Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Chojnów
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

 Dom Schrama
ul. Rynek 20

Dom Schrama

Dom Schrama

"Dom Schrama" to najwartościowsza i najstarsza kamienica w pierzei rynku. Prywatna kamienica Hansa Schrama, wybudowana w 1544, dziś, po adaptacji, w szerszym zakresie może być udostępniane mieszkańcom Chojnowa także na szkolenia i spotkania. Od kilku miesięcy działa w nim kilkanaście sekcji. Swoją siedzibę znalazły tu również organizacje pozarządowe. Odbywają się tu spotkania licznych grup społecznych, zebrania i miejskie uroczystości.

Budynek w stylu renesansowym, wzniesiony w 1544 r. przez Hansa Schrama, przebudowany w XVIII i na p. XIX w. Restaurowany ok. 1933 r., remontowany w latach 1959-1960 i 1976-1977 i ostatnia renowacja – 2010-2011.

Zgodnie z inskrypcją tablicy fundacyjnej, zachowanej w sieni, dom zbudował dla siebie w roku 1544 chojnowski patrycjusz, Hans Schram.
Renesansowy portal powstał w tzw. Warsztacie Chojnowskim i jest uważany za pierwsze chronologicznie dzieło tego zespołu. Tworzyli go m.in. działający na Śląsku, członkowie włoskiej rodziny Parrów.

Za projektanta wystroju kamienicy uważa się najbardziej utalentowanego przedstawiciela rodu, architekta, Franciszka Parra, który co najmniej od 1547 na stałe mieszkał w Chojnowie. Przez kolejne stulecia dom tracił na swojej świetności. Dopiero w połowie XIX wieku staje się znany za sprawą nowego właściciela, który uruchamia w tym miejscu hotel - „Schmidts Hotel”. Ekskluzywne pokoje, restauracja, duża sala bankietowa ze sceną czyniły obiekt znanym w okolicy. W czasach II wojny w budynku mieściła się – jak wskazują fotografie z tamtego okresu – wojskowa kantyna.

Odnowiona elewacja i odrestaurowany portal zabytkowej kamienicy zachęcają do wejścia w jego progi. Po ich przekroczeniu wita przebudowana klatka schodowa. Na tej kondygnacji znajduje się sala konferencyjna i pokoje biurowe.


Na pierwszym piętrze największe wrażenie robi sala klubowa – przestronna a jednocześnie kameralna. Tu także zlokalizowano szatnię i łazienki. Główne pomieszczenie kolejnego poziomu to sala koncertowa z półokrągłą sceną – duża i nowocześnie zaprojektowana.

Drugie piętro zmieniło układ pomieszczeń. Przebudowana kondygnacja oferuje teraz jasne, estetyczne, pokoje gościnne z łazienkami.

następna »
Zapraszamy!
Witamy
Wtorek, 22 maja 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone