Tutaj jesteś: Strona główna Archiwum wiadomości
Ustaw jako stronę startową
Menu

Górzno - atrakcje turystyczne, zabytki

 Górzno (woj. pomorskie)

Górzno z lotu ptaka
 

  Górzno

– małe, malownicze miasteczko położone nad Jeziorem Młyńskim i Górzno w bardzo pięknej, pofalo- wanej pagórkowato okolicy.Tu zaczynają się grzybne lasy o niepowtarzalnej atmosferze, liczne wąwozy i biegnące nimi strumyki zasilające oczka dzikich jezior.

Tu znajdą Państwo ciszę i spokój, gdzie niepowtarzalne krajobrazy pozwalają każdemu zregenerować jego siły i odtworzyć energię na wiele tygodni, czy miesięcy.  

wilga i kościół (fot. Marek Witkowski)
tama nad jeziorem - (fot. Marek Witkowski)
W rejonie Górzna utrzymuje się przez cały rok niepowtarzalny mikroklimat, który działa leczniczo na drogi oddechowe. Jest to miejsce, którego atutem są walory krajobrazowe nadające się wspaniale do turystyki i wypoczynku.

Brak przemysłu, do tego cisza, spokój, świeże powietrze, lasy i jeziora, urozmaicona rzeźba terenu sprawiają, że jest to wymarzone miejsce dla wypoczywających.

Amatorzy czynnego wypoczynku znajdą tu również piesze szlaki turystyczne, wytyczone przez GLPK przebiegające przez rezerwaty o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych, jak i klimatycznych.

Górzno to również idealne miejsce do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Jako pierwsi walory sportowe docenili przedstawiciele Polskiego Związku Triathlonu organizując na terenie miasta i okolic w 1989 r. pierwsze zawody triathlonowe i poprzez Grand Prix Pucharu Polski, aż do 1998r. kiedy zawody otrzymały rangę Mistrzostw Polski, nieprzerwanie organizuje się tu imprezy dla „żelaznych ludzi”. Organizacja takich imprez możliwa jest dzięki doskonałym warunkom przyrodniczym jakie tu panują.

Jazda na rowerze, biegi, pływanie to nie wszystko. Górzno posiada nową pełnowymiarową halę sportową umożliwiającą różnego typu gry zespołowe. Regularnie odbywają się tu turnieje siatkówki. Latem istnieje możliwość gry w siatkówkę plażową na specjalnie przygotowanych w tym celu boiskach.
kościół w Górznie (fot. Marek Witkowski)
Rynek (fot. Marek Witkowski)
Gmina Górzno leży w pn-wsch części Pojezierza Dobrzyńskiego. Wschodnią granicę stanowi Brynica, zaś zachodnią rzeka Pissa.

Miasto Górzno, leży na morenowym wzniesieniu opadającym ku jeziorom Górzno (47,5 ha, głęb. Do 16,1 m ) i Młyńskie (26 ha, głęb. ok. .6m ).Leży na historycznej ziemi dobrzyńskiej
( terra Dobrinesis ).

Prawa miejskie na prawie chełmińskim otrzymało w 1327r. z nadania biskupa płockiego Floriana. Górzno zajmuje 348 ha powierzchni.

Położenie na zach. skraju lesisto pojeziernego Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego – na wsch. Obszar GLPK posiada wysokie walory przyrodnicze. Przejawiają się one przede wszystkim występowaniem niezwykle urozmaiconej i osobliwej rzeźby terenu, licznych malowniczych rzek i jezior, naturalnych wypływów wód podziemnych, różnorodnej i w dużym stopniu naturalnej szaty roślinnej, a także bogatej fauny.  

O bogatej historii miasteczka mówią zachowane zabytki, wśród których na szczególną uwagę zasługuje barokowo- klasycystyczny kościół parafialny z XVIII wieku o dwóch dominujących nad miastem wieżach. Parafią zawiadywali niegdyś Bożogrobcy i do dziś na wieżach pozostały po nich krzyże z podwójnymi ramionami.

W rynku znajduje się pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych w 1944 r. pod zarzutem współpracy z partyzantami.  Aktywny wypoczynek ułatwia baza noclegowo – gastronomiczna jak i ciąg szlaków turystycznych i ścieżek biegnących przez obszar GLPK.

Czynny wypoczynek wspomagają obiekty sportowe, plaża miejska, a cele kulturalno – artystyczne scena na rynku, na którym organizuje się festyny i zawody sportowe. Miasto jest siedzibą dyrekcji Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Wilga ” .

Od 1999r. patronką miasta jest Święta Tereska od Dzieciątka Jezus.

Ośrodkiem układu przestrzennego jest rynek na planie wydłużonego prostokąta. W miasteczku zachowały się liczne parterowe, w części drewniane i szachulcowe domy z XIX wieku.

Szlak zielony ma długość 56 km z Górzna do Łąkorza i łączy dwa parki krajobrazowe: Górznieńsko – Lidzbarski i Brodnicki.
triathlon
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
« powrót
Witamy
Czwartek, 29 września 2016
dbdfbZobacz
Reklama:

Czy wiesz że?
Twierdza Boyen w Giżycku: To jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX w. w Polsce. W pobliżu fortyfikacji znajduje się Wzgórze św. Brunona, domniemane miejsce męczeńskiej śmierci misjonarza, oficjalnego patrona Giżycka. Wzgórze, do którego prowadzi ścieżka rowerowa, to wspaniały punkt widokowy i ulubione miejsce spacerowe mieszkańców oraz turystów.

***
Muzeum Regionalne w Bobolicach należy do młodych placówek muzealnych na Pomorzu Zachodnim. Zostało uroczyście otwarte 29 czerwca 2013 r. po przekształceniu z Miejskiej Izby Muzealnej. Swą działalnością i charakterem zbiorów muzeum nawiązuje do istniejącego w Bobolicach przed drugą wojną światową niemieckiego muzeum regionalnego (Heimatmuseum), w którym gromadzono eksponaty archeologiczne i etnograficzne odkrywane na terenie byłego powiatu bobolickiego. Mieści się w podziemiach i pomieszczeniach Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury.Znaleźć tu można narzędzia rolnicze, przedmioty gospodarstwa domowego, akcesoria drukarskie, a także militaria. Zajrzeć można do prasy z pierwszych dni II wojny światowej, zdjęć z różnych okresów życia Bobolic. Znajduje się tu dział sztuki więziennej. Do najcenniejszych eksponatów należy dzwon kościelny z 1581 r., mechanizm główny zegara wieżowego, pochodzącego z drugiej połowy XIX w., elementy broni strzeleckiej z XIX w. oraz kolekcja rzeźb ptaków wykonanych przez rzeźbiarza z Bobolic Józefa Świtałę.
Linki
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone