Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Kłodzko
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Żnin
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji (fot. www.poland24h.pl)
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji (fot. www.poland24h.pl)
Baszta w Żninie (fot. www.poland24h.pl)
Rynek w Żninie (fot. www.poland24h.pl)
Ruiny zamku (fot. www.poland24h.pl)
Jezioro Ostrowieckie
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Zapraszamy do Żnina
stolicy Pałuk, „krainy 130 jezior”

 
Niespełna 15-tysięczny Żnin, miasto powiatowe położone w południo-wo-zachodniej części Województwa Kuja- wsko-Pomorskiego na Szlaku Piasto- wskim, jest ośrodkiem gospodarczym
i kulturalnym z bogatymi tradycjami
i burzliwą historią.


Żnin jest uznawany za stolicę pięknego regionu o nazwie Pałuki.

Ukształtowany przez lądolód skandynawski, krajobraz Pałuk charakteryzuje się licznymi jeziorami rynnowymi malowniczo położonymi pośród pagórków i lasów. Z tego względu Żnin i okolice to doskonałe miejsce na urlop lub weekend. 

Amatorzy jazdy konnej, wycieczek pieszych i rowerowych, a w szczególności sportów wodnych – kajakarstwa, żeglarstwa, windsurfingu oraz sportu bojerowego znajdą w Żninie i na Pałukach ogromne możliwości czynnego wypoczynku.

Baza noclegowa i gastronomiczna jest dobrze przygotowana na obsługę ruchu turystycznego, polecić można hotele o wysokim standardzie, ośrodki wypoczynkowe położone nad jeziorami oraz w sąsiedztwie kompleksów leśnych, campingi i gospodarstwa agroturystyczne. Atutem Żnina jest jego dostępność komunikacyjna, którą zapewnia droga krajowa nr 5 (Gniezno-Bydgoszcz) oraz droga wojewódzka nr 251 z Inowrocławia w kierunku Wągrowca.

Historia Żnina sięga początków państwa polskiego. Pierwszy raz miasto było wzmiankowane w Bulli Gnieźnieńskiej wystawionej przez papieża Innocentego II w dniu 7 lipca 1136r. W 1263 roku Żnin otrzymał prawa miejskie, natomiast w 1284 roku - prawo bicia własnej monety, o statusie monety obiegowej w całym państwie.

Ruiny XIV-wiecznego zamku (www.poland24h.pl)
Ruiny XIV-wiecznego zamku (www.poland24h.pl)
Ruiny XIV-wiecznego zamku (www.poland24h.pl)
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (fot. www.poland24h.pl)
Miasto westernowe SILVERADO CITY

Przez Żnin przechodził szlak handlowy łączący Śląsk z Gdańskiem
(tzw. Szlak Bursztynowy). Jednakże dynamiczny rozwój miasta był wielokrotnie hamowany przez pożary, zarazy i wojny, wskutek których doszczętnie zniszczona została średniowieczna drewniana zabudowa.

Symbolem Żnina jest gotycka wieża ratuszowa z XV w. usytuowana pośrodku rynku. Obecnie mieści się w niej oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej. Drugi oddział Muzeum znajduje się w zabytkowym Magistracie (z XIX w.), również usytuowanym przy rynku.

Do interesujących zabytków miasta należą także: kościoły p.w. św. Marcina w Żninie-Górze (XIV w.), św. Floriana (XV w.) oraz NMP Królowej Polski (XIX w.) oraz Sufragania – klasycystyczny dwór biskupi z 1795r., w którym mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej. Kursująca na trasie Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa kolejka wąskotorowa, popularna ciuchcia, wraz z Wenecją i Biskupinem, to największe atrakcje turystyczne regionu.

Wenecja jest „Perłą Pałuk” urokliwie położoną między trzema jeziorami. Turystów przyciągają tutaj ruiny XIV-wiecznego zamku obronnego oraz unikatowe Muzeum Kolei Wąskotorowej. Następnym przystankiem na trasie kolejki są tzw. „polskie Pompeje” - słynny Biskupin z Muzeum Archeologicznym i rekonstrukcją osady kultury łużyckiej sprzed 2700 lat.

Walory przyrodnicze regionu, piękne krajobrazy, zabytki i muzea oraz ciekawe imprezy turystyczne, kulturalne i sportowe przyciągają do Żnina i jego okolic ok. 300 tys. turystów rocznie.

Najważniejszym wydarzeniem jest festyn archeologiczny organizowany we wrześniu każdego roku w Biskupinie. Inne godne polecenia imprezy cykliczne to: „Jesień na Pałukach” (zjazd twórców ludowych oraz zlot turystów), Pałuckie Dni Turystyki (otwarcie i zamknięcie sezonu turystycznego), zloty motoparalotniarzy, ogólnopolskie biegi żnińskie czy Pałuckie Targi Rolne.

Z roku na rok rośnie ranga Żnina jako ośrodka żeglarstwa, windsurfingu oraz bojerów zimowych. Decydują o tym powierzchnia Dużego Jeziora Żnińskiego (432 ha) oraz doskonałe warunki wietrzne panujące na tym akwenie.

Miasto Żnin posiada miano polskiej stolicy niezwykle widowiskowego sportu motorowodnego. Każdego roku w lipcu Małe Jezioro Żnińskie stanowi arenę Motorowodnych Mistrzostw Świata, Europy i Polski. W lipcu 2007 obchodzić będziemy już 30. rocznicę organizacji zawodów motorowodnych w Żninie. W roku 2004 przy Placu Wolności powstała Aleja Sław Sportu Motorowodnego. Natomiast w lipcu 2005r. otwarte zostało Muzeum Sportów Motorowodnych, którego siedzibą jest zabytkowy Magistrat.

Przy drodze krajowej nr 5 w północnej części miasta wyodrębnione i uzbrojone zostały tereny inwestycyjne przeznaczone na cele produkcyjne, magazynowo-składowe i handlowe. Tereny te tworzą tzw. strefę przemysłową o łącznej powierzchni ok. 58 ha.

Atutami Żnina są: korzystne położenie, bliskość wielkich rynków zbytu, walory kulturowe i turystyczne, dobre wyposażenie w infrastrukturę techniczną, duże zasoby wykwalifikowanej siły roboczej. Powyższe walory zostały już dostrzeżone m.in. przez amerykański koncern Pepsi-Cola, który w Żninie wybudował fabrykę.

Ciągle żywy na ziemi żnińskiej jest folklor. Tradycyjna sztuka regionu kultywowana jest m.in. przez zespół folklorystyczny „Pałuczanki” z Białożewina oraz żniński Zespół Pieśni i Tańca „Pałuki”. Sztuka Pałuk jest również obecna w pracy twórców z Pałuckiej Pracowni Rzeźby w Żninie.

Żnin aktywnie włączył się w proces integracji europejskiej czego wyrazem jest współpraca z miastami partnerskimi: Albertirsa (Węgry), Birštonas, Soleczniki-Jaszuny (Litwa), Malacky (Słowacja), Mettmann (Niemcy), Ommen (Holandia), Veseli nad Moravou (Czechy). Otwartość Żnina na Europę i świat symbolizuje ustawiony w rynku semafor z nazwami miast partnerskich.

Zobacz atrakcje turystyczne Żnina 
>> kliknij tutaj

Baszta w Żninie (www.poland24h.pl)
Baszta w Żninie (www.poland24h.pl)
Baszta w Żninie (www.poland24h.pl)
Rynek (fot. www.poland24h.pl)
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji (fot. www.poland24h.pl)
Centrum Żnina (fot. www.poland24h.pl)
Baszta (fot. S.Wentland)
Motorowodne Mistrzostwa Świata, Europy i Polski
Czy wiesz że?
Żnin k. Bydgoszczy: Uwagę podróżujących kolejką turystów przyciągają ruiny XIV-wiecznego zamku - siedziby Mikołaja Nałęcza, zwanego Krwawym Diabłem Weneckim. Naprzeciw ruin znajduje się siedziba Muzeum Kolei Wąskotorowej, gdzie podziwiać można eksponaty związane z dawnym transportem kolejowym: zabytkowe parowozy, wagony, urządzenia stacyjne, znaki kolejowe.

***
kujawsko-pomorskie: Symbolem Żnina jest gotycka wieża ratuszowa z XV w. usytuowana pośrodku rynku. Obecnie mieści się w niej oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej. Drugi oddział Muzeum znajduje się w zabytkowym Magistracie (z XIX w.), również usytuowanym przy rynku.
Muzeum Ziemi Pałuckiej
Muzeum Ziemi Pałuckiej
Muzeum Ziemi Pałuckiej (www.poland24h.pl)
Muzeum Ziemi Pałuckiej (www.poland24h.pl)
zespół Pałuki
Jarmark
Jezioro Żnińskie Duże
Jezioro Ostrowieckie
okolice zamku w Wenecji (fot. www.poland24h.pl)
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone