Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Łomża
Hotel Magdalenka Kruszwica - tanie noclegi!
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Jarosław
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

JAROSŁAWSKIE KAMIENICE

kamienica Orsettich



Jedną z najpiękniejszych kamienic okresu późnego renesansu, z zachowanymi podcieniami, jest „kamienica Orsettich” - oznaczona Nr 4. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska dawnego właściciela, włoskiego kupca Wilhelma Orsettiego, który ten nabyty, w 1633 roku, XVI-wieczny dom przebudował na wielkomieszczańską rezydencję. Obecnie mieści się w niej Muzeum prezentujące eksponaty związane z historią miasta i regionu.

kamienica Attavantich

Obiektem godnym uwagi jest także wyremontowana w latach 2008-2009 kamienica Rynek 5, zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum, zwana od nazwiska jej dawnego właściciela, włoskiego kupca - „kamienicą Attavantich”. Jest to pierwszy na jarosławskiej starówce obiekt przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych przy jednoczesnych zachowaniu zabytkowych walorów wnętrza, w tym przede wszystkim wystroju sztukatorskiego pięknej sali lustrzanej. Obecnie mieści się tutaj Centrum Kultury i Promocji.

kamienica Gruszewiczowska

Kolejnym zabytkiem, którego nie można pominąć na trasie zwiedzania, jest kamienica rynkowa pod Nr 6 zwana „kamienicą Gruszewiczowską”. Szczególną jej ozdobą jest układ ganków i galerii wokół wewnętrznego dziedzińca oraz XVII-wieczne malowidła ścienne o treści pasyjnej i sztukaterie w Wielkiej Izbie.

budynek synagogi



Kontynuując zwiedzanie proponujemy udać się teraz ul. Michalovską na pobliski Plac Bóżnic, gdzie dominuje budynek synagogi zbudowany w pocz. XIX wieku, świadczący o wielokulturowości dawnego Jarosławia. Obiekt użytkowany jest obecnie przez Zespół Szkół Plastycznych.

Ulicą Opolską powracamy na plac rynkowy, przechodząc wzdłuż jego północnej pierzei, gdzie zlokalizowane są kamienice, należące niegdyś do mniej zamożnych mieszczan. W tym miejscu, a także na pobliskiej ul. Ostrogskich, nakręcona została jedna ze scen do filmu „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy.


Studnia

fot. P.Wolontkowski

W tym rejonie Rynku warto zwrócić większą uwagę na studnię, niegdyś publiczną, której relikty odkryte zostały w latach 60-tych XX wieku podczas prac ratunkowych na jarosławskiej starówce, prowadzonych w latach 1954-1998. Po częściowym oczyszczeniu jej wnętrza, wyremontowaniu i uzupełnieniu obudowy oraz po wykonaniu nadbudowy drewnianej, stanowi przykład dawnej techniki użytkowej.

Idąc dalej wzdłuż pierzei wschodniej (Nr 11-16), proponujemy zwrócić uwagę na kamienicę pod nr 14, zwaną od nazwiska jej niegdysiejszego właściciela - Rydzikową”. Jest ona typowym przykładem dawnego domu mieszczańskiego, przystosowanego dla potrzeb mieszkalno-handlowych. Jej układ przestrzenny, z wewnętrzną „wiatą”, czyli rodzajem zadaszonego dziedzińca, przypomina o dawnych czasach, kiedy to w Jarosławiu organizowane były słynne w całej Europie jarmarki kupieckie.
następna »
Zapraszamy!
Witamy
Wtorek, 22 maja 2012
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
JAROSŁAWSKIE KAMIENICE
Wybierz atrakcje:
Rynek w Jarosławiu
Ratusz
jarosławskie kamienice
Kolegiata
Cerkiew oraz taras widokowy
Klasztor Sióstr Benedyktynek
Bazylika Matki Bożej Bolesnej
Kryta pływalnia / basen otwarty /sztuczne lodowisko
Skatepark oraz kort tenisowy
Malownicza dolina Sanu
Polecamy:
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu  |  hotele
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone