Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Tarnów
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Żnin
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Baszta
Żnin, Plac Wolności 11

fot. www.poland24h.pl

www.poland24h.pl

www.poland24h.pl

Usytuowana pośrodku rynku jest symbolem Żnin. Stanowi zabytek architektury późnogotyckiej, powstała w pierwszej połowie XV wieku.

Jest budowlą czworoboczną przechodzącą w ośmiobok, na piwnicy sklepionej kolebkowo. Pierwotnie Baszta połączona była z drewnianym budynkiem administracyjnym, który uległ spaleniu w 1656r. podczas najazdu szwedzkiego i nigdy nie został odbudowany


fot. Stanisław Wentland
fot. Stanisław Wentland

W 1692r. wskutek pożaru wieża została obniżona o jedną kondygnację. W XVIII wieku na czwartej kondygnacji wmontowano mechanizm zegarowy, herb miasta i dzwon upamiętniający pożar miasta w 1751r.

Baszta jest pozostałością historycznej siedziby władz miejskich. Dzisiaj mieści się tutaj oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie ze stałymi wystawami „Dzieje miasta Żnina” oraz „Wybitni ludzie Pałuk”.

fot. www.poland24h.pl

Symbolem Żnina jest gotycka wieża ratuszowa z XV w. usytuowana pośrodku rynku. Obecnie mieści się w niej oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej. Drugi oddział Muzeum znajduje się w zabytkowym Magistracie (z XIX w.), również usytuowanym przy rynku.

następna »
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 13 grudnia 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone