motorowodnych Mistrzostw Świata, Europy i Polski.

zespół Pałuki

Motorowodne Mistrzostwa Świata, Europy i Polski

Z roku na rok rośnie też ranga Żnina jako ośrodka żeglarstwa, windsurfingu oraz sportu bojerowego.

Wpływają na to doskonałe warunki wietrzne panujące na Dużym Jeziorze Żnińskim oraz powierzchnia akwenu wynosząca 432 ha.


Motorowodne Mistrzostwa Świata, Europy i Polski

Jesień na Pałukach

Inne cykliczne imprezy cieszące się dużą popularnością to: "Jesień na Pałukach" (z Jarmarkiem Sztuki Pałuckiej) odbywająca się pod koniec września w Żninie, Pałuckie Dni Turystyki (otwarcie i zamknięcie sezonu turystycznego, maj - wrzesień), zloty motoparalotniarzy, właścicieli motocykli harley-davidson, ogólnopolskie biegi żnińskie oraz Pałuckie Targi Rolne.Jarmark
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 13 grudnia 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone