Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gniew
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Wejherowo
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Kalwaria Wejherowska
Kalwaria Wejherowska była czwartą z kolei kalwarią powstałą w czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej - po Zebrzydowskiej, Pakoskiej i Żmudzińskiej. Inicjatorem jej utworzenia i głównym fundatorem był wojewoda malborski Jakub Wejher.

Kalwaria Wejherowska nazywana jest często Świętymi Górami lub Kaszubską Jerozolimą i składa się z kompleksu 26 barokowych manierystycznych kaplic, pochodzących z XVII wieku rozlokowanych na morenowych wzgórzach.
Ponad 350 letnia Kalwaria wejherowska jest perełką architektury sakralnej Polski Północnej i największą atrakcją turystyczną Wejherowa.

Budowę kalwarii rozpoczęto w 1649 roku zakończono 1666 roku. Wieść głosi, że odległości pomiędzy kaplicami równe są odległością poszczególnych etapów męczeńskiej drogi, jaką przebył Chrystus w Jerozolimie (5.936 kroków).
Wzgórza Kalwarii Wejherowskiej są miejscem odpustów, nabożeństw Drogi Krzyżowej a w Wielki Piątek inscenizacji Misterium Męki Pańskiej, tak więc Kalwaria od ponad 300 lat przyciąga tysiące pielgrzymów z Pomorza i Polski.

Kalwaria Wejherowska została uznana została uznana za jeden z lepiej odrestaurowanych zabytków w Polsce ze środków unijnych.

www.kalwariawejherowska.pl

 

« poprzednia następna »
Zapraszamy!
Witamy
Piątek, 22 lutego 2019

Atrakcje z tej kategorii:

Inne kategorie:
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone