 |
Menu
|
|
 |
 |
Najpiękniejsze miejsca w Polsce |
|
 |
|
|
Kościół św. Jerzego
|
|
 |
|
|
Ufundowany prawdopodobnie przez Bolesława Kędzierzawego w 1159 r., zbudowany pierwotnie z drewna. Murowany, postawiony w 1258 r., w XV i XVI w. przebudowany.
W 1338 r. książę Bolko II świdnicki przekazuje go sprowadzonemu rycerskiemu zakonowi-Joanitów. Joannici (z małymi przerwami) władali nim przez pięć stuleci i ich staraniem głównie zawdzięczamy jego wygląd.
|
|
 |
|
|
Wejścia zdobią portale: od zachodu gotyckie z XV w., od strony północnej z 1558 r., a od południowej z 1611 r. Wystrój kościoła jest głównie barokowy, renesansowy charakter mają: ołtarz z 1615 r. i ambona z 1609 r.
|
|
 |
|
|
Ołtarz główny pochodzi z 1719 r. Na uwagę zasługują także: ołtarz boczny „Wniebowzięcia” z końca XVII w., organy z około 1800 r., eklektyczna chrzcielnica z 1807 r., manierystyczne epitafium Titschartów z 1611 r., renesansowe nagrobki Zedlitzów z 1599 r. i 1609 r. oraz znajdujące się przed kościołem barokowe figury: św. Jerzego z 1726 r. i św. Jana Nepomucena z 1720 r.
|
|
|
 |
 |
|
następna » |
 |
|
|
 |
| Zapraszamy! |
 |
 |
 |
 |
|
|
 |
 |
Witamy
|
|