Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Zakopane
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Muzea i Galerie
 

1. Galeria Władysława Hasiora,

Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b

Galeria Władysława Hasiora mieści się w dawnej leżakowni hotelu "Warszawianka". Obiekt wzniesiony w roku 1935 w stylu tzw. "nowego regionalizmu", został w roku 1983 przekazany Muzeum Tatrzańskiemu. Dzięki modernizacji obiektu powstało wielopoziomowe wnętrze doskonale spełniające funkcje galerii, pracowni i mieszkania artysty. W galerii eksponowane są prace Władysława Hasiora (m.in. sztandary), odbywają się koncerty, głównie muzyki współczesnej, spotkania z artystami, urządzane są wystawy innych twórców.

godziny otwarcia:
środa- sobota 11.00- 18.00 (kasa do godz. 17.30), w niedziele 09.00- 15.00,
Cena wstępu: 5,35 pln/N, 4,28 pln/U.
> więcej informacji: tel. (018) 206 68 71,

 

 

2. Muzeum im. Kornela Makuszyńskiego,

Zakopane, ul. Tetmajera 15

Muzeum mieści się w wybudowanej w latach 30-tych, w modnym wówczas stylu zwanym funkcjonalizmem, kamienicy czynszowej. Kornel Makuszyński (1884-1953) autor niezwykle poczytnych książek dla dzieci, publicysta. Do Zakopanego udało im się sprowadzić ocalałą rodzinną kolekcję sztuki i księgozbiór. We wnętrzach muzealnych można oglądać zbiory sztuki - meble z XVIII i XIX w., dzieła znanych polskich artystów Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Kazimierza Sichulskiego, Władysława Skoczylasa, Zofii Stryjeńskiej, Maji Berezowskiej, kolekcję szkła artystycznego(polskiego, francuskiego), porcelany (chińskiej, japońskiej, angielskiej, miśnieńskiej i saskiej), tkaniny oraz kobierce, a także bogaty księgozbiór i archiwum pisarza, fotografie, dokumenty i pamiątki osobiste.

godziny otwarcia: środa-niedziela 09.30- 13.30,
w poniedziałki i wtorki nieczynne,
Cena wstępu: 4,28pln/N, 3,21pln/U.
Oprowadzanie po muzeum 20 pln.
> więcej informacji: tel. (018) 201 22 63,

3. Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie,

Zakopane, Harenda 12a

Budynek, w którym Jan Kasprowicz spędził ostatnie lata swego życia, został wybudowany w 1920 r. przez harendziańskiego górala Jana Klusia Fudalę, z przeznaczeniem na pensjonat dla przyjezdnych gości. Wkrótce kupiła go osiadła w Zakopanem angielska malarka, Winnifred Cooper, od której w 1923 r. odkupił "Harendę" Kasprowicz.

godziny otwarcia:
1.05-21.10.
wtorek- piątek 9.00-16.00,
sobota-niedziela 10.00-15.30,
22.10-30.04
wtorek- niedziela 10.15- 15.15,
w poniedziałki nieczynne, 3,50pln.
> więcej informacji: tel. (018) 206 84 26,4. Willa „Koliba”
Muzeum Stylu Zakopiańskiego,

Willa „Koliba”

Zakopane, ul. Kościeliska 18

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza otwarto 4 grudnia 1993 r. W najstarszej części willi ukazano wnętrza w stylu zakopiańskim: jadalnię (tzw. "izbę góralską"), salon, gabinet (pokój Gnatowskiego) oraz pokój gościnny (pokój służącego). W "izbie góralskiej" pokazano ponadto kolekcję etnograficzną Zygmunta Gnatowskiego. Niezwykle cenne zbiory etnograficzne Zygmuta Gnatowskiego, ofiarowane niegdyś Muzeum Tatrzańskiemu, po stu latach wróciły na swoje dawne miejsce. Letniskowa architektura w stylu szwajcarskim, która pojawiła się w Zakopanem w drugiej połowie XIX wieku, sprowokowała Stanisława Witkiewicza do stworzenia na motywach podhalańskiej sztuki ludowej, stylu polskiego, znanego pod nazwą styl zakopiański. Był to pierwszy polski styl narodowy, który wyszedł poza ramy teoretycznych postulatów i dał praktyczne realizacje nie tylko w Zakopanem, ale także w wielu miejscowościach na terenie dawnych ziem polskich.
Pierwszym domem w stylu zakopiańskim była willa "Koliba" Zygmunta Gnatowskiego, ziemianina z Podola, wzniesiona przy ul. Kościeliskiej w latach 1892-1894 wg. projektu Stanisława Witkiewicza. Prace budowlane wykonywali pod nadzorem St. Witkiewicza miejscowi górale.

godziny otwarcia: wtorek- sobota 09.00- 17.00, niedziela 09.00- 15.00, w poniedziałki nieczynne. 5,35 pln/N, 4,28 pln/U. Oprowadzanie po muzeum 20 pln.
> więcej informacji: tel. (018) 201 36 02,


5. Muzeum K. Szymanowskiego „Atma”,

Zakopane, ul. Kasprusie 19

Karol Szymanowski związany był z Zakopanem od wczesnej młodości. Bywał tu wielokrotnie, często kilka razy do roku. Ale na stałe zamieszkał pod Giewontem dopiero w I930 roku, właśnie w willi "Atma".

Dom, wybudowany w stylu "pensjonatowym" przez Józefa Kasprusia Stocha przed 191O r., usytuowany jest poniżej ulicy, nad potokiem Młyniska. Wejście przez ganek prowadzi do dawnej kuchni, gdzie obecnie znajduje się szatnia muzeum. Tu wita gości spora fotografia Szymanowskiego, wykonana w "Atmie" przez Jarosława Iwaszkiewicza. Obok informacja o "Atmie" i związkach Szymanowskiego z tym domem, w języku polskim i francuskim.

W sąsiednim pomieszczeniu na drewnianych tablicach umieszczone są fotografie, obrazujące skrótowo życiorys artystyczny Szymanowskiego. Obok, w dawnej sypialni, na szklanych ekranach przedstawione są związki Szymanowskiego z Zakopanem, miejsca, w których tu bywał i ludzie, z którymi się spotykał. Na ścianie okiennej zwracają uwagę kolorowe projekty kostiumów do paryskiego przedstawienia baletu "Harnasie", malowane przez Irenę Lorentowicz. Osobna gablota poświęcona jest właśnie temu przedstawieniu i odtwórcy głównej roli - Sergiuszowi Lifarowi.

godziny otwarcia:
wtorek, środa, czwartek, sobota 10.00- 16.00,
piątek 10.00-18.00,
niedziela 10-15,
w poniedziałek nieczynne.
Cena wstępu: 5pln/N, 3pln/U, niedziela- wstęp wolny.
> więcej informacji: tel. (018) 201 34 93,


Willa Atma - Muzeum Karola Szymanowskiego

6. Muzeum Tatrzańskie
im. Dra Tytusa Chałubińskiego,


Zakopane, ul. Krupówki 10,

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego należy do najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Historia tej placówki rozpoczyna się w drugiej połowie XIX wieku, w czasie kiedy Tatry i Podhale zaczęły odgrywać w kulturze polskiej coraz większą rolę. Muzeum działalnością swą obejmuje Tatry i podtatrzańskie krainy: Podhale, Spisz i Orawę oraz Pieniny - okolice odznaczające się bardzo swoistymi właściwościami krajobrazowymi, historycznymi i etnograficznymi.
Muzeum Tatrzańskie jako placówka regionalna jest wielodziałowe. Posiada 3 działy kolekcjonerskie: przyrodniczy i etnograficzny, stworzone w pierwszych latach istnienia instytucji, oraz dział sztuki. Jednym z działów pomocniczych jest biblioteka i archiwum gromadzący piśmiennictwo z terenów objętych działalnością statutową Muzeum.

godziny otwarcia:
wtorek- sobota 09.00- 17.00,
niedziela 09.00- 15.00,
w poniedziałki nieczynne
od listopada do kwietnia nieczynne również we wtorki
6,42 pln/N, 5,35 pln/U, niedziela- wstęp wolny.
Oprowadzanie po muzeum 40 pln, lekcja muzealna 50pln, magnetofon 5pln (należy umówić się wcześniej).
> więcej informacji: tel. (018) 201 52 05,
7. Teatr im. St. I. Witkiewicza,

Zakopane, ul. Chramcówki 15

Pomysł zawiązania własnego teatru zrodził się podczas studiów w krakowskiej PWST im. L. Solskiego.
Teatr w Zakopanem został ustanowiony na początek, bez żadnych aktów prawnych - jedynie racją spotkania aktorów i widzów - racją najistotniejszą. Jednym z jego założeń było odkrywanie i nawiązywanie do cennego dziedzictwa kulturowego, jakiego przysporzyły Zakopanemu pierwsze dziesięciolecia naszego wieku. Dzieło i myśl Witkacego były w tym względzie sprawą naczelną, lecz nie jedyną. Chodziło o wszelkie wartości duchowe i materialne tutaj zachowane. Za takie należy uważać pomieszczenia, które Zespół wybrał na swoją siedzibę. Zbudowany w 1910 roku Zakład Wodoleczniczy dra Andrzeja Chramca w czasach swojej świetności był miejscem towarzyskich spotkań intelektualno-artystycznej elity Zakopanego. Utworzenie Teatru pozwoliło temu bogatemu w tradycje miejscu zaistnieć na nowo jako centrum życia kulturalnego.

Teatr im. St. I. Witkiewicza widzi swoje powołanie w kreowaniu takiego modelu artystycznego zdarzenia, które pobudza do otwartości i jest szansą dialogu. Idąc tym tropem wraz z powstałą w 1990 roku Tatrzańską Fundacją Sztuki im. Stanisława Witkiewicza, pragnie przywrócić Zakopanemu rangę jednego z najbardziej twórczych ośrodków życia artystycznego i intelektualnego w Polsce, jaką cieszyła się stolica Tatr za czasów St. Witkiewicza i jego syna Witkacego.
> zob. więcej
8. Miejska Galeria Sztuki,

Zakopane, ul. Krupówki 41

Galeria prezentuje współczesną profesjonalną plastykę polską w kraju i zagranicą. Organizuje spotkania autorskie, pokazy filmów o sztuce, wieczory poezji oraz już od roku 1977 koncerty kameralne i okolicznościowe wraz z Muzeum K. Szymanowskiego - "Atma" i Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Galeria organizuje również targi sztuki współczesnej. Słynie z corocznych Salonów Marcowych prezentujących wybitne osobowości w sztuce polskiej na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W zakopiańskiej Galerii prace swoje prezentowali między innymi: Maria Anto, Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Brzozowski, Barbara Gawdzik-Brzozowska, Jerzy Duda Gracz, Władysław Hasior, Zdzisław Beksiński, Jerzy Nowosielski, Jan Szancenbach. Antoni Rząsa, Jerzy Jędrysiak, Jacek Gaj.
Miejska Galeria Sztuki zajmuje salę na I piętrze dawnego "Bazaru Polskiego". Budynek ten został wzniesiony w roku 1911 przez hr. Władysława Zamoyskiego, na jego gruncie. Pierwsza wystawa sztuki odbyła się w lipcu 1911 r. Od 1912 r. organizację wystaw w "Bazarze Polskim" przejęło Towarzystwo "Sztuka Podhalańska", prezentująca prace najwybitniejszych polskich artystów między innymi: Wojciecha Brzegi, Xawerego Dunikowskiego, Juliana Fałata, Vlastimila Hofmana, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Augusta Zamoyskiego.
> zob. więcej
« poprzednia następna »
Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 23 lipca 2018

Atrakcje z tej kategorii:

Inne kategorie:
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
MUZEA I GALERIE
woj. małopolskie

Galeria zdjęć:

Wybierz atrakcje:
Ulica Krupówki
Gubałówka
Wyciąg orczykowy Polana Gubałówki
Zjeżdżalnia grawitacyjna
Kasprowy Wierch
Kolej linowa na Kasprowy Wierch
Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa
Kompleks Narciarski - Nosal
Ośrodek Narciarsko - Rekreacyjny Harenda
Skocznia Narciarska Wielka Krokiew
Morskie Oko
Jaskinie w pobliskich Tatrach
Najbardziej charakterystyczne zabytki Zakopanego
Oferta Kulturalana Zakopanego
Muzea i Galerie
Stary Kościół Parafialny przy ulicy Kościeliskiej
Bi Bran 1000 30 saszetek BARDZO TANIO
Reklamy Google
Polecamy:
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone