Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Kórnik
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Żnin
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji (fot. www.poland24h.pl)
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji (fot. www.poland24h.pl)
Baszta w Żninie (fot. www.poland24h.pl)
Rynek w Żninie (fot. www.poland24h.pl)
Ruiny zamku (fot. www.poland24h.pl)
Jezioro Ostrowieckie
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Zapraszamy do Żnina
stolicy Pałuk, „krainy 130 jezior”

 
Niespełna 15-tysięczny Żnin, miasto powiatowe położone w południo-wo-zachodniej części Województwa Kuja- wsko-Pomorskiego na Szlaku Piasto- wskim, jest ośrodkiem gospodarczym
i kulturalnym z bogatymi tradycjami
i burzliwą historią.


Żnin jest uznawany za stolicę pięknego regionu o nazwie Pałuki.

Ukształtowany przez lądolód skandynawski, krajobraz Pałuk charakteryzuje się licznymi jeziorami rynnowymi malowniczo położonymi pośród pagórków i lasów. Z tego względu Żnin i okolice to doskonałe miejsce na urlop lub weekend. 

Amatorzy jazdy konnej, wycieczek pieszych i rowerowych, a w szczególności sportów wodnych – kajakarstwa, żeglarstwa, windsurfingu oraz sportu bojerowego znajdą w Żninie i na Pałukach ogromne możliwości czynnego wypoczynku.

Baza noclegowa i gastronomiczna jest dobrze przygotowana na obsługę ruchu turystycznego, polecić można hotele o wysokim standardzie, ośrodki wypoczynkowe położone nad jeziorami oraz w sąsiedztwie kompleksów leśnych, campingi i gospodarstwa agroturystyczne. Atutem Żnina jest jego dostępność komunikacyjna, którą zapewnia droga krajowa nr 5 (Gniezno-Bydgoszcz) oraz droga wojewódzka nr 251 z Inowrocławia w kierunku Wągrowca.

Historia Żnina sięga początków państwa polskiego. Pierwszy raz miasto było wzmiankowane w Bulli Gnieźnieńskiej wystawionej przez papieża Innocentego II w dniu 7 lipca 1136r. W 1263 roku Żnin otrzymał prawa miejskie, natomiast w 1284 roku - prawo bicia własnej monety, o statusie monety obiegowej w całym państwie.

Ruiny XIV-wiecznego zamku (www.poland24h.pl)
Ruiny XIV-wiecznego zamku (www.poland24h.pl)
Ruiny XIV-wiecznego zamku (www.poland24h.pl)
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (fot. www.poland24h.pl)
Miasto westernowe SILVERADO CITY

Przez Żnin przechodził szlak handlowy łączący Śląsk z Gdańskiem
(tzw. Szlak Bursztynowy). Jednakże dynamiczny rozwój miasta był wielokrotnie hamowany przez pożary, zarazy i wojny, wskutek których doszczętnie zniszczona została średniowieczna drewniana zabudowa.

Symbolem Żnina jest gotycka wieża ratuszowa z XV w. usytuowana pośrodku rynku. Obecnie mieści się w niej oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej. Drugi oddział Muzeum znajduje się w zabytkowym Magistracie (z XIX w.), również usytuowanym przy rynku.

Do interesujących zabytków miasta należą także: kościoły p.w. św. Marcina w Żninie-Górze (XIV w.), św. Floriana (XV w.) oraz NMP Królowej Polski (XIX w.) oraz Sufragania – klasycystyczny dwór biskupi z 1795r., w którym mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej. Kursująca na trasie Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa kolejka wąskotorowa, popularna ciuchcia, wraz z Wenecją i Biskupinem, to największe atrakcje turystyczne regionu.

Wenecja jest „Perłą Pałuk” urokliwie położoną między trzema jeziorami. Turystów przyciągają tutaj ruiny XIV-wiecznego zamku obronnego oraz unikatowe Muzeum Kolei Wąskotorowej. Następnym przystankiem na trasie kolejki są tzw. „polskie Pompeje” - słynny Biskupin z Muzeum Archeologicznym i rekonstrukcją osady kultury łużyckiej sprzed 2700 lat.

Walory przyrodnicze regionu, piękne krajobrazy, zabytki i muzea oraz ciekawe imprezy turystyczne, kulturalne i sportowe przyciągają do Żnina i jego okolic ok. 300 tys. turystów rocznie.

Najważniejszym wydarzeniem jest festyn archeologiczny organizowany we wrześniu każdego roku w Biskupinie. Inne godne polecenia imprezy cykliczne to: „Jesień na Pałukach” (zjazd twórców ludowych oraz zlot turystów), Pałuckie Dni Turystyki (otwarcie i zamknięcie sezonu turystycznego), zloty motoparalotniarzy, ogólnopolskie biegi żnińskie czy Pałuckie Targi Rolne.

Z roku na rok rośnie ranga Żnina jako ośrodka żeglarstwa, windsurfingu oraz bojerów zimowych. Decydują o tym powierzchnia Dużego Jeziora Żnińskiego (432 ha) oraz doskonałe warunki wietrzne panujące na tym akwenie.

Miasto Żnin posiada miano polskiej stolicy niezwykle widowiskowego sportu motorowodnego. Każdego roku w lipcu Małe Jezioro Żnińskie stanowi arenę Motorowodnych Mistrzostw Świata, Europy i Polski. W lipcu 2007 obchodzić będziemy już 30. rocznicę organizacji zawodów motorowodnych w Żninie. W roku 2004 przy Placu Wolności powstała Aleja Sław Sportu Motorowodnego. Natomiast w lipcu 2005r. otwarte zostało Muzeum Sportów Motorowodnych, którego siedzibą jest zabytkowy Magistrat.

Przy drodze krajowej nr 5 w północnej części miasta wyodrębnione i uzbrojone zostały tereny inwestycyjne przeznaczone na cele produkcyjne, magazynowo-składowe i handlowe. Tereny te tworzą tzw. strefę przemysłową o łącznej powierzchni ok. 58 ha.

Atutami Żnina są: korzystne położenie, bliskość wielkich rynków zbytu, walory kulturowe i turystyczne, dobre wyposażenie w infrastrukturę techniczną, duże zasoby wykwalifikowanej siły roboczej. Powyższe walory zostały już dostrzeżone m.in. przez amerykański koncern Pepsi-Cola, który w Żninie wybudował fabrykę.

Ciągle żywy na ziemi żnińskiej jest folklor. Tradycyjna sztuka regionu kultywowana jest m.in. przez zespół folklorystyczny „Pałuczanki” z Białożewina oraz żniński Zespół Pieśni i Tańca „Pałuki”. Sztuka Pałuk jest również obecna w pracy twórców z Pałuckiej Pracowni Rzeźby w Żninie.

Żnin aktywnie włączył się w proces integracji europejskiej czego wyrazem jest współpraca z miastami partnerskimi: Albertirsa (Węgry), Birštonas, Soleczniki-Jaszuny (Litwa), Malacky (Słowacja), Mettmann (Niemcy), Ommen (Holandia), Veseli nad Moravou (Czechy). Otwartość Żnina na Europę i świat symbolizuje ustawiony w rynku semafor z nazwami miast partnerskich.

Zobacz atrakcje turystyczne Żnina 
>> kliknij tutaj

Baszta w Żninie (www.poland24h.pl)
Baszta w Żninie (www.poland24h.pl)
Baszta w Żninie (www.poland24h.pl)
Rynek (fot. www.poland24h.pl)
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji (fot. www.poland24h.pl)
Centrum Żnina (fot. www.poland24h.pl)
Baszta (fot. S.Wentland)
Motorowodne Mistrzostwa Świata, Europy i Polski
Czy wiesz że?
Miasto Żnin (k. Bydgoszczy)posiada miano polskiej stolicy niezwykle widowiskowego sportu motorowodnego. Każdego roku w lipcu Małe Jezioro Żnińskie stanowi arenę Motorowodnych Mistrzostw Świata, Europy i Polski. W roku 2004 przy Placu Wolności powstała Aleja Sław Sportu Motorowodnego. Natomiast w lipcu 2005r. otwarte zostało Muzeum Sportów Motorowodnych, którego siedzibą jest zabytkowy Magistrat.

***
kujawsko-pomorskie: Kursująca na trasie Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa kolejka wąskotorowa, popularna ciuchcia, wraz z Wenecją i Biskupinem, to największe atrakcje turystyczne regionu.
Muzeum Ziemi Pałuckiej
Muzeum Ziemi Pałuckiej
Muzeum Ziemi Pałuckiej (www.poland24h.pl)
Muzeum Ziemi Pałuckiej (www.poland24h.pl)
zespół Pałuki
Jarmark
Jezioro Żnińskie Duże
Jezioro Ostrowieckie
okolice zamku w Wenecji (fot. www.poland24h.pl)
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone