Tutaj jesteś: Strona główna Archiwum wiadomości
Ustaw jako stronę startową
Menu

Górzno - atrakcje turystyczne, zabytki

 Górzno (woj. pomorskie)

Górzno z lotu ptaka
 

  Górzno

– małe, malownicze miasteczko położone nad Jeziorem Młyńskim i Górzno w bardzo pięknej, pofalo- wanej pagórkowato okolicy.Tu zaczynają się grzybne lasy o niepowtarzalnej atmosferze, liczne wąwozy i biegnące nimi strumyki zasilające oczka dzikich jezior.

Tu znajdą Państwo ciszę i spokój, gdzie niepowtarzalne krajobrazy pozwalają każdemu zregenerować jego siły i odtworzyć energię na wiele tygodni, czy miesięcy.  

wilga i kościół (fot. Marek Witkowski)
tama nad jeziorem - (fot. Marek Witkowski)
W rejonie Górzna utrzymuje się przez cały rok niepowtarzalny mikroklimat, który działa leczniczo na drogi oddechowe. Jest to miejsce, którego atutem są walory krajobrazowe nadające się wspaniale do turystyki i wypoczynku.

Brak przemysłu, do tego cisza, spokój, świeże powietrze, lasy i jeziora, urozmaicona rzeźba terenu sprawiają, że jest to wymarzone miejsce dla wypoczywających.

Amatorzy czynnego wypoczynku znajdą tu również piesze szlaki turystyczne, wytyczone przez GLPK przebiegające przez rezerwaty o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych, jak i klimatycznych.

Górzno to również idealne miejsce do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Jako pierwsi walory sportowe docenili przedstawiciele Polskiego Związku Triathlonu organizując na terenie miasta i okolic w 1989 r. pierwsze zawody triathlonowe i poprzez Grand Prix Pucharu Polski, aż do 1998r. kiedy zawody otrzymały rangę Mistrzostw Polski, nieprzerwanie organizuje się tu imprezy dla „żelaznych ludzi”. Organizacja takich imprez możliwa jest dzięki doskonałym warunkom przyrodniczym jakie tu panują.

Jazda na rowerze, biegi, pływanie to nie wszystko. Górzno posiada nową pełnowymiarową halę sportową umożliwiającą różnego typu gry zespołowe. Regularnie odbywają się tu turnieje siatkówki. Latem istnieje możliwość gry w siatkówkę plażową na specjalnie przygotowanych w tym celu boiskach.
kościół w Górznie (fot. Marek Witkowski)
Rynek (fot. Marek Witkowski)
Gmina Górzno leży w pn-wsch części Pojezierza Dobrzyńskiego. Wschodnią granicę stanowi Brynica, zaś zachodnią rzeka Pissa.

Miasto Górzno, leży na morenowym wzniesieniu opadającym ku jeziorom Górzno (47,5 ha, głęb. Do 16,1 m ) i Młyńskie (26 ha, głęb. ok. .6m ).Leży na historycznej ziemi dobrzyńskiej
( terra Dobrinesis ).

Prawa miejskie na prawie chełmińskim otrzymało w 1327r. z nadania biskupa płockiego Floriana. Górzno zajmuje 348 ha powierzchni.

Położenie na zach. skraju lesisto pojeziernego Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego – na wsch. Obszar GLPK posiada wysokie walory przyrodnicze. Przejawiają się one przede wszystkim występowaniem niezwykle urozmaiconej i osobliwej rzeźby terenu, licznych malowniczych rzek i jezior, naturalnych wypływów wód podziemnych, różnorodnej i w dużym stopniu naturalnej szaty roślinnej, a także bogatej fauny.  

O bogatej historii miasteczka mówią zachowane zabytki, wśród których na szczególną uwagę zasługuje barokowo- klasycystyczny kościół parafialny z XVIII wieku o dwóch dominujących nad miastem wieżach. Parafią zawiadywali niegdyś Bożogrobcy i do dziś na wieżach pozostały po nich krzyże z podwójnymi ramionami.

W rynku znajduje się pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych w 1944 r. pod zarzutem współpracy z partyzantami.  Aktywny wypoczynek ułatwia baza noclegowo – gastronomiczna jak i ciąg szlaków turystycznych i ścieżek biegnących przez obszar GLPK.

Czynny wypoczynek wspomagają obiekty sportowe, plaża miejska, a cele kulturalno – artystyczne scena na rynku, na którym organizuje się festyny i zawody sportowe. Miasto jest siedzibą dyrekcji Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Wilga ” .

Od 1999r. patronką miasta jest Święta Tereska od Dzieciątka Jezus.

Ośrodkiem układu przestrzennego jest rynek na planie wydłużonego prostokąta. W miasteczku zachowały się liczne parterowe, w części drewniane i szachulcowe domy z XIX wieku.

Szlak zielony ma długość 56 km z Górzna do Łąkorza i łączy dwa parki krajobrazowe: Górznieńsko – Lidzbarski i Brodnicki.
triathlon
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
« powrót
Witamy
Czwartek, 22 czerwca 2017
dbdfbZobacz
Reklama:

Czy wiesz że?
Początki powstania obecnej bazyliki sięgają 1353 roku - wzniesiona została z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii Skotnickiego. W 1359 r. kościół podniesiony został do godności kolegiaty. W swym pierwotnym kształcie istniał do 1783 roku, kiedy to w wyniku wyburzenia części przyległych zabudowań, zniszczona została znaczna część kościoła. Wtedy ocalały jedynie: prezbiterium, zakrystia oraz ołtarze przy południowej ścianie kościoła, w tym obraz Świętej Rodziny. W 1790 roku Kolegiatę odbudowano w stylu późnobarokowym, a Wieża Kościoła swój obecny wygląd uzyskała w 1948 r. Na szczególną uwagę zasługuje obraz Świętej Rodziny, który znajduje się w kaplicy o tej samej nazwie. Został on ofiarowany ok. 1670 roku, jako wotum dziękczynne dla bazyliki. Wierni otaczali obraz coraz większym kultem, zaś w 1770 roku prymas Polski uznał go za cudowny. W 1796 r. kaliski wizerunek patrona rodziny otrzymał korony papieskie. Rozwój kultu Świętego Józefa sięga połowy XVII w. Do kaliskiej kolegiaty do Św. Józefa zaczęli przybywać liczni pielgrzymi z różnymi intencjami. W Sanktuarium znajdują się Księgi Łask i Cudów, w których udokumentowane są przypadki licznych nadzwyczajnych łask otrzymanych przez wstawiennictwo Świętego Józefa. Sanktuarium Św. Józefa jest najstarszym ośrodkiem kultu tego świętego na świecie. W kościele znajduje się także późnogotycki poliptyk, który nie zachował się jednak w pierwotnym kształcie. Został on wykonany na Śląsku w warsztacie Mistrza z Gościszowic. W kaliskim kościele znajdują się tylko cztery skrzydła złożone z 12 malowanych kwater przedstawiających sceny z życia Maryi i Mękę Chrystusa. W kolegiacie znajduje się także drugi średniowieczny obraz - „Matka Boska od ognia\". Fundację jego przypisuje się Rafałowi z Soboty, staroście generalnemu Wielkopolski. Obraz powstał w kaliskiej pracowni malarskiej, w latach czterdziestych XV wieku. Dzieło Matka Boska z Dzieciątkiem, u stóp której klęczy fundator ze swoja żoną i synem oraz umieszczona jest data „1424\". W skarbcu kolegiaty znajdują się cenne dzieła sztuki sakralnej, m.in.: kielich mszalny - dar Kazimierza Wielkiego i patena romańska - dar Mieszka III Starego. W podziemiach Sanktuarium znajduje się Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności, którą ufundowali w 1970 roku, w 25. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, księża - byli więźniowie obozu. Znajduje się również muzeum i archiwum, gdzie zgromadzono przedmioty używane przez byłych więźniów obozów niemieckich, stare fotografie, rysunki, rękopisy wspomnień i książki. Znajdują się tam również tablice z nazwiskami zamordowanych w Dachau i urna z ziemią z obozu. Nie można pominąć wydarzenia z dnia 4 czerwca 1997 roku - Ojciec Święty Jan Paweł II przybył wtedy z wizytą duszpasterską do diecezji kaliskiej i do Sanktuarium Świętego Józefa. Obecnie przy Bazylice działa Chór Chłopięco - Męski Bazyliki Kaliskiej, prowdzony przez Marka Łakomego. Literatura: Poznaj Kalisz - tekst A. Woźniak

***
Serock, znany z atrakcyjnego położenia nad Jeziorem Zegrzyńskim, zaprasza na weekendowe rejsy promocyjne, oferuje świetne warunki do aktywnego wypoczynku na plaży miejskiej, molo i przystani. Zaprasza na spacery po Bulwarze Nadnarwiańskim i charakterystycznych jarach wyrzeźbionych w nadrzecznej skarpie - zaprowadzą one na wzgórze Barbarka, gdzie rodziło się nasze miasto, i do późnogotyckiego kościoła fundacji książąt mazowieckich. Opodal kościoła można podziwiać widok na ujście Bugu do Narwi, a potem udać się na średniowieczny, brukowany rynek z nowoczesnym ratuszem. Tych, którzy przybędą na dłużej Serock zaprasza na szlaki pieszo – rowerowe, o długości ponad 86 km, wiodące wśród zieleni ku gminnym zabytkom i obiektom historycznym. A także do udziału w licznych imprezach kulturalno-sportowych, w które obfituje Gminny Kalendarz Imprez. Turystów i gości zapraszają liczne hotele, ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne, lokale gastronomiczne i obiekty świadczące różnego rodzaju usługi. Serock zaprasza również, by w nim zamieszkać i inwestować. Mieszkańcom i przedsiębiorcom oferuje tereny budowlane i inwestycyjne, nowoczesną infrastrukturę, dogodne połączenia komunikacyjne, liczne propozycje spędzania wolnego czasu. Serock to 600 lat historii i doświadczeń - przyjedź, odpocznij i … zamieszkaj.
Linki
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone